Szczepienia nauczycieli. Będą dwie rejestracje

Polska
Szczepienia nauczycieli. Będą dwie rejestracje
zdjęcie archiwalne/ Polsat News
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek

Od poniedziałku rusza kolejna tura rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 dla pozostałych grup nauczycieli i dla nauczycieli akademickich. Będą dla nich dwa oddzielne systemy rejestracji - poinformował szef MEiN Przemysław Czarnek.

- Chcemy zakomunikować raz jeszcze, że w poniedziałek od godziny 8.00 ruszamy z akcją rejestracji nauczycieli, w tym również nauczycieli akademickich na szczepienia. Szczepienia oczywiście dobrowolne, ale do tych szczepień wszystkich nauczycieli zachęcamy - powiedział w piątek na konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

 

ZOBACZ: Czarnek: pracujemy nad programami wspomagającymi dzieci i młodzież po pandemii

 

Poinformował, że stworzono dwa systemy rejestracji. Jeden dla nauczycieli przedszkolnych, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy będą się mogli zapisać na szczepienia za pośrednictwem dyrektorów placówek. Drugi będzie do dyspozycji rektorów uczelni od poniedziałku. Za jego pośrednictwem zarejestrują się nauczyciele akademiccy.

 

Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek wskazała, że od poniedziałku rejestrować będą się wszyscy nauczyciele do 65 lat, uczących w szkołach, przedszkolach i w placówkach oświatowych.

 

WIDEO: zobacz wystąpienie ministrów

  

Przypomniała, że w tym tygodniu – od poniedziałku do środy – rejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19 mogli ci nauczyciele, którzy obecnie pracują stacjonarnie z dziećmi i młodzieżą: nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic), nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych i pedagogiczna kadra kierownicza tych szkół i placówek. Nie dotyczyło to nauczycieli w wieku powyżej 60 lat.

Informacje ws. szczepień trafią do szkół 

Od poniedziałku rejestrować się mogą nauczyciele, którzy byli uprawnieni do szczepień w pierwszej kolejności, ale przekroczyli 60 lat, ci, którzy byli uprawnieni, ale nie zdecydowali się do tej pory zarejestrować, a także wszyscy inni, którzy nie byli uprawnieni do szczepienia w pierwszej kolejności.

 

ZOBACZ: Szczepionka AstraZeneca nie dla seniorów. "W pierwszym etapie tylko nauczyciele"

 

Wiceminister podała, że wszystkich nauczycieli jest 680 tys., w tym 268 tys. już się zarejestrowało. Nauczycieli chętnych do szczepień będą - tak jak odbywało się to w przypadku pierwszej grupy – rejestrować dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.

 

Wypełniony formularz zgłoszeniowy dyrektor przekaże drogą elektroniczną do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Następnie zgłoszenie trafi do szpitala węzłowego, który skontaktuje się ze szkołą lub placówką w sprawie terminu szczepienia.

 

Poinformowała, że jeszcze w piątek wszystkie informacje na temat szczepień trafią do szkół.

Szczepienia dla nauczycieli akademickich 

Rejestracja nauczycieli akademickich i innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach – jak poinformował wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski – odbywać się będzie za pośrednictwem Instytutu Przetwarzania Informacji.

 

- Jeszcze dziś będą przesłane informacje do wszystkich uczelni na temat potrzebnych danych w procesie rejestracji  – zapowiedział.

 

Wskazał, że za rejestrację na szczepienia nauczycieli akademickich odpowiadać będą rektorzy uczelni. Mogą wyznaczyć osobę uprawnioną, która będzie koordynować rejestrację. Sposób prowadzenia zapisów należy do autonomicznej decyzji uczelni.

 

ZOBACZ: Nowy rok akademicki z obostrzeniami. Nie wszyscy studenci wrócą na uczelnie

 

Rektorzy będą wybierać miejsca szczepień według listy punktów, która zostanie przekazana im przez resort edukacji i nauki.

Dla pracujących w więcej niż jednej uczelni

Nauczyciel akademicki, który pracuje w więcej niż jednej uczelni lub współpracuje z więcej niż jedną uczelnią, może zgłosić się do zaszczepienia tylko w jednej uczelni.

 

"Mamy świadomość, że wielu pracowników naukowych jest związanych z kilkoma ośrodkami naukowymi. Prosimy i apelujemy o to, aby wskazywali ten ośrodek, który jest dla nich głównym miejscem zajęć, aby nie dublować rejestracji do szczepień w poszczególnych ośrodkach naukowych" – powiedział Rzymkowski.

 

ZOBACZ: Urządzenie wykrywające Covid-19 w oddechu. Przedstawił je prezydent Andrzej Duda

 

 

Zestawienia uczelni będą przekazywane do NFZ, który następnie prześle je do punktów szczepień. Punkty szczepień będą się kontaktować z uczelniami w celu ustalenia terminu szczepień dla danych grup nauczycieli zbiorczo z całej uczelni.

 

Ministerstwo Edukacji i Nauki wskazuje, że na szczepienie mogą zarejestrować się nauczyciele uczący w szkołach, przedszkolach, placówkach oświatowych i nauczyciele akademiccy urodzeni od 1 stycznia 1956 r. do 31 grudnia 2003 r.

 

- Nauczyciele urodzeni w 1955 r. i wcześniej będą mieli możliwość zaszczepienia w późniejszym terminie. O terminie i sposobie rejestracji będziemy informować - podaje MEiN.

Szczepienia preparatem AstraZeneca

Nauczyciele szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, a także nauczyciele akademiccy szczepieni będą preparatem firmy AstraZeneca.

 

Z charakterystyki szczepionki AstryZeneki wynika, że podaje się ją osobom dorosłym w wieku 18 lat i starszym. Zaznaczono jednak, że "obecnie istnieją ograniczone dane o skuteczności szczepionki AstryZeneki u osób w wieku 55 lat i starszych". Dlatego Rada Medyczna przy premierze zarekomendowała szczepienia u osób zakwalifikowanych w Narodowym Programie Szczepień do grupy 1C, czyli m.in. nauczycieli poniżej 60 lat preparatem firmy AstraZeneca, a starszych nauczycieli preparatami Pfizer/BioNTech i Moderny.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 12 lutego

 

W piątek szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk przekazał, że po konsultacjach ze środowiskami medycznymi i ekspertami szef resortu zdrowia wydał wytyczne mówiące o tym, że szczepionką AstryZeneki mogą być szczepione osoby urodzone w roku 1956 i młodsze. Oznacza to – doprecyzował – że szczepionką tą mogą być szczepione osoby od 18 do 65 lat.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie