Szczepienia dla nauczycieli. Szef KPRM podał termin

Polska
Szczepienia dla nauczycieli. Szef KPRM podał termin
PAP/EPA/FAROOQ KHAN
W przyszłym tygodniu mogą rozpocząć się szczepienia przeciwko koronawirusowi dla nauczycieli

- W przyszłym tygodniu zaczynamy szczepienia nauczycieli, którzy prowadzą zajęcia w klasach I-III szkoły podstawowej, w przedszkolach i opiekunów w żłobkach - przekazał w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

Nauczyciele oraz pracownicy przedszkoli i żłobków mogą zgłaszać się do rejestracji od poniedziałku 8 lutego. - Za tydzień, w piątek odbędą się pierwsze szczepienia. Mamy nadzieję, że w ciągu miesiąca, do końca lutego, uda nam się zaszczepić nauczycieli i przejdziemy do szczepienia osób z etapu 1C, czyli funkcjonariuszy policji, służb mundurowych i prokuratorów - mówił Dworczyk.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Szef KPRM przekazał na konferencji prasowej, że w sobotę 6 lutego trafi do Polski pierwsza dostawa szczepionki firmy AstraZeneca - ok. 120 tys. dawek. - Następnie, do końca lutego, zgodnie z dokumentami przesłanymi przez tę firmę do Polski powinno trafić powinno ok. 1 mln sztuk szczepionki AstraZeneca - dodawał.

"Nie ma lepszych i gorszych szczepionek"

Szef KPRM zwracał uwagę, że "pojawiły się informacje w związku z wypowiedziami - w najlepszym razie nieprecyzyjnymi, a często można odnieść wrażenie, że sformułowanymi w złej woli - że jest jakaś różnica pomiędzy szczepionkami". Pojawiło się - mówił - "wartościowanie szczepionek".

 

Dworczyk zapewnił, że nie ma "lepszych i gorszych szczepionek". - Wszystkie szczepionki, które zostały dopuszczone do używania na terenie Unii Europejskiej są w 100-procentach bezpieczne. Różnią się poszczególnymi parametrami, ale są bezpieczne i skuteczne - mówił.

 

ZOBACZ: Mutacje koronawirusa. "Na całym świecie jest ich ok. 4000"

 

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podziękował rządowi za takie sformułowanie programu szczepień, że nauczyciele mogą szczepić się w pierwszej grupie. Wyjaśnił, że każdy nauczyciel, który chce się zaszczepić od poniedziałku może zgłosić się do dyrektora swojej placówki. - Dyrektorzy korzystając z Systemu Edukacji Oświatowej będą mogli zgłosić nauczyciela jednym kliknięciem. Dyrektor otrzyma informację zwrotną o terminie szczepienia dla nauczyciela - mówił Czarnek.

 

Czarnek wymieniał, że w pierwszym etapie do szczepienia mogą zgłaszać się opiekunowie w żłobkach, nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku "pomoc nauczyciela", osoby zatrudnione na stanowisku "pomoc wychowawcy", nauczyciele klas I-III szkół podstawowych, nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, a także pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznej.

 

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Czarnek dodał, że szczepienia przeznaczone są nie tylko dla nauczycieli uczących zdalnie, ale dla wszystkich uczących w klasach I-III.  - Koleje grupy zawodowe (pracownicy szkół - red.) będą obsługiwane w dalszej kolejności - poinformował.

 

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg dodawała, że opiekunów żłobków do szczepień zgłaszają ich pracodawcy. - Będzie wywieszona stosowna lista na stronie RCB, również przez portal związany ze szczepieniami - mówiła. Zachęcał do korzystania ze szczepień, by "wszyscy mogli wrócić do normalności".

Rekomendacja Rady Medycznej

Rada Medyczna przy premierze rekomenduje szczepienia u osób zakwalifikowanych w Narodowym Programie Szczepień do grupy Ic, m.in. nauczycieli poniżej 60 lat, preparatem firmy AstraZeneca.

 

Natomiast nauczycieli powyżej 60 lat Rada zaleca szczepić zarejestrowanymi preparatami mRNA - firmy Pfizer/BioNTech i Moderny.

 

ZOBACZ: Szczepionka AstraZeneca nie dla seniorów. "W pierwszym etapie tylko nauczyciele"

 

"Rada Medyczna - w obecnej sytuacji epidemiologicznej i dostępności szczepionek - rekomenduje ze względu na konieczność ochrony w związku z niezbędnym otwarciem szkół przyspieszenie szczepień w grupie nauczycieli i rozpoczęcie szczepień nowo zarejestrowaną w UE szczepionką AstraZeneca u osób zakwalifikowanych w Narodowym Programie Szczepień do grupy Ic" - wynika ze stanowiska Rady.

 

Ochrona przed hospitalizacją i zgonem

 

Rada wskazała też w nim, że analiza dostępnych danych, przedstawionych organom rejestracyjnym przez producenta pokazuje, że szczepionka ta chroni 60 proc. osób zaszczepionych przed zachorowaniem, wszystkie osoby szczepione chroni przed ciężkim przebiegiem, hospitalizacją i zgonem.

 

"Ze względu na przedstawione wyniki badań klinicznych dotyczące szczepionki firmy AstraZeneca Rada Medyczna rekomenduje stosowanie jej u osób w wieku do 60. r.ż." - stwierdzili przedstawiciele Rady.

 

Natomiast w związku z brakiem badań u osób starszych rekomenduje przeniesienie czynnych nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i średnich w wieku powyżej 60. roku życia do grupy Ia i szczepienie zarejestrowanymi szczepionkami opartymi o technologie wykorzystujące mRNA.

 

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia ub. roku. Natomiast od 25 stycznia trwają szczepienia populacyjne – na początek seniorów, którzy ukończyli 70 lat (zakwalifikowani do grupy 1a w grupie pierwszej).

 

Na rynku unijnym do tej pory do obrotu dopuszczono trzy preparaty. Dwa w technologii mRNA - firmy Pfizer/BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Szczepionki te mają zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Szczepionka Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny - minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

 

ZOBACZ: Polska szczepionka przeciw Covid-19. Naukowcy z PW są gotowi do kolejnego etapu

 

Trzecia substancja to szczepionka wektorowa opracowana przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Została ona dopuszczona na rynek pod koniec stycznia. Z informacji zamieszczonych w charakterystyce tego preparatu wynika, że może on być podawany osobom, które ukończyły 18 lat, jednak "obecnie istnieją ograniczone dane dotyczące skuteczności szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca u osób w wieku 55 lat i starszych". Ponadto skuteczność tej szczepionki może być mniejsza u osób z obniżoną odpornością. Nieotwarta fiolka może być przechowywana w 6 miesięcy w lodówce w temperaturze 2°C – 8°C.

 

Szczepionki AstraZeneca po raz pierwszy mają trafić do Polski w przyszłym tygodniu. W lutym powinno przyjechać ich ponad 500 tys. Dodatkowo dostarczone zostanie według planu około 350 tys. dawek szczepionki firmy Moderna i około 1,4 mln koncernu Pfizer i firmy BioNTech.

 

Łącznie do końca I kwartału ma być zaszczepionych około 3 mln osób. Do tej pory zaszczepiono 1 342 435 osób. Drugą dawkę przyjęło blisko 290 tys. pacjentów.

 

Rada Medyczna jest organem pomocniczym organ premiera Mateusza Morawieckiego. Jej przewodniczącym jest główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban. W skład wchodzi również piętnastu ekspertów medycznych z głównie z dziedzin epidemiologii, wirusologii, zdrowia publicznego

 

 

 

msl/bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie