Wyciek ropy z nieznanego statku. Izrael zamknął wszystkie plaże

Świat
Wyciek ropy z nieznanego statku. Izrael zamknął wszystkie plaże
Reuters
Władze poszukują statku przepływającego 11 lutego około 50 km od brzegu

Po wycieku ropy naftowej z nieidentyfikowanego dotąd statku Izrael w niedzielę zamknął wszystkie plaże nad Morzem Śródziemnym. Wyciek ropy, który zdewastował wybrzeże, urzędnicy nazywają jedną z największych katastrof ekologicznych w historii kraju.

Organizacje na rzecz ochrony środowiska zaczęły zgłaszać w zeszłym tygodniu pojawienie się kawałków smoły na wybrzeżu Izraela po silnej burzy. Ministerstwo ochrony środowiska i aktywiści szacują, że na brzeg trafiło co najmniej 1000 ton substancji smolistej.

 

Tysiące wolontariuszy od soboty pomagają w usuwaniu smoły; kilku z nich trafiło do szpitala z powodu wdychania toksycznych oparów. Również wojsko wysłało tysiące żołnierzy do pomocy w operacji.

 

ZOBACZ: Wyciek groźnej bakterii w Chinach. Ponad 10 tys. zakażeń

 

Ministerstwo poszukuje potencjalnego źródła wycieku, czyli statku przepływającego 11 lutego około 50 km od brzegu. Zdjęcia satelitarne i modelowanie ruchów fal mają pomóc w zawężeniu poszukiwań.

 

Żółwie morskie pokryte gęstą ropą

 

Dziewięć jednostek znajdowało się w tym czasie w tym rejonie - przekazała minister ochrony środowiska Gila Gamliel. - Jest więcej niż prawdopodobne, że będziemy w stanie zlokalizować właściwy statek - dodała.

 

ZOBACZ: Ekologiczna katastrofa. Koniec wakacji na Mauritiusie. Kapitan tankowca aresztowany

 

Jeśli tak się stanie, Izrael mógłby podjąć kroki prawne, np. złożyć pozew o odszkodowanie, które pomogłoby uporać się z katastrofą ekologiczną.

 

Grupy ekologiczne opublikowały m.in. zdjęcia żółwi morskich pokrytych gęstą ropą. Izraelskie ministerstwo rolnictwa ustaliło, że martwy płetwal znaleziony na plaży w południowej części kraju zmarł w wyniku spożycia substancji ropopochodnej.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie