Ostrzeżenie dla kierowców. Nowe informacje o sytuacji na drogach

Polska
Ostrzeżenie dla kierowców. Nowe informacje o sytuacji na drogach
PAP/Darek Delmanowicz
W czwartek zima zaatakowała na Podkarpaciu. Drogowcy poinformowali, że w regionie wciąż pracuje kilkadziesiąt pługów.

Wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Na sieci dróg krajowych pracuje 489 pojazdów do zimowego utrzymania - poinformowała w sobotę rano Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Poprawia się sytuacja na Podkarpaciu, gdzie w czwartek wystąpiły intensywne opady śniegu. Na wielu odcinkach dróg jazdę mogą utrudniać m.in. błoto pośniegowe, śnieg i mgła.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaapelowała kierowców o ostrożną jazdę. Z informacji drogowych wynika, że rano nie było jeszcze tłoku na drogach prowadzących do popularnych kurortów, np. do Zakopanego, Wisły i Karpacza.

 

Czarna zakopianka, pługi na Podkarpaciu

 

Rano czarna i przejezdna była zakopianka na odcinku z Krakowa do Zakopanego. Błoto pośniegowe i śliskość mogły utrudniać jazdę na dk 47 na tylko na odcinku Rabka Zdrój - Zakopane. Z kolei na Podkarpaciu w sobotę rano przejezdne były wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie. Na Podkarpaciu, m.in. w Rymanowie koło Krosna, termometry pokazywały rano nawet 20 stopni mrozu. W Ustrzykach Dolnych było - 11 st., z w Rymanowie - 20 stopni. Wiatr w południowo-wschodniej Polsce jest słaby i umiarkowany. 

 

Skutki czwartkowego ataku zimy na Podkarpaciu usuwa nadal ponad 30 pługów i pługopiaskarek.

 

ZOBACZ: Zawieje i oblodzone drogi. Zima zaatakowała w Europie

 

- W południowych powiatach regionu na drogach można spotkać m.in. błoto pośniegowe, zajeżdżony śnieg. Miejscami są też zaciągi śnieżne. Lokalnie może być ślisko - powiedział dyżurny Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie Michał Sarabura.

 

Jak zaznaczył, "najlepsza sytuacja występują na drogach w okolicach Mielca i Stalowej Woli". - Niektóre drogi są tam czarne i suche - dodał.

 

Skutki zimy na drogach krajowych i wojewódzkich usuwa ponad 30 pługów, pługopiaskarek i solarek. Utrudnienia na Podkarpaciu występują m.in. na dk 28 na odc. Sanok - Medyka, dk 77 na odc. Przemyśl - Zadąbrowie i dk nr 94 na odc. Ostrów - Korczowa. Drogowcy apelują do użytkowników dróg o "ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości oraz techniki jazdy do panujących warunków".

 

Błoto pośniegowe i śliskie jezdnie

 

GDDKiA poinformowała w sobotę rano, że błota pośniegowego i śliskości kierowcy mogą się spodziewać na terenie województwa warmińsko-mazurskiego na drodze krajowej nr 58 na odcinku  Olsztynek - Ruciane Nida, drodze nr 59 na odcinku Rozogi - Stare Kiełbonki, drodze S22 między Gronowem Górnym a granica państwa. Podobne utrudnienia odnotowano także na dk 54 między Glinką a granicą państwa i dk S7 między Owczarnią a Gronowem Górnym.

 

W okolicach Elbląga i Lidzbarka Warmińskiego w nocy i nad ranem padał śnieg. Utrudnienia występują w sobotę rano na S16 w okolicach Biskupca, gdzie ciężarówka zderzyła się z łosiem, a następnie najechał na ów incydent samochód osobowy. W miejscu zdarzenia ruch odbywa się wahadłowo. Na trasach wojewódzkich zalega zajeżdżony śnieg i błoto pośniegowe ale wszystkie trasy są przejezdne. Najtrudniejsze warunki panują w okolicach Elbląga, lokalnie ślisko jest w okolicach Nidzicy

 

Błoto pośniegowe i śliskość występują także w woj. wielkopolskim na dk 12 między Wschową a Gostyniem. Na Mazowszu utrudnienia można spotkać na dk 2 między Siedlcami a Grochówką.

 

ZOBACZ: Turyści ruszyli do Zakopanego. Utrudnienia na drogach

 

W Łódzkiem utrudnienia związane z zima kierowcy napotkają na dk S8 między Łaskiem a Sieradzem, dk 74 na odc. Bełchatów - Wieluń, dk 43 między Wieluniem a granica województwa. Na Opolszczyźnie gorzej jeździ się w sobotę rano na dk 42 między Pajęcznem a Kiedosami.

 

W Małopolsce trudne warunki panują jeszcze na dk 79 na odc. Zabierzów - Trzebinia, dk 49 odc. Jurgów - Nowy Targ, dk 28 na odc. Limanowa - Nowy Sącz, dk 87 na odc. Nowy Sącz - granica państwa, dk 75 na odc. z Nowego Sącza - do granicy państwa.

 

Trudniejsze warunki są także w woj. lubelskim na dk 74 na odc. Zamość - Gorajec-Zastawie, w woj. śląskim na dk 43 na odc. Częstochowa - Zajączki Drugie oraz w południowo-wschodniej części województwa pomorskiego.

 

W całym kraju z wyjątkiem województw lubelskiego, podkarpackiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego pada śnieg. Na Dolnym Śląsku kierowców może w trasie zaskoczyć mgła.

 

WIDEO - Pogoda Polsat News

  

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie