Szczepionka Johnson&Johnson zatwierdzona do użycia w USA

Świat
Szczepionka Johnson&Johnson zatwierdzona do użycia w USA
PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
To pierwszy zatwierdzony preparat podawany w jednej dawce

Federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w sobotę do stosowania w USA szczepionkę przeciwko Covid-19 firmy Johnson&Johnson. To trzeci taki preparat dopuszczony do użytku w Stanach Zjednoczonych, pierwszy podawany tylko w jednej dawcę.

Nowa szczepionka znacząco zwiększy amerykańskie możliwości zwalczania pandemii, warunkowane dostawami preparatów przeciwko Covid-19. Już w najbliższym tygodniu szczepionką Johnson&Johnson będzie można zaszczepić 4 miliony Amerykanów. Do końca marca firma ma dostarczyć w USA 20 milionów dawek.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Sklep ze zwierzętami sprzedawał szczenięta zakażone koronawirusem

 

Z racji tego, że szczepionka Johnson&Johnson jest jednodawkowa oznaczać to będzie 20 milionów Amerykanów, którzy osiągną pełną, zapewnianą przez preparat, ochronę przeciwko Covid-19. Pozostałe dwie szczepionki stosowane w USA - Pfizera/BioNTech i Moderny - wymagają dwóch zastrzyków.

Skuteczność - 66 proc.

Preparat Johnson&Johnson różni od nich to, że jest relatywnie łatwy w transporcie. Nie wymaga przechowywania w tak niskich temperaturach jak dotychczas stosowane szczepionki.

 

Z badań FDA wynika, że 28 dni po podaniu, szczepionka Johnson&Johnson ma skuteczność 66 proc. w zapobieganiu umiarkowanie ciężkiego i ciężkiego przebiegu Covid-19. Żaden z zaszczepionych uczestników badania, który zachorował po 28 dniach od otrzymania preparatu, nie wymagał hospitalizacji.

 

"Jedna dawka sprawi, że nie będzie trzeba jechać do szpitala i nie będzie trzeba przebywać na oddziale intensywnej terapii" - tłumaczył w stacji CNN doktor Paul Offit.

"Sytuacja wciąż może się pogorszyć"

Co ważne, dane potwierdzają skuteczność szczepionki Johnson&Johnson w RPA, gdzie dominuje szczep B.1351, który wykazuje większą odporność. Skuteczność wyniosła 64 proc. Badanie wykazują też, że preparat przyczynia się do znacznego obniżenia transmisji wirusa, chroniąc również przed bezobjawowymi infekcjami.

 

ZOBACZ: Sosnowiec: pięć różnych wariantów koronawirusa w 12 próbkach

 

Największy niepokój amerykańskich epidemiologów budzi obecnie rozprzestrzenianie się nowych wariantów Covid-19. Dlatego też apelują, by nadal zachowywać ostrożność i stosować środki bezpieczeństwa.

 

Do tego właśnie wzywał w piątek prezydent USA Joe Biden, który wyraził radość z dopuszczenia do użytku nowego preparatu. "Chociaż świętujemy dzisiejszą wiadomość, to wzywam wszystkich Amerykanów - myjcie ręce, zachowujcie wzajemny dystans i noście maseczki" - przekazał w oświadczeniu. "Tak jak mówiłem wiele razy, w trakcie rozprzestrzenienia się nowych mutacji, sytuacja może wciąż się pogorszyć" - dodał.

Decyzja EMA - na początku marca

Władze Stanów Zjednoczonych mówią o wyścigu z czasem i liczą, że transmisję nowych, bardziej zakaźnych wariantów uda się ograniczyć dzięki nabierającego tempa procesowi szczepień.

 

W piątek w USA wykonano rekordowe ponad 2,2 miliona zastrzyków, a łączna liczba szczepień przekroczyła już 70 milionów. Wiele wskazuje, że tempo w najbliższych tygodniach jeszcze wzrośnie. Wszystkie firmy obiecują zwiększenie dostaw. Portal The Hill pisze że "Stany Zjednoczone są na dobrej drodze do otrzymania 240 milionów dawek do końca marca, co wystarczy do zaszczepienia około 130 milionów osób".

 

Szczepionka Johnson&Johnson stosowana jest już od ponad tygodnia w RPA, gdzie otrzymują ją medycy. Decyzja Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie tego preparatu spodziewana jest na początku marca.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie