Program bezpiecznych dróg. Premier o "szczególnym priorytecie" rządu

Polska
Program bezpiecznych dróg. Premier o "szczególnym priorytecie" rządu
Polsat News
Premier Mateusz Morawiecki mówił, jak rząd zamierza poprawić bezpieczeństwo na drogach

- Budujemy obwodnice, autostrady i drogi szybkiego ruchu, ale szczególnym priorytetem rządu w najbliższych 2-3 latach będzie przebudowa dróg krajowych w wielu miejscach - ogłosił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, rządzący planują inwestycje, ale i "odpowiednie regulacje" w ramach programu poprawy bezpieczeństwa na drogach. Chodzi m.in. o doświetlanie przejść dla pieszych.

We wtorek zorganizowano konferencję prasową premiera Morawieckiego, ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz wiceszefa tego resortu Rafała Webera, odpowiedzialnego za sprawy związane z transportem drogowym, drogami publicznymi i bezpieczeństwem ruchu.

 

Premier stwierdził, iż rząd chce, by polskie drogi "były coraz bardziej komfortowe", a do tego celu ma przybliżyć nowy "program bezpiecznych dróg" na lata 2021-2024. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o przebudowę niektórych skrzyżowań i doświetlenie potencjalnie niebezpiecznych miejsc. 

 

ZOBACZ: Uciekał z prędkością 198 km/h. By go zatrzymać, policja wybiła szybę

 

- Około 40 proc. tragicznych wypadków są z udziałem niechronionych osób: pieszych, rowerzystów, osób na hulajnodze czy jeżdżących na rolkach - przypomniał Morawiecki.

 

"Najbardziej ostre prawo nie skróci drogi hamowania"

 

Wymienił, że w Polsce budowane są "obwodnice, autostrady, drogi szybkiego ruchu", ale szczególnym priorytetem rząd ma objąć przebudowę dróg krajowych. 

 

- Program ten będzie obudowany odpowiednimi regulacjami i ustawami, ale również inwestycjami. Będziemy oświetlali i doświetlali przejścia, oddzielali ruch pieszych i aut, redukowali liczbę punktów kolizyjnych - zapewnił Mateusz Morawiecki.

 

Następnie szef rządu zaapelował o rozwagę oraz "spokojne, bezpieczne jeżdżenie". - Nawet najbardziej ostre prawo nie skróci drogi hamowania. Ona zależy od rozsądku kierowców - powiedział.

 

WIDEO: Rządowa konferencja o bezpieczeństwie na drogach

  

 

Jak dodał, "drogi to nasze dobro publiczne i musimy na nich współpracować, a nie ścigać się i narażać innych oraz siebie". - Koncentrujemy się na tym, by zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadków. (Rządowy) program to zielone światło dla lepszej ochrony życia i zdrowia - uznał.

 

Adamczyk: specjaliści zaproponowali wytyczne dla każdej z dróg krajowych

 

Później głos zabrał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Przekazał, że w ciągu trzech najbliższych lat program poprawy bezpieczeństwa pochłonie 2,5 mld złotych, czyli - jak wyliczył - 625 mln zł rocznie. 

 

- Liczba wypadków drogowych spada, ale nie w takim tempie, jakim chcielibyśmy. Każdy z nich to dramat, tragedia i olbrzymi dramat - powiedział szef MI.

 

ZOBACZ: Pickup spadł z wiaduktu. Kierowca przeleciał ponad 20 metrów [WIDEO]

 

Przypomniał, że premier w expose z 2019 r. zobowiązał się do poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu, a program przygotowany w jego resorcie jest na to odpowiedzią. Dodał, iż przyjęła go we wtorek Rada Ministrów. 

 

- Na drogach krajowych mamy 11 tysięcy przejść dla pieszych. Specjaliści (na zlecenie ministerstwa - red.) zaproponowali wytyczne projektowania infrastruktury, dla każdej z dróg. Jesteśmy przekonani, że liczba traum i tragedii znacznie zostanie ograniczona - mówił Adamczyk.

 

"Dzisiejszy dzień przejdzie do historii"

 

Z kolei Rafał Weber uściślił, że w ramach programu wykonane zostaną m.in. dodatkowe oznakowanie, azyle dla pieszych, nowe lewoskręty, ronda oraz zatoki autobusowe. Ma także poprawić się widoczność w niebezpiecznych miejscach, a na wytypowanych skrzyżowaniach ruchem aut zaczną kierować sygnalizatory świetlne. 

 

- Dzisiejszy dzień przejdzie do historii. Nigdy dotąd na poziomie Rady Ministrów nie został przyjęty program dotyczący bezpiecznej infrastruktury, poświęcony punktowym inwestycjom - stwierdził Weber.

 

Jak zapewnił wiceminister, resort "zabiera się do pracy". - Zidentyfikowaliśmy te przejścia dla pieszych, które wymagają naszej interwencji. Jestem przekonany, że efekty programu będą widoczne szybko - powiedział.

 

Nadchodzi zakaz korzystania ze smartfona na zebrach

 

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Nowela wprowadza m.in. zasadę pierwszeństwa pieszych także przy wchodzeniu na pasy i reguluje kwestię tzw. jazdy na zderzaku.

 

Zgodnie z zapisami noweli pieszy podczas przechodzenia przez jezdnię nie będzie mógł korzystać z telefonu.

 

Ponadto rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji ustawy regulujący status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego.

 

ZOBACZ: Koniec z hulajnogami na jezdniach? Projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym

 

W projekcie proponuje się m.in. ustanowienie zakazu kierowania hulajnogą elektryczną po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h.

wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie