Koniec z teleporadami u najmłodszych i seniorów. Obowiązkowa wizyta u lekarza

Polska
Koniec z teleporadami u najmłodszych i seniorów. Obowiązkowa wizyta 
u lekarza
pixabay
Seniorzy już nie będą musieli korzystać z teleporady

Teleporada nie będzie normą w przypadku dzieci do lat 6 i osób powyżej 65. roku życia; wizyty dzieci i seniorów mają odbywać się w gabinetach - zapowiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Teleporada ma być dla nich dopuszczalna m.in. przy przedłużaniu recept.

- System opieki zdrowotnej, wbrew obawom wielu ekspertów, w dobie COVID-19 bardzo szybko przestawił się na teleporady. Mamy wręcz do czynienia z pewnego rodzaju przesunięciem punktu ciężkości w drugą stronę – wskazał minister.

 

Teleporada nie dla dzieci i seniorów

- W oparciu o nasze doświadczenia z czasu epidemii i wskazania ekspertów, zdecydowałem, że teleporada nie będzie dopuszczalna dla dzieci do lat 6 i osób powyżej 65 lat. Wyjątkiem będzie teleporada związana przedłużeniem przyjmowanych leków czy wydaniem zlecenia na wyroby medyczne. Musimy szczególnie chronić dzieci i seniorów – poinformował szef MZ.

 

ZOBACZ: Niedzielski: jeśli przekroczymy 10 tys. zakażeń dziennie, będę rekomendował zaostrzenie restrykcji

Uzasadnił, że epidemia pokazuje, iż nadużywanie teleporady może nieść negatywne konsekwencje dla osób starszych i dzieci.

Szef MZ podał, że "nowy standard teleporady dotyczyć ma podstawowej opieki zdrowotnej, gdyż specjalistyczne porady w przeważającej mierze udzielane są osobiście w gabinecie".

 

Minister zaznaczył jednocześnie, że w wielu przypadkach kontakt telefoniczny jest najlepszą formą kontaktu z lekarzem, okazją do zebrania wywiadu i oceny sytuacji. Podkreślił jednak, że nie można pozwolić na nadużywanie tej formy opieki nad chorym.

 

- Nie ma idealnych regulacji, które będą każdą sytuację dobrze rozwiązywały. Zdecydowaliśmy się na ustalenie określonych, umownych ram, które dotyczą dzieci przed pójściem do szkoły, czyli do 6 lat i seniorów powyżej 65 lat – wskazał.

 

Niedzielski przekazał, że projekt rozporządzenia jeszcze we wtorek ma trafić do konsultacji. - Podejrzewam, że wywoła trochę emocji. Jesteśmy otwarci na kształtowanie zapisów, ale musi być gwarancja bezpieczeństwa dla pacjentów - dodał minister.

 

Chory zaraża średnio jedną osobę

 

"Najnowsze dane dotyczące współczynnika reprodukcji R, który określa przeciętną liczbę osób, jaką zaraża pojedynczy nosiciel wirusa. Na poziomie krajowym oscylujemy wokół wartości 1 (0,981)" - napisał na Twitterze Niedzielski.

 

 

Z danych dołączonych do wpisu wynika, że wskaźnik ten w przypadku pięciu województw przekracza wartość 1. W woj. mazowieckim wynosi 1,030; w woj.podkarpackim - 1,076; w woj. śląskim - 1,005; w woj.świętokrzyskim - 1,101;, w woj.warmińsko-mazurskim - 1,008. Dla woj.lubuskiego równy jest 1.

 

Natomiast w pozostałych województwach Polski wskaźnik ten jest niższy niż 1. Kolejno dla dolnośląskiego osiągnął wartość 0,943; kujawsko-pomorskiego - 0,956; lubelskiego - 0,968; łódzkiego - 0,945; małopolskiego - 0,999; opolskiego - 0,957; podlaskiego - 0,992; pomorskiego - 0,975; wielkopolskiego - 0,939; zachodniopomorskiego - 0,895

rsr/ml/emi/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie