Protesty mieszkańców Mauritiusu. Chcą śledztwa w sprawie śmierci delfinów

Świat
Protesty mieszkańców Mauritiusu. Chcą śledztwa w sprawie śmierci delfinów
PAP/EPA/LAURA MOROSOLI
W wyniku ekologicznej katastrofy śmierć poniosło 40 delfinów

Tysiące mieszkańców stolicy Mauritiusu Port Luis demonstrowały w sobotę żądając śledztwa w sprawie osiadłego na mieliźnie japońskiego tankowca, z którego wyciekły setki ton ropy, a także masowej śmierci 40 delfinów znalezionych na brzegu.

Protestujący domagają się wyjaśnienia, czy śmierć delfinów ma związek z wyciekiem ropy i decyzją władz o zatopienia dzioba statku.

 

- Nie wierzymy rządowi i miałkim informacjom, które nam podają na temat zarządzania o zatopieniu części statku i reakcji na wyciek ropy - powiedziała Fabiola Monty, 33-letna naukowiec ds. środowiska.

 

 

Sekcja zwłok delfinów

 

Rząd zapowiedział, że przeprowadzi sekcje zwłok wszystkich martwych delfinów i powołał komisję do zbadania wycieku ropy. Prowadzone są dwa dochodzenia: jedno policyjne w sprawie obowiązków załogi, a drugie przez przedstawiciela Ministerstwa Żeglugi w sprawie tego, co stało się ze statkiem.

 

ZOBACZ: Katastrofa ekologiczna na Mauritiusie. Wyciekły setki ton ropy

 

Jak wynika ze wstępnych wyników sekcji martwych delfinów, do tej pory lekarze weterynarii przebadali tylko dwa ssaki, które nosiły ślady urazów, ale w ich ciałach nie ma śladów oleju.

 

Według Jasvina Sok Appadu z Ministerstwa Rybołówstwa, wyniki sekcji zwłok delfinów, które morze wyrzuciło na brzeg, odbędą się w środę i czwartek.

 

Obszar chroniony

 

Lokalne ugrupowanie ekologiczne Eco-Sud, które wzięło udział w sobotnim proteście, stwierdziło w piątek w oświadczeniu, że przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego powinni być obecni podczas autopsji delfinów; domaga się ono także udziału w wyjaśnianiu śmierci ssaków niezależnych specjalistów.

 

ZOBACZ: Mauritius. Tankowiec przełamał się na pół. Wyciekły kolejne setki ton ropy

 

Do katastrofy japońskiego tankowca MV Wakashio doszło 25 lipca w pobliżu laguny, znanej z pięknych koralowców i niezliczonych gatunków ryb. Jest ona obszarem chronionym, utworzonym kilka lat temu w celu zachowania natury Mauritiusu w niezmienionym stanie.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie