Można szczepić nadwyżkami z fiolek ze szczepionką na COVID-19. Wytyczne resortu zdrowia

Polska
Można szczepić nadwyżkami z fiolek ze szczepionką na COVID-19. Wytyczne resortu zdrowia
Resort zdrowia poinformował, że nadwyżki szczepionek w fiolkach można traktować jak dodatkowe dawki leku.

Wykorzystanie nadwyżki technologicznej szczepionek przeciw COVID-19 jest możliwe, dopuszczalne i zależy od sprawności i doświadczenia personelu szczepiącego. Na osobach tych ciąży odpowiedzialność za pobranie pełnej dawki - podało Ministerstwo Zdrowia. Jeśli pozostałość ma objętość zgodną z zaleceniami producenta, można zaszczepić nią pacjenta. Nie wolno jednak łączyć nadwyżek z różnych fiolek.

O komunikacie w sprawie dodatkowych dawek szczepionek przeciw COVID-19 poinformował w piątek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

Nadmiarowe dawki szczepionek z nadwyżki

 

"Dokumentacja rejestracyjna oraz Charakterystyki Produktów Leczniczych szczepionek przeciw COVID-19 przewidują w każdej fiolce nadmiarowe objętości szczepionki, aby umożliwić bezpieczne pobranie ilości deklarowanych przez producenta dawek" - czytamy w komunikacie.

 

 

Komunikat wyjaśnia, że nadwyżki technologiczne stanowiące zwiększoną objętość płynnych preparatów pozajelitowych (w tym w iniekcjach), wynikają z konieczności zapewnienia dostarczenia pacjentowi bezpiecznej dawki w sytuacji, gdy występują straty zarówno w czasie pobierania strzykawką leku z pojemnika, jak i w czasie podawania (pozostałość w strzykawce). Zaznaczono, że nadwyżki te są różnej objętości, w zależności od produktu i producenta.

 

Nie wolno mieszać zawartości różnych fiolek 

 

"Możliwość wykorzystania nadwyżki technologicznej w przypadku ww. szczepionek jest możliwa i dopuszczalna i zależy od sprawności i doświadczenia personelu dokonującego szczepień. Na osobach tych ciąży odpowiedzialność za pobranie pełnej dawki. Muszą one mieć pewność, że podają pacjentowi wymaganą przez producenta ilość szczepionki w czasie określonym w ChPL od otwarcia fiolki" - głosi komunikat.

 

ZOBACZ: Szczepienia nauczycieli. Będą dwie rejestracje

 

"Jednocześnie należy przypomnieć, że nie można łączyć ewentualnych pozostałości szczepionek z różnych fiolek z uwagi na ryzyko zakażenia mikrobiologicznego" - dodano.

 

Pod komunikatem podpisał się z upoważnienia ministra zdrowia Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w resorcie zdrowia.

hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie