Ptasia grypa. Sopot w strefie zagrożenia

Polska
Ptasia grypa. Sopot w strefie zagrożenia
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Urzędnicy apelują do mieszkańców o niezbliżanie się do ptaków

Powiatowy lekarz weterynarii w Gdyni wydał w sobotę rozporządzenie, w którym zakwalifikował Sopot jako obszar zagrożony wystąpieniem ptasiej grypy - poinformowała rzeczniczka sopockiego magistratu Izabela Heidrich.

Urzędnicy apelują do mieszkańców o niezbliżanie się do ptaków, niedokarmianie ich, a do hodowców o stosowanie się do wszystkich przekazywanych wytycznych.

 

ZOBACZ: Wirus ptasiej grypy u ludzi. Jest stanowisko WHO

 

Wszystkie nakazy i zakazy określone w rozporządzeniu obowiązują do czasu ich uchylenia. "Znalezienie martwego ptaka należy pilnie zgłosić dyżurnemu straży miejskiej, dzwoniąc pod numer telefonu 986 lub 58-521-38-50" – podała Heidrich.

Znaleziono martwe łabędzie

Dodała, że przy wejściach na plaże, w okolicy mola i na wjazdach do miasta montowane są żółte tablice ostrzegawcze. O zagrożeniu informować będą także patrole straży miejskiej.

 

W połowie lutego w okolicach Swarzewa i we Władysławowie znaleziono martwe łabędzie. Powiatowy lekarz weterynarii w Pucku potwierdził u zwierząt zakażenie ptasią grypą.

 

ZOBACZ: Przypadki ptasiej grypy H5N8 u ludzi. Rosja zawiadomiła WHO

 

Obecność wirusa H5N8 stwierdzono także u ptaków w parku Miejskim im. Majkowskiego w Wejherowie. Patogen wykryto też u łabędzi niemych na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. 

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie