Powrót zimy. Synoptyk: już tej nocy odczujemy arktyczne mrozy

Polska
Powrót zimy. Synoptyk: już tej nocy odczujemy arktyczne mrozy
Zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
W nocy z czwartku na piątek na Suwalszczyźnie, Podlasiu oraz we wschodnich rejonach Warmii i Mazur termometry pokażą -15 st. C, a w Warszawie -8 st. C

Wraca zima. Już tej nocy odczujemy dość duży napływ bardzo mroźnego arktycznego powietrza - powiedziała synoptyk IMGW Ewa Łapińska. - Kolejne dni będą jeszcze chłodniejsze - dodała.

Arktyczne mroźne powietrze z północnego wschodu napłynie nad Polskę w nocy z czwartku na piątek. Temperatury spadną poniżej zera. - Północna i północno-wschodnia część kraju już dzisiejszej nocy odczuje arktyczny mróz, a kolejne dni będą jeszcze chłodniejsze - zaznaczyła meteorolog IMGW.

 

ZOBACZ: Opady śniegu i oblodzone drogi. Trudne warunki dla kierowców

 

Jak poinformowała, w nocy z czwartku na piątek na Suwalszczyźnie, Podlasiu oraz we wschodnich rejonach Warmii i Mazur termometry pokażą -15 st. C, a w Warszawie -8 st. C.

 

 

- W południowej Polsce wraz z mrozem pojawią się także śnieg oraz silny wiatr powodujący zawieje i zmiecie śnieżne - dodała synoptyk. Zaznaczyła, że dla tych regionów Instytut wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia o silnym mrozie.

 

"Będzie naprawdę bardzo ślisko"

Ponadto, jak wskazała, wydane zostały też alerty przed oblodzeniami na południowych krańcach Polski.  - Możemy się tam spodziewać naprawdę niebezpiecznej pogody - powiedziała Łapińska.

 

 

- Do niedawna było tam sporo śniegu, natomiast w ostatnich dniach powróciły dodatnie temperatury. W czwartek z kolei padał tam deszcz oraz deszcz ze śniegiem. Zrobiło się więc bardzo mokro, a tymczasem z północy napływa bardzo chłodna masa powietrza, która spowoduje, że temperatura spadnie poniżej zera - wyjaśniła. - Na południu będzie naprawdę bardzo ślisko - ostrzegła meteorolog.

 

ZOBACZ: Pod jeleniami załamał się lód. Zakończyła się akcja wydobywania martwych zwierząt

 

- Na północy mamy regularną zimę. Cały czas pada tam śnieg, temperatury nie zmieniają się tak drastycznie, dlatego w tym regionie nie wydaliśmy ostrzeżeń - zaznaczyła. Synoptyk dodała także, że z długoterminowych prognoz IMGW wynika, że "przez kolejne dni będzie naprawdę zimno". 

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie