Pod jeleniami załamał się lód. Zakończyła się akcja wydobywania martwych zwierząt

Polska
Pod jeleniami załamał się lód. Zakończyła się akcja wydobywania martwych zwierząt
KW PSP Szczecin
Strażacy uratowali 15 zwierząt, pięć zostało wyciągniętych na brzeg martwych. W wodzie jest jeszcze kilkanaście jeleni.

Strażacy zakończyli w czwartek wydobycie kilkunastu martwych jeleni z jeziora we wsi Ścienne (Zachodniopomorskie). Pod stadem zwierząt w środę po południu załamał się lód; strażacy uratowali 15 zwierząt.

 

 

Policjanci wyjaśniają obecnie okoliczności tego, co stało się na jeziorze - przekazał podkom. Krzysztof Wojsznarowicz ze stargardzkiej policji. Jak dodał, informacje o wypadku policjanci dostali od strażaków. Pytany o szczegóły wypadku, Wojsznarowicz odpowiedział, że jest na to za wcześnie.

Akcja na jeziorze 

Zgłoszenie o tym, że pod stadem jeleni załamał się lód, strażacy otrzymali w środę przed godz. 16. Jak przekazał po zakończeniu akcji kierujący nią st. kpt. Grzegorz Kacprzak, zwierzęta zbiły się w trzech grupach w przeręblach, które utworzyły się, gdy jelenie wpadły do wody. Próbując się ratować, zwierzęta wpadały na siebie, podtapiając się nawzajem.

 

ZOBACZ: Jeleń zaatakował myśliwego. Zabrał mu strzelbę i uciekł

 

Strażacy usuwali pilarkami lód, tworząc pas do wydobycia jeleni na ląd – ze względu na niewielką grubość lodu na tafli jeziora, nie można było wyciągnąć zwierząt w inny sposób. Jelenie były wydobywane pojedynczo, za pomocą lin ratowniczych umieszczanych na porożu.

 

Strażacy wydobyli z wody 15 zwierząt, pięć zostało wyciągniętych na brzeg martwych. 

 

"Były w trzech grupach"

 

- Zwierzęta były w trzech grupach, oddalonych od siebie o kilkadziesiąt metrów - relacjonował w środę st. kpt. Grzegorz Kacprzak, który kierował akcją ratowniczą. - Najbliższa grupa jeleni znajdowała się ok. 50 m od linii brzegowej i to te zwierzęta zaczęli najpierw uwalniać ochotnicy - kontynuował.

 

ZOBACZ: Pod wędkarzami załamał się lód. Tragedia na jeziorze Kisajno

 

Jelenie wpadły do wody, tworząc w lodzie przeręble. Przerażone, zbijały się w grupy, a próbując się ratować, wpadały na siebie, podtapiając się nawzajem.

 

Strażacy dostali się do nich na specjalnych saniach, ze sprzętem asekuracyjnym, ubrani w kamizelki wypornościowe. Aby móc uratować zwierzęta, trzeba było pilarkami usuwać lód od brzegu do przerębla. Lód był kruchy, grubości około siedmiu centymetrów, więc nie można było wyciągnąć jeleni bezpośrednio na niego. - Ponacinaliśmy lód w kierunku linii brzegowej, wykonaliśmy pas prowadzący do brzegu i pojedynczo wyciągaliśmy je na brzeg, łapiąc każde zwierzę za poroże linami ratowniczymi - opowiadał strażak.

 

"Pierwszy raz widziałem taką liczbę zwierząt pod lodem"

 

Kolejna grupa jeleni była już dalej – ok. 120 m od brzegu. - Nie było innej możliwości, jak tylko kolejne nacięcie pasa (do bliższego przerębla - red.), aby znów móc pojedynczo wyciągać jelenie -mówił st. kpt. Kacprzak, dodając, że strażakom udało się dotrzeć tylko do dwóch grup zwierząt. Ostatniej grupy, oddalonej ok. 250 m od brzegu, nie udało się uratować; gdy ratownicy do nich dotarli, jelenie były już martwe.

 

ZOBACZ: Września: lód załamał się pod nogami trójki dzieci. Stały na środku stawu

 

- Pierwszy raz widziałem taką liczbę zwierząt pod lodem, a pracuję w zawodzie ponad 24 lata. W przeszłości zdarzały się takie przypadki, ale nigdy nie było 28 zwierząt na raz, w kilku miejscach i w dodatku tak odległych od brzegu - powiedział strażak. Przyznał, że poruszył go ten widok.

 

- Gdyby tak nie było, nie byłbym strażakiem. Jeśli ktoś wymaga pomocy, czy to człowiek, czy zwierzę – trzeba mu pomóc i go ratować. Sądzę, że zrobiliśmy kawał dobrej roboty, i sporo ryzykowaliśmy - dodał.

 

Koń w stawie

 

Do podobnego zdarzenia doszło w poniedziałek w miejscowości Siennica Nadolna (woj. lubelskie). Straży ruszyli tam na pomoc koniowi, pod którym załamał się lód na stawie. 

 

KP PSP w Krasnymstawie
 

 

Zwierzę udało się wyciągnąć z lodowatej wody przy pomocy wyciągarki samochodowej.

 

KP PSP w Krasnymstawie
 

 

W akcji brały udział cztery zastępy strażaków, w tym ciężki samochód specjalny z podnośnikiem oraz łódź z zestawem do ratownictwa wodno-lodowego.

 

KP PSP w Krasnymstawie
 

 

Po ewakuacji konia na brzeg, został on zabezpieczony przed utratą ciepła przy pomocy koców i folii termicznej. Ponieważ zwierzę nie odniosło żadnych obrażeń, zostało odprowadzone do stajni.

 

KP PSP w Krasnymstawie
 
msl/ms/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie