Rozmowy z Gowinem? "Nie mogę potwierdzić, nie mogę zaprzeczyć"

Polska
Rozmowy z Gowinem? "Nie mogę potwierdzić, nie mogę zaprzeczyć"
Polsat News
Cezary Tomczyk (KO)

- Koalicja 276 to nie jest koalicja wyborcza, to koalicja, która ma funkcjonować tu i teraz - tłumaczył w "Gościu Wydarzeń" Cezary Tomczyk, szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Był on pytany m.in. o rozmowy w sprawie współpracy opozycji z Jarosławem Gowinem.

Jednym z tematów rozmowy są były pomysły Platformy Obywatelskiej zaprezentowane w sobotę przez Borysa Budkę i Rafała Trzaskowskiego. Liderzy PO zapowiedzieli, że po wygranych wyborach powołają na nowo TK i KRS, przeznaczą więcej pieniędzy na służbę zdrowia i walkę ze smogiem czy zlikwidują niektóre kanały i programy w telewizji publicznej. 

 

PO chce też koalicji ze wszystkimi partiami opozycyjnymi. 

 

Koalicja 276

 

- Chcieliśmy, żeby ta propozycja była jawna - przyznał Cezary Tomczyk w "Gościu Wydarzeń". - To propozycja skierowana przede wszystkim do wyborców. Chodzi o to, żeby każdy zastanowił się, jaka jest najlepsza metoda, żeby w przyszłym parlamencie osiągnąć 276 głosów - to liczba głosów, która pozwala odrzucić prezydenckie weto, bez tego nie będzie możliwa zmiana w Polsce - tłumaczył. 

 

- Dzisiaj otwieramy debatę pod tytułem "jak to zrobić" i przedstawiam pewną ofertę. Zamówiliśmy badania w trzech niezależnych firmach. My nie wysuwamy wniosków, my mówimy "sprawdźcie" - wyjaśniał.

 

Pytany o sceptyczne podejście opozycji do "koalicji 276" zaznaczył, że liderzy PO rozmawiali z przedstawicielami opozycji przed sobotnią konferencją. 

 

Tomczyk zaznaczył, że "koalicja 276 to nie jest koalicja wyborcza". - To koalicja, która ma funkcjonować tu i teraz - tłumaczył. Jak mówił, chodzi o to, by partie opozycyjne uzgodniły sprawy, w których się zgadzają. 

 

- Wygrana nie jest dla wygranej. Wygrana jest po to, żeby Polska została demokratycznym krajem w środku Europy, żeby kobiety miały prawo wyboru, żeby przedsiębiorcy nie musieli być na granicy buntu społecznego - wyjaśniał. 

 

Wideo: Cezary Tomczyk w "Gościu Wydarzeń"

  

 

- Nie może być tak, że cała opozycja będzie się ze sobą kłóciła - podsumował. 

 

Szef klubu KO podkreślał, że PO ma program wyborczy, jak mówił, został on przedstawiony w 2019 roku i jest dostępny w internecie. Kolejne rozwiązania programowe mają być prezentowane w najbliższych tygodniach. 

 

Rozmowy z Gowinem? "Nie mogę potwierdzić, nie mogę zaprzeczyć"

 

Pytany o to, czy PO prowadzi rozmowy z Jarosławem Gowinem przyznał, że "nie może potwierdzić, nie może zaprzeczyć". - Ja tych rozmów nie prowadzę - zadeklarował.

 

- Jeżeli pojawi się taka przestrzeń, żeby PiS stracił władzę, my w tę przestrzeń wejdziemy - przyznał, przypominając przy tym, że opozycja prowadziła rozmowy z Gowinem w maju przed wyborami prezydenckimi. 

 

ZOBACZ: Bielan chce reprezentować Porozumienie razem z Gowinem

 

Poprzednie odcinki programu "Gość Wydarzeń" są dostępne tutaj.

jo/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie