Stany Zjednoczone. We wtorek ruszają szczepienia preparatem Johnson & Johnson. Dostępne 4 mln dawek

Świat
Stany Zjednoczone. We wtorek ruszają szczepienia preparatem Johnson & Johnson. Dostępne 4 mln dawek
PAP/EPA/LUCA ZENNARO
Pierwsze szczepienia planowane są już na wtorek

Po dopuszczeniu w weekend do użytku w USA jej szczepionki przeciwko Covid-19 firma Johnson & Johnson rozpoczęła w poniedziałek dystrybucję blisko 4 mln dawek swojego preparatu. Pierwsze szczepienia planowane są już na wtorek.

- W ciągu 24–48 godzin Amerykanie powinni zacząć otrzymywać zastrzyki - zapewnił w poniedziałek prezes i dyrektor generalny (CEO) Johnson & Johnson Alex Gorsky. Dawki preparatu są obecnie dostarczane do punktów szczepień ciężarówkami.

 

Johnson & Johnson to trzecia szczepionka z "zielonym światłem" władz USA po tych Pfizera/BioNTech oraz Moderny. Z racji tego, że jest jednodawkowa i łatwa w transporcie szczepionka ta jest uznawana za kamień milowy w zwalczaniu epidemii. Na początek w Stanach Zjednoczonych dostępne będzie około 4 mln dawek preparatu, do końca marca 20, a do końca czerwca liczba zapewnionych przez Johnson & Johnson dawek sięgnąć ma 100 mln.

 

ZOBACZ: Szczepionka Johnson&Johnson zatwierdzona do użycia w USA

 

Z badań Federalnej Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wynika, że 28 dni po podaniu, szczepionka Johnson & Johnson ma skuteczność 66 proc. w zapobieganiu umiarkowanie ciężkiemu i ciężkiemu przebiegowi Covid-19. Żaden z zaszczepionych uczestników badania, który zachorował po 28 dniach od otrzymania preparatu, nie wymagał hospitalizacji.

 

To skuteczność niższa niż przy preparatach Moderny i Pfizera/BioNTech, ale - jak podkreślają epidemiolodzy - szczepionka Johnson & Johnson była testowana w trudniejszym okresie, z nowymi, bardziej zakaźnymi wariantami koronawirusa.

 

Wymagana jedna dawka 

 

Przed nowymi mutacjami ostrzega doktor Eric Rubin z Uniwersytetu Harvarda. - Ponieważ obecnie pojawiają się nowe warianty, a niektóre z nich mogą stać się odporne na ochronę zapewnianą przez szczepionki, bardzo ważne jest, aby szybko je rozpowszechnić - tłumaczy.

 

Do tej pory około 15 proc. populacji USA otrzymało co najmniej jeden zastrzyk dwudawkowej szczepionki Moderny lub Pfizer/BioNTech. Około 7,5 proc. otrzymało już dwa zastrzyki.

 

ZOBACZ: Stany Zjednoczone. Bon na śniadanie lub pizzę. Przedsiębiorcy zachęcają pracowników do szczepień

 

To, że preparat Johnson & Johnson wymaga jedynie jednej dawki i nie wymaga przechowywania w zamrażarkach, pozwoli znacznie usprawnić proces szczepień. - Jest łatwa w transporcie i przechowywaniu, a to pozwala wraz ze zwiększaniem podaży na zwiększoną dostępność wśród większości społeczności i w punktach mobilnych - wyjaśnia doktor Rochelle Walensky, dyrektor amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie