Czeski emeryt pozorował ataki islamistów, grozi mu 15 lat więzienia za atak terrorystyczny

Świat
Czeski emeryt pozorował ataki islamistów, grozi mu 15 lat więzienia za atak terrorystyczny
Wikimedia Commons/TOTO=0/CC BY SA 4.0

70-letni mieszkaniec Czech jest oskarżony o przeprowadzenie ataku terrorystycznego i grożenie atakiem terrorystycznym. Grozi mu nawet 15 lat więzienia za zablokowanie dwóch tras kolejowych zwalonymi na tory drzewami oraz dystrybucję ulotek, które ostrzegały przed nadchodzącym atakiem muzułmańskich radykałów.

Czeska Prokuratura Generalna oskarżyła mężczyznę, który zablokował tory kolejowe ściętymi drzewami i usiłował przekonywać, że to ataki islamistów, o przeprowadzenie ataku terrorystycznego. 

 

Pierwsze takie zdarzenie miało miejsce pomiędzy miastem Mladá Boleslav (siedzibą koncernu Škoda Aut) i Bakovem nad Jizerou 1 czerwca 2017 roku. Drugie, do którego doszło pomiędzy Bezdězem i Bělą pod Bezdězem, 28 lipca. W obu przypadkach pasażerom i obsłudze pociągów, które uderzyły w ułożone na torach pnie, nic się nie stało.

 

Na miejscu zwalonych drzew senior rozrzucił przygotowane przez siebie ulotki ostrzegające przed zamachem muzułmańskich radykałów. Jak poinformowała czeska Narodowa Centrala Przeciw Zorganizowanej Przestępczości, mężczyzna "motywowany był chęcią wywołania wśród obywateli strachu przed muzułmańskimi imigrantami".

 

Emeryt od lutego przebywa w areszcie.

jm/hlk/ Czeska Telewizja, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie