Zabawka "Pan Ziemniak" zmienia nazwę na neutralną względem płci

Świat
Zabawka "Pan Ziemniak" zmienia nazwę na neutralną względem płci
Facebook/ Hasbro
Nowe opakowania z zabawką mają pojawić się jeszcze w tym roku

Słynna zabawka - "Pan Ziemniak" - po latach zmienia nazwę. Firma Hasbro chce, by jej produkt był neutralny pod względem płci. Jeszcze w tym roku na pudełkach ma pojawić się nowa wersja, czyli "Potato Head".

"Hasbro dba o to, by wszyscy czuli się mile widziani" - zaznaczono w wypowiedzi firmy, cytowanej przez CNN. Zmianę wprowadzono "w celu promowania równości płci i integracji". Nowe opakowania produktu mają pojawić się jesienią tego roku. 

 

ZOBACZ: Handlowali zabawkami. Grozi im do 5 lat więzienia za korupcję

 

Firma podkreśla, że na rynku dalej będą dostępne zabawki z głową: "Pani Ziemniak" (z pomalowanymi na czerwono ustami i różową torebką) oraz "Pana Ziemniaka" (z wąsami, ubranego w niebieskie spodnie).

 

"Poza presją tradycyjnych norm"

Jak podkreśliła Kimberly Boyd, wiceprezes firmy Hasbro, nowa wersja pozwala dzieciom na większą swobodę w tworzeniu rodziny "wykraczającą poza tradycyjne normy". "Ziemniaki nie reprezentują żadnej konkretnej rasy ani kultury. To ziemniaki" - zaznaczyła Boyd.

 

"Oferując zabawkę, która istnieje poza układem binarnym płci męskiej i żeńskiej, Hasbro pomaga postrzegać dzieciom zabawki jako po prostu zabawki, co zachęca je do bycia sobą, poza presją tradycyjnych norm dotyczących płci" - stwierdził Rich Ferraro, rzecznik grupy GLAAD, która działa na rzecz osób LGBTQ.  

 

ZOBACZ: Barbie z bielactwem, długowłosy Ken. "Najbardziej zróżnicowana kolekcja"

 

 

"Pan Ziemniak" został stworzony przez George’a Lernera, autora "części twarzy" - bonusowych dodatków do pudełek płatków śniadaniowych.

 

W 1952 r. bracia Hassenfeld - twórcy firmy Hasbro - nabyli prawa do postaci. Zdaniem National Toy Hall of Fame była to pierwsza reklamowana zabawka w telewizji - informuje serwis "The Wall Street Journal".

 

ms/ml/ wsj.com, cnn
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie