Zabójstwo w szkole w Wawrze. Emil B. skazany na 25 lat więzienia

Polska
Zabójstwo w szkole w Wawrze. Emil B. skazany na 25 lat więzienia
PAP/Radek Pietruszka
Emil B. odpowiadał przed sądem jak dorosły

Emil B., który półtora roku temu w szkole śmiertelnie ranił nożem 16-letniego kolegę, został skazany na 25 lat więzienia - orzekł Sąd Okręgowy Warszawa-Praga. W tej sprawie przesłuchano kilkudziesięciu świadków. W środę strony wygłosiły mowy końcowe.

10 maja w Szkole Podstawowej nr 195 im. Króla Maciusia I w stołecznym Wawrze 15-letni Emil B., jeden z uczniów, zaatakował 16-letniego kolegę. Raniony nożem nastolatek zmarł. 

 

W środę Emil B. został skazany na 25 lat więzienia. Jak poinformował reporter Polsat News Dawid Styś rodzina zabitego chłopaka dostała 150 tys. złotych zadośćuczynienia. Domagała się 2 mln zł.

 

Według śledczych piętnastolatek przygotowywał się do popełnienia przestępstwa. Opisywał w korespondencji telefonicznej konsekwencje czynu, którymi miały być pobyt na izbie dziecka oraz w zakładzie poprawczym, a także w sposób planowy popełniał czyn.

 

- W czasie zdarzenia Emil B. był pod wpływem substancji psychoaktywnych - mówił wówczas Marcin Saduś, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

 

ZOBACZ: Zabójstwo w szkole w Wawrze. 15-letni Emil B. będzie odpowiadał jak dorosły

 

Z treści opinii sądowo-psychiatryczno-psychologicznej sporządzonej po przeprowadzeniu obserwacji psychiatrycznej wynika jednak, że dopuszczając się zabójstwa Emil B. był w pełni poczytalny.

 

Groziło mu do 25 lat więzienia

 

Pod koniec października 2019 r. Emil B. usłyszał zarzut zabójstwa. - Nastolatek nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień - przekazał rzecznik, który dodał, że ten zarzut jest doprecyzowany względem tego, który usłyszał w maju odpowiadając przed sądem rodzinnym.

 

Po tragedii 15-latek został umieszczony w schronisku dla nieletnich. Sąd zdecydował też o poddaniu nastolatka obserwacji psychiatrycznej.

 

Dzień po zabójstwie sąd zdecydował o przekazaniu sprawy prokuraturze. Wówczas do sądu wpłynęło zażalenie obrońcy na tą decyzję. Zażalenie złożyła także matka i ojciec chłopaka.

 

ZOBACZ: Strzelał z rewolweru w okno znajomego. Odpowie za usiłowanie zabójstwa

 

Na początku października 2019r. Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Południe zdecydował, że Emil B. będzie odpowiadał za zabójstwo jak dorosły. Grozi mu do 25 lat więzienia. 

 

- Sąd oddalił wszystkie zażalenia na postanowienie Sądu Rejonowego, co oznacza, że będzie prowadzone postępowanie i będzie odpowiadał na zasadach ogólnych przewidzianych w kodeksie karnym, potocznie mówiąc jak dorosły - przekazał sędzia Marcin Kołakowski, rzecznik Sądu Okręgowego Warszawa-Praga.

prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie