Fatalna jakość powietrza w Polsce. "Warszawa Bangladeszem Europy"

Polska
Fatalna jakość powietrza w Polsce. "Warszawa Bangladeszem Europy"
zdj. ilustracyjne/ Polsat News
W Polsce jest 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy

Początek tygodnia to mroźne temperatury, a co za tym idzie - zła jakość powietrza niemal w całym kraju. Najgorzej jest w Bydgoszczy, Włocławku i Kaliszu. W niektórych miejscowościach normy zanieczyszczenia powietrza zostały przekroczone ponad 10-krotnie. Wrocław i Warszawa znalazły się wśród 10 dużych miast świata z najgorszą jakością powietrza.

Ostatnia noc była w Polsce jedną z najmroźniejszych (na wschodzie i północy temperatury spadły poniżej -20 st. C), co miało swoje przełożenie na stan jakości powietrza w poniedziałkowy poranek. W wielu miejscach zarejestrowano wielokrotne przekroczenie dopuszczalnych norm smogu.
 
Bydgoszcz, Włocławek, Kalisz to miasta, w których jakość powietrza jest dziś najgorsza. Warszawa, Łódź, Radom i Legnica również wypadają słabo. Jakość powietrza dobra jest tylko na Wybrzeżu. 

 

WIDEO: Stan powietrza w Polsce

  

W Warszawie stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 było pięcio-sześciokrotnie wyższe od dopuszczalnych norm, a w pobliskich miejscowościach normy zostały przekroczone nawet ponad 10-krotnie. W Bydgoszczy i Poznaniu zanieczyszczenie powietrza wynosiło od 300 do 700 proc. przyjętych norm. 

 

Mapa smogowa 18 stycznia, Airly.org

 

Niepokojący bilans

 

Źle wypadamy także w zestawieniu krajów europejskich.

 

"Polska dziś na tle Europy. W sumie to prawie jak każdego innego zimowego dnia, kiedy setki tysięcy kominów pluje węglem #smog w nasze płuca" - napisano na Twitterze profilu ZaglebieAlarmSmogowy. Post ilustruje mapa opracowana przez @airlyorg.

Według jednego z zestawień Warszawa i Wrocław znalazły się dziś rano na liście 10 najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.

Pierwsza 10tka

Opublikowany przez Warszawski Alarm Smogowy Niedziela, 17 stycznia 2021

"W Warszawie odnotowaliśmy dzisiaj wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. Dobowe stężenie pyłu PM10 może przekroczyć poziom alarmowy. W miarę możliwości unikajmy aktywności fizycznej i przebywania na dworze, a także wietrzenia pomieszczeń" - napisała na Twitterze rzeczniczka warszawskiego ratusza Karolina Gałecka.

 

"Kiedy miasto zlikwiduje 15-18 tysięcy kopciuchów w Warszawie, w tym nadal wiele we własnym zasobie komunalnym? Kiedy zostanie wprowadzony zakaz palenia węglem w Warszawie obiecany przez Trzaskowskiego? Są pieniądze, są dotacje ale trzeba jeszcze dotrzeć do ludzi i im pomóc" - napisał w odpowiedzi administrator profilu Smog Wawerski.

40 tysięcy ofiar smogu każdego roku

 

Okazuje się, że spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Europie, aż 33 to miasta polskie. Według lekarzy każdego roku na choroby, których przebieg zaostrzają zanieczyszczenia powietrza, umiera w naszym kraju ponad 40 tysięcy osób. W 2021 roku, zgodnie z uchwałą antysmogową, wszystkie stare piece muszą zniknąć z domowych kotłowni. Tymczasem tylko w Rybniku truje około 18 tys. kopciuchów.

 

ZOBACZ: Polski Alarm Smogowy policzył wymianę kopciuchów. Jest gorzej niż źle

 

Wśród polskich smogowych miast z "czarnej listy" Światowej Organizacji Zdrowia, najpoważniej problem potraktowano w Krakowie, Gliwicach i Katowicach. Najmniej pieców w ubiegłym roku wymieniono natomiast w Rawie Mazowieckiej, Opocznie i Brzezinach.

emi/prz/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie