Podwyżki na A2. Od poniedziałku nowe stawki

Polska
Podwyżki na A2. Od poniedziałku nowe stawki
Polsat News/Zdj. ilustracyjne
Wielkopolskie: od poniedziałku wyższe stawki za przejazd A2

Od poniedziałku wzrosną ceny za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 pomiędzy Koninem a Nowym Tomyślem (woj. wielkopolskie). Stawki dla kierowców aut osobowych wzrosną do 23 zł - podała w piątek spółka Autostrada Wielkopolska.

Spółka Autostrada Wielkopolska przekazała, że od 15 lutego, od godz. 6 rano stawka za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem dla kierujących motocyklami i autami osobowymi będzie wynosić 23 zł, czyli o 1 zł więcej niż obecnie.

 

ZOBACZ: Niemcy: wielokilometrowy korek na A2. Kierowcy spędzili noc w samochodach

 

O złotówkę, do 34 zł wzrośnie cena za przejazd dla kierujących pojazdami o dwóch osiach z przyczepami oraz o dwóch osiach z przynajmniej jedną wyposażoną w bliźniacze koła.

 

Z 50 do 52 zł wzrośnie opłata dla kierowców pojazdów trzeciej kategorii (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami), a z 77 do 80 zł wzrośnie stawka dla pojazdów kategorii czwartej (pojazdy samochodowe o więcej niż˙trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami). Koszt przejazdu pojazdów ponadnormatywnych wzrośnie z obecnych 220 zł do 230 zł. Wszystkie stawki zawierają w sobie doliczony podatek VAT.

Dlaczego zmieniono stawki?

Rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska Anna Ciamciak podkreśliła, że zmiana stawek jest podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania autostrady oraz wzrostem inflacji. Zaznaczyła, że na poziom cen wpływają też koszty obsługi kredytów oraz realizacja wieloletniego planu inwestycyjnego.

 

Ciamciak dodała, że Autostrada Wielkopolska finalizuje rozbudowę autostradowej obwodnicy Poznania. "Do inwestycji złotówki nie dołożyli podatnicy ani budżet państwa. Cały projekt jest finansowany ze środków własnych koncesjonariusza, a jego koszt netto to 202 mln zł" - podkreśliła.

 

ZOBACZ: Turyści ruszyli do Zakopanego. Utrudnienia na drogach

 

Jak podała Ciamciak w 2020 roku zrealizowano budowę nowych i rozbudowę istniejących ekranów akustycznych, wymieniono bariery drogowe na węzłach autostradowych, a także wymieniono oznakowania pionowe i poziome. "Zadbano także o nowoczesne, inteligentne oświetlenie rozbudowanej obwodnicy. Zainstalowano 1,3 tys. opraw oświetleniowych wykonanych w technologii LED" - wyliczyła.

Opłata na trasie Świecko - Nowy Tomyśl 

Rzeczniczka spółki zwróciła także uwagę, że w 2020 roku firma przeprowadziła gruntowne remonty budynków toalet w Miejscach Obsługi Podróżnych i rozbudowuje sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych. "Autostrada Wielkopolska pracuje obecnie nad wdrożeniem udogodnień dla kierowców podróżujących koncesyjnym odcinkiem A2 w zakresie elektronicznego poboru opłat, przy zastosowaniu odczytu tablic rejestracyjnych, tzw. videotollingu. Równolegle z nowym systemem zostanie wprowadzony program lojalnościowy dla kierowców" - poinformowała.

 

ZOBACZ: Nieprzewidziana konsekwencja brexitu. Brytyjscy kierowcy są bezkarni

 

"Koszt przejazdu Autostradą Wielkopolska na trasie Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian. Kierowcy pojazdów kategorii 1 płacą w tym przypadku 18 zł za przejechanie 106 km. Oznacza to, że przejazd całym odcinkiem Autostrady Wielkopolskiej od Świecka do Konina o długości 255 km kosztuje kierowców aut osobowych około 34 groszy za jeden kilometr" - zaznaczyła Ciamciak.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie