Koronawirus. Ruszają zapisy na szczepienia dla nauczycieli do 65. roku życia

Polska
Koronawirus. Ruszają zapisy na szczepienia dla nauczycieli do 65. roku życia
PAP/EPA/WAEL HAMZEH
W poniedziałek rusza też kolejna tura rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19: dla pozostałych grup nauczycieli, nauczycieli do 65. roku życia oraz nauczycieli akademickich

W poniedziałek rozpoczynają się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli przedszkoli, w tym pomocy nauczyciela i wychowawcy w przedszkolach. Badanie jest dobrowolne i bezpłatne. Dziś rusza też kolejna tura rejestracji na szczepienia: dla pozostałych grup nauczycieli, nauczycieli do 65. roku życia oraz nauczycieli akademickich. Potrwa ona do 18 lutego, do końca dnia.

Z kolei testowanie nauczycieli przedszkoli potrwa do 19 lutego.

 

Badanie przesiewowe na obecność koronawirusa nie obejmuje pracowników pomocniczych przedszkoli np. obsługi administracyjnej, personelu sekretariatu, personelu odpowiedzialnego za funkcjonowanie techniczne placówki, personelu sprzątającego, a także personelu wykonującego bieżące prace naprawcze na terenie przedszkola.

 

ZOBACZ: Szczepienia nauczycieli. Będą dwie rejestracje

 

Jak wyjaśnia Ministerstwo Edukacji i Nauki, badania przesiewowe nauczycieli pozwolą określić skalę ewentualnych zakażeń, a ich analiza pomoże w dalszym planowaniu działań zwiększających poziom bezpieczeństwa w przedszkolach i szkołach.

 

Wynik dostępny w sieci

 

Wynik badania będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) - to darmowa aplikacja Ministerstwa Zdrowia, za pomocą której szybko i bezpiecznie można sprawdzić informacje o swoim zdrowiu. Aby zobaczyć swój wynik, należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub podać swój PESEL.

 

Badanie przesiewowe nauczycieli przedszkolnych poprzedziły dwa badania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych. Również były to badania dobrowolne i bezpłatne. Były wykonywane testem PCR (na obecność genów wirusa).

 

Kolejna tura zapisów

 

W poniedziałek rusza też kolejna tura rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19: dla pozostałych grup nauczycieli, nauczycieli do 65. roku życia oraz nauczycieli akademickich. Potrwa ona do 18 lutego, do końca dnia. Wszyscy nauczyciele będą szczepieni preparatem firmy AstraZeneca.

 

Rejestracja rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 8:00. Będą dwa oddzielne systemy rejestracji: dla nauczycieli uczących w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych za pomocą Systemu Informacji Oświatowej, dla nauczycieli akademickich i innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach za pośrednictwem systemu POL-on.

 

ZOBACZ: Szczepienia kolejnych grup nauczycieli, w tym akademickich. Podano szczegóły

 

W ubiegłym tygodniu (od poniedziałku do środy) rejestrować na szczepienia przeciw COVID-19 mogła się pierwsza grypa nauczycieli - ci, którzy obecnie pracują stacjonarnie z dziećmi i młodzieżą: nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic), nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych i pedagogiczna kadra kierownicza tych szkół i placówek.

 

Nie dotyczyło to nauczycieli w wieku powyżej 60 lat, gdyż zgodnie z ówczesnymi zaleceniami Rady Medycznej przy premierze szczepionką AstryZeneki mogły być szczepione w Polsce tylko osoby poniżej 60. roku życia.

 

Zarejestrowano 65 proc. nauczycieli

 

W piątek rano szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk poinformował, że zgodnie z nową decyzją Rady Medycznej szczepionka AstraZeneca może być stosowana u osób od 18 do 65 lat. Dlatego w rejestracji na szczepienia, która rozpoczyna się w poniedziałek będą mogli wziąć udział także nauczyciele starsi.

 

Będą mogli się zgłosić także wszyscy pozostali nauczyciele, którzy nie znaleźli się w pierwszej grupie nauczycieli, gdyż pracują obecnie z uczniami zdalnie, a także ci nauczyciele, którzy choć byli w pierwszej grupie, nie zgłosili dotąd chęci szczepienia.

 

ZOBACZ: Szczepienia dla nauczycieli. Szef KPRM podał termin

 

Jak podało Ministerstwo Edukacji i Nauki w ubiegłym tygodniu zarejestrowanych do szczepienia zostało 268 tys. nauczycieli, czyli 65 proc. uprawnionych w pierwszej grupie.

 

W poniedziałek rusza też rejestracja na szczepienia nauczycieli akademickich i innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach. Rejestrować będzie można osoby w wieku do 65 lat.

 

Odpowiadają za to rektorzy

 

Za rejestrację na szczepienia nauczycieli akademickich odpowiadać będą rektorzy uczelni. Mogą oni wyznaczyć osobę uprawnioną, która będzie koordynować rejestrację. Rektorzy będą też wybierać miejsca szczepień według listy punktów, która zostanie przekazana im przez resort edukacji i nauki.

ac/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie