Program "Czyste Powietrze". Dotacja na wymianę pieca

Polska
Program "Czyste Powietrze". Dotacja na wymianę pieca
Polsat News
Premier mówił o programie "Czyste Powietrze"

- To prawdziwa rewolucja w polityce środowiskowej. Poziom środków budżetowych i unijnych, które lokujemy w tym programie, jest bezprecedensowa - mówił premier Mateusz Morawiecki o projekcie "Czyste Powietrze". Jak zapowiedział, na wymianę pieca można otrzymać nawet 37 tys. zł dotacji.

Szef rządu w poniedziałek brał udział on-line w konferencji w Świętochłowicach (woj. śląskie) nt. udziału gmin w promocji programu antysmogowego "Czyste powietrze".

 

Premier podkreślił podczas wystąpienia, że troska o czyste środowisko i czyste powietrze to jeden z filarów nowej rzeczywistości, nowego ładu.

 

- Rozwój gospodarczy musi się przekładać na wysoką jakość życia, czyli jakość środowiska i czyste powietrze - powiedział. Dodał, że dobrej jakości powietrze nie może być dobrem rzadkim.

 

ZOBACZ: Smog dusi Polskę. Bardzo zła jakość powietrza w części kraju

 

Mateusz Morawiecki ocenił, że uruchomiony dwa lata temu program "Czyste powietrze" to rewolucja w polityce środowiskowej. Zwrócił uwagę, że docelowo ponad 100 mld zł ma być zainwestowane w termomodernizację domów i wymianę źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne.

 

- Już teraz 200 tys. gospodarstw domowych uczestniczy w programie "Czyste powietrze". To pół miliona osób, które będą mogły korzystać z bezpieczniejszego i bardziej przyjaznego dla środowiska ogrzewania - podkreślił.

 

 

Szef rządu dodał, że program nabiera rozpędu i jest on też upraszczany. Zachęcił samorządy do aktywnego w nim uczestnictwa.

 

Poinformował, że zdecydowano o przeznaczeniu 100 mln zł na promocję tego programu w gminach. Z tych pieniędzy mają powstać m.in. punkty konsultacyjne dla mieszkańców.

 

- Czyste Powietrze nie może być dobrem rzadkim. Przeznaczamy jeszcze więcej pieniędzy na wsparcie tego programu dla osób mniej zamożnych. Dotacja do wymiany pieca może sięgnąć nawet 37 tys. zł - zapowiedział premier.

 

"Świętujemy tysięczną gminę"

 

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wskazał, że 100 mln zł na promocję programu, to kolejne z działań mających zwiększyć popularność Czystego Powietrza, po m.in. uproszczeniu jego zasad w maju ub. roku i zwiększeniu wsparcia dla osób uboższych w październiku. Kurtyka przypomniał, że w październiku ub. roku zdecydowano też o otwarciu gminom możliwości ubiegania się o wsparcie NFOŚiGW w dystrybucji wniosków (za każdy wniosek osób uboższych doprowadzony do realizacji gminy mogą otrzymać 100 zł).

 

- Dzisiaj świętujemy tysięczną gminę, która przystąpiła do Czystego Powietrza; od 21 października odnotowujemy szybkie przyspieszenie, do programu dołączyło ponad 250 gmin. Ale nieustannie zapraszamy, aby pozostałe 1477 gmin w Polsce również wykazało się aktywnością i zmobilizowało się na rzecz tego wspólnego wyzwania cywilizacyjnego - mówił Kurtyka.

 

- Jesteśmy gotowi przeznaczyć na to bardzo znaczące środki. (…) NFOŚiGW przeznaczy kwotę ponad 100 mln zł dla tych gmin, które włączają się w program Czyste Powietrze po to, żeby ułatwić dotarcie do niego swoim mieszkańcom, żeby organizowały punkty doradczo-informacyjne, prowadziły działania promocyjno-edukacyjne, wreszcie mogły sfinansować inne pomysły, które przyczynią się do tego, że ten program będzie cieszył się jeszcze większym zainteresowaniem - dodał minister.

 

ZOBACZ: Fatalna jakość powietrza w Polsce. "Warszawa Bangladeszem Europy"

 

Zgodnie z informacją prezesa NFOŚiGW Macieja Chorowskiego, największa część wsparcia, do 74,3 mln zł, ma trafić na "pakiety startowe" po 30 tys. zł na uruchomienie gminnych punktów programu. Grant będzie podzielony na trzy transze: 9 tys. zł na uruchomienie punktu, a potem po 7 tys. kwartalnie po potwierdzeniu realizacji i rozliczeniu działań informacyjno-promocyjnych. Gminy powinny zgłaszać się do końca lutego br., a podpisać umowy ws. punktów – do końca maja br.

 

Kwotę do 16 mln zł przeznaczono na regionalne konkursy dla gmin, których mieszkańcy złożą najwięcej wniosków do programu w danym roku, a kwotę do 12 mln zł – na refundacje kosztów za wnioski: 150 zł za zrealizowany wniosek o podwyższony poziom dofinansowania i 100 zł za wniosek standardowy.

prz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie