Podkarpackie: 11 tys. odbiorców bez prądu, 180 interwencji strażaków z powodu opadów śniegu

Polska
Podkarpackie: 11 tys. odbiorców bez prądu, 180 interwencji strażaków z powodu opadów śniegu
PAP/Darek Delmanowicz
Łowce (podkarpackie): ciężarówka zjechała do rowu

Około 11 tys. gospodarstw jest bez prądu z powodu zerwanych przez śnieg linii energetycznych i uszkodzonych stacji transformatorowych. Strażacy prawie 180 razy wyjeżdżali w związku z intensywnymi opadami śniegu, które w poniedziałek występują na Podkarpaciu.

Z danych uzyskanych przez PAP w rzeszowskim i zamojskim oddziałach PGE Dystrybucja, które obsługują woj. podkarpackie, sytuacja związana z awariami linii energetycznych jest dynamiczna. Awarie na bieżąco są usuwane, w niektórych rejonach dochodzą nowe, ale obecnie jest ich znacznie mniej, niż w południe.

 

Na podkarpackim obszarze zarządzanym przez ten oddział obecnie bez prądu jest około 10 tys. gospodarstw. Najwięcej w rejonie Krosno-Jasło – 3,9 tys. gospodarstw, w rejonie Leżajska – 3,3 tys., Sanoka – 1,5 tys. i Mielca – 1,2 tys. odbiorców - wynika z danych przekazanych PAP przez specjalistę ds. komunikacji rzeszowskiego oddziału PGE Dystrybucja Łukasza Boczara.

 

ZOBACZ: Powrót zimy. Intensywne opady śniegu na wschodzie kraju

 

"Awarie występują obecnie na 30 odcinkach linii średniego napięcia. Linie energetyczne są zrywane przez zalegający na nich ciężki, mokry śnieg, a także przez konary łamane pod naporem śniegu. Uszkodzonych mamy też ponad 230 stacji transformatorowych ze średniego na niskie napięcie" – wymieniał Boczar.

 

Z kolei w części woj. podkarpackiego obsługiwanej przez PGE Dystrybucja oddział Zamość obecnie prądu nie ma około 1,1 tys. odbiorców. Niemal wszystkie z nich występują w Przemyślu. Natomiast w rejonie Jarosławia, gdzie jeszcze w południe energii pozbawionych było 1,7 tys. gospodarstw, obecnie prądu nie ma prawie 100 z nich.

 

W obu tych rejonach: Przemyśl i Jarosław obecnie uszkodzonych jest 46 stacji transformatorowych i 11 linii energetycznych - podała Anna Szuper z PGE Dystrybucja oddział Zamość.

 

180 interwencji straży pożarnej

 

Z powodu intensywnych opadów śniegu podkarpaccy strażacy interweniowali w poniedziałek 180 razy.

 

Działania strażaków polegają głównie na usuwaniu połamanych drzew i konarów leżących na jezdniach, chodnikach i na ulicach - przekazał rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja.

 

"Na szczęście nikomu nic się nie stało. Strażacy wzywani są także do pomocy służbom energetycznym przy połamanych słupach" – zaznaczył bryg. Betleja.

 

Dodał, że najwięcej interwencji miało miejsce w powiatach: krośnieńskim, leskim, strzyżowskim i sanockim.

jo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie