Opady śniegu i oblodzone drogi. Trudne warunki dla kierowców

Polska
Opady śniegu i oblodzone drogi. Trudne warunki dla kierowców
Pixabay
Synoptycy z IMGW ostrzegają także przed intensywnymi opadami śniegu.

Czwartkowy poranek będzie ciężki dla kierowców na polskich drogach. Niemal w całym kraju na trasach występuje oblodzenie, a w północno-wschodniej Polsce pada intensywny śnieg - ostrzega w czwartek IMGW.

Alert pierwszego stopnia przed oblodzeniem nie dotyczą województwa dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. W centralnej i północnej części kraju synoptycy prognozują zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, czy deszczu ze śniegiem. W niektórych regionach ostrzeżenia obowiązują do czwartkowego południa.

 

Śnieg i wiatr

 

Synoptycy z IMGW ostrzegają także przed intensywnymi opadami śniegu. Biały puch ma spaść na północnej części Mazowsza oraz w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim. W niektórych miejscach może spaść go nawet do 13 cm.

 

ZOBACZ: Opady śniegu i deszczu powodującego gołoledź. Prognoza na 3 i 4 lutego

 

Z kolei mieszkańcy południowej części kraju muszą się zmagać z silnym wiatrem. Alert pierwszego stopnia objął woj. dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie oraz południowe części województwa lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego. Według prognoz w tych regionach można się spodziewać wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 70 km/h.

 

Ostrzeżenia przed marznącym deszczem

 

Dodatkowo synoptycy z IMGW w centralnej części województwa mazowieckiego ostrzegają przed marznącym deszczem. W pasie od Płocka, przez Warszawę do Siedlec prognozuje się miejscami wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź. Ostrzeżenia przed marznącymi opadami obowiązują do około godz. 10.

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

 

WIDEO - Prognoza pogody Polsat News

  

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie