Karambol 40 aut na autostradzie. Radiowozy przygniecione przez cysternę [ZDJĘCIA]

Świat

Karambol w amerykańskim stanie Iowa. Na międzystanowej autostradzie nr 80 zderzyło się około 40 pojazdów. Do wypadku doszło z powodu fatalnych warunków pogodowych. Nawierzchnia była śliska i całkowicie zaśnieżona. Kilka osób zostało poważnie rannych. Nikt nie zginął. W akcji ratunkowej brali udział m.in. żołnierze. Władze apelują do mieszkańców, by zrezygnowali z wyjazdów.

Przez wiele godzin autostrada międzystanowa nr 80 była całkowicie zamknięta. Wskutek karambolu kilkudziesięciu pojazdów w okolicach miasta Newton, stolicy hrabstwa Jasper na wschód od Des Moines, trzeba było zamknąć ruch.

 

Reakcja łańcuchowa po kolizji

 

Do zdarzenia doszło w czwartek po południu. Zdaniem władz na autostradzie doszło do reakcji łańcuchowej. Po jednej kolizji kolejne auta wpadały na uszkodzone samochody blokujące przejazd. Kierowcy zbyt późno dostrzegali zagrożenie, bo miejsce wypadku znajdowało się za wzniesieniem.

 

ZOBACZ: Waszyngton pod śniegiem. Testy na Covid-19 i szczepienia odwołane

 

Rzecznik Departamentu Transportu stanu Iowa Andrea Henry poinformował, że niektóre z osób uczestniczących w karambolu doznały obrażeń, jednak mimo znacznych rozmiarów tego zdarzenia, nikt nie zginął.

 

Radiowozy zniszczone w karambolu

 

Funkcjonariusze ze Stanowego Patrolu poinformowali, że załogi dwóch radiowozów były na miejscu kolizji, kiedy doszło do jeszcze większego wypadku. Obydwa radiowozy zostały zgniecione przez przewróconą cysternę.

 

- Funkcjonariuszom nic się nie stało. Cała ta katastrofa była kwestią minut - powiedział gazecie "Des Moines Register" sierżant Alex Dinkla.

 

Ruch na zamkniętej autostradzie został przywrócony przed godziną 20 lokalnego czasu. Funkcjonariusze poinformowali, ze jednego tylko dnia odnotowali na terenie swojego działania 165 wypadków, w których ranne zostały 22 osoby z 285, które brały w nich udział. 

 

Policja stanowa udostępniła zdjęcia z wypadku. 

 

 

Władze odradzają wyjazdy

 

Władze zaapelowały do kierowców o rezygnację z wyjazdów, które nie są niezbędnie konieczne. Nad wschodnią częścią stanu Iowa przeszły w czwartek intensywne opady śniegu.

 

 

WIDEO: Karambol około 40 pojazdów zablokował autostradę międzystanową w Iowa na wiele godzin 

 

Poniżej autostrada stanowa w Newton w stanie Iowa w Google Street View. 

 

hlk/ Polsat News, polsatnews.pl, AP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie