Czechy zaczną szczepienia Sputnikiem V, nie czekając na zgodę unijnej agencji

Świat
Czechy zaczną szczepienia Sputnikiem V, nie czekając na zgodę unijnej agencji
PAP/EPA/ANDREA COSTA / HANDOUT
Zdaniem premiera Czech nie ma potrzeby czekać na rekomendację Europejskiej Agencji Leków (EMA). Wystarczający byłby certyfikat SUKL

Premier Czech Andrej Babisz powiedział w niedzielę, że dla użycia rosyjskiej szczepionki Sputnik V wystarczy zgoda Państwowego Instytutu Kontroli Leków (SUKL). Wcześniej prezydent Milosz Zeman powiedział, że wysłał list do Rosji z prośbą o dostarczenie szczepionki.

Zdaniem premiera nie ma potrzeby czekać na rekomendację Europejskiej Agencji Leków (EMA). Wystarczający byłby certyfikat SUKL. Przed trzema tygodniami premier Babisz mówił, że Czechy nie planują zastosowania rosyjskiego preparatu bez zatwierdzenia przez instytucję europejską. Jego zdaniem Czechy mogłyby kupić szczepionkę wcześniej, żeby uzyskać przewagę w sytuacji, gdy preparat zostanie zatwierdzony przez EMA.

 

ZOBACZ: Włosi i Szwajcarzy chcą zaszczepić się Sputnikiem V

 

We wtorek prezydent, premier, przewodniczący Izby Poselskiej Radek Vondraczek, minister spraw zagranicznych Tomasz Petrziczek i minister obrony Lubomir Metnar zgodzili się, że w Czechach nie należy używać szczepionek, które nie zostaną zaakceptowane przez EMA.

 

List do Władimira Putina

 

W rozmowie opublikowanej w niedzielę przez jedną ze stacji TV Milosz Zeman powiedział, że wystosował list do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o dostawę szczepionki Sputnik V. List miał podpisać także premier. - O ile jestem dobrze poinformowany, to nasza prośba zostanie spełniona, ale oczywiście będziemy potrzebować certyfikat - powiedział prezydent i podkreślił, że dla niego wystarczająca byłaby rekomendacja SUKL.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie