Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Polska
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/ALAA BADARNEH

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 3389 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 110 679 kolejnych osób. W Meksyku zanotowano rekordową liczbą zgonów i nowych przypadków zakażeń Covid-19. Tymczasem Brazylia prowadzi rozmowy na temat dostawy 30 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19 - rosyjskiego Sputnika V i indyjskiego Covaxin. Zobacz zapis naszej relacji.

pgo/ms/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Prezydent Francji Emmanuel Macron skrytykował w czwartek "nieprzejrzystość" chińskiej szczepionki przeciwko Covid-19 i zwrócił uwagę na związane z tym możliwe zagrożenia – podała stacja BFM TV.

Niemiecka Rada Etyki uważa za niewłaściwe wcześniejsze zniesienie ograniczeń związanych z pandemią Covid-19 dla osób zaszczepionych na koronawirusa - powiedziała w czwartek w Berlinie przewodnicząca tego gremium Alena Buyx.

Nowe warianty koronawirusa to bolesne przypomnienie, że cały czas ma on nad nami przewagę, to ewolucja wirusa, który stara się przetrwać – powiedział w czwartek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge. Jego zdaniem szczepionki nie powtrzymają do końca pandemii Covid-19.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznała, że KE powinna była bardziej skoncentrować się na problemach związanych z masowa produkcją szczepionek przeciw Covid-19. Jak powiedziała w wywiadzie dla włoskiej gazety "La Stampa", trudności te zostały zlekceważone.

Sytuacja sanitarna jest we Francji poważna, ale na tym etapie nie ma powodu, aby wprowadzać lockdown - powiedział w czwartek francuski premier Jean Castex podczas konferencji prasowej poświęconej walce z pandemią Covid-19.

- Rząd wymyśla takie same zasady dla wszystkich, co jest kompletnie bez sensu - mówił w "Gościu Wydarzeń" Krzysztof Szczawiński, matematyk i twórca modelu budowania odporności zbiorowej na koronawirusa, który zaleca brak obostrzeń dla "młodych i zdrowych". Prof. Adam Kleczkowski z Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow zapewniał z kolei, że jest zwolennikiem "jak najszybszej eliminacji wirusa".

Utrzymywanie się od roku w Hiszpanii epidemii koronawirusa, a także restrykcje sanitarne, w tym m.in. obostrzenia w pracy hoteli i usług gastronomicznych, przełożyły się na spadek liczby cudzoziemców zainteresowanych zamieszkaniem w tym kraju.

W 14 148 szkołach podstawowych w klasach I-III w czwartek nauka była prowadzona w trybie stacjonarnym – poinformowało MEiN, podając, że chodzi o 98 proc. szkół podstawowych. W 38 podstawówkach w klasach I-III nauka odbywała się w trybie zdalnym, a w 257 w trybie mieszanym.

Policja hiszpańska prowadzi śledztwo w sprawie aktów sabotażu, do których od kilku tygodni dochodzi w największym ośrodku zdrowia kraju, szpitalu ratunkowym im. Isabel Zendal w Madrycie. Obecnie w placówce tej przebywa ponad 500 chorych na Covid-19 - pisze hiszpańska prasa.

Brytyjski wariant koronawirusa dalej mutuje, trzeba przyspieszyć szczepienia - stwierdził w czwartek konsultant włoskiego ministerstwa zdrowia Walter Ricciardi. Liczba zmarłych we Włoszech na Covid-19 przekroczyła 90 tysięcy.

Istnieje duże ryzyko wystąpienia w Szwecji trzeciej fali Covid-19, jeśli nie będziemy wystarczająco ograniczać kontaktów - przestrzegł w czwartek główny epidemiolog kraju Anders Tegnell. Rząd przedłużył obowiązujące restrykcje i nie wykluczył kolejnych.

W Portugalii przybywa zakażeń brytyjskim wariantem koronawirusa - wynika z ocen służb medycznych tego kraju. Twierdzą one, że zdecydowana większość pojawiających się obecnie zachorowań na Covid-19 jest efektem infekcji nowym szczepem SARS-CoV-2.

Komitet techniczno-naukowy doradzający rządowi Włoch w sprawie pandemii Covid-19 wyraził w czwartek zgodę na otwarcie stoków narciarskich 15 lutego. Według mediów zgoda dotyczy tylko regionów w żółtej strefie niskiego ryzyka zakażeń.

Legenda drużyny piłkarskiej FC St. Pauli, były bramkarz Benedikt Pliquett przebudował swój pub "Alkotheke" w Hamburgu na centrum testów na koronawirusa. W protestanckim kościele Johanneskirche w Stuttgarcie już wkrótce także będzie można poddać się testom na obecność patogenu.

Zdaniem niemieckich chirurgów plastycznych zapotrzebowanie na zabiegi medycyny plastycznej wyraźnie wzrosło w czasie pandemii koronawirusa. Najbardziej popularna jest korekta powiek - informuje w czwartek telewizja ARD. Według lekarzy medycyny estetycznej dzieje się tak dlatego, że wymóg dotyczący konieczności noszenia maseczek powoduje, iż zwraca się teraz szczególną uwagę na oczy.

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. praworządności Christian Wigand odniósł się w czwartek do planów duńskiego rządu wprowadzenia cyfrowych koronapaszportów, które będą potwierdzać przyjęcie szczepionki. Ludzie nie mogą być dyskryminowani - oznajmił przedstawiciel KE.

Na pół roku zamknięto piwiarnię w komitacie Szabolcs-Szatmar-Bereg, na północnym wschodzie Węgier, która prowadziła działalność wbrew przepisom przeciwepidemicznym – poinformował w czwartek przedstawiciel sztabu operacyjnego ds. walki z koronawirusem Robert Kiss.

Czarnek: od poniedziałku zapisy na szczepienia nauczycieli; w pierwszej kolejności będą szczepieni nauczyciele pracujący obecnie w systemie stacjonarnym.

Pacjenci z COVID-19 są co najmniej trzykrotnie bardziej narażeni na wystąpienie powikłań, jeśli mają choroby przyzębia – wynika z badań opublikowanych przez "Journal of Clinical Periodontology".

Z własnej inicjatywy i wbrew wytycznym planu szczepień władze powiatu Stendal, w środkowych Niemczech, przyznały 320 policjantom pierwszeństwo w szczepieniu przeciwko koronawirusowi. Władze powiatu tłumaczą, że to był test sytuacji nadzwyczajnej.

Dzięki szybko realizowanemu programowi szczepień przeciw Covid-19 brytyjska gospodarka mocno się odbije w dalszej części roku - ocenił w opublikowanej w czwartek prognozie Bank Anglii (BoE).

Osoby w immunosupresji, takie jak pacjenci po transplantacjach powinny być jak najszybciej zaszczepione przeciw COVID-19 - podnosi prof. Urszula Demkow ekspert Instytutu Strategie 2050, działającego przy ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni. Wskazuje też na konieczność szkoleń osób wykonujących szczepienia.

W szpitalu wojewódzkim w Przemyślu zaszczepiono do tej pory 240 seniorów – powiedział PAP w czwartek rzecznik prasowy placówki Paweł Bugira. Dodał, że w szpitalu wciąż na zaszczepienie pierwszą dawką czeka ponad 700 osób z grupy zero, czyli pracowników medycznych.

Minister zdrowia Czech Jan Blatny powiedział w czwartek w szpitalu w nadgranicznym mieście Cheb, że transporty do Niemiec nie są jeszcze potrzebne i obecnie dotyczyłyby tylko kilku pacjentów. Z Chebu trzeba przewieźć do innych szpitali w Czechach kilkadziesiąt osób z Covid-19 - powiedział.

W małopolskich szpitalach i przychodniach trwają szczepienia. Do niektórych ośrodków dawki dla seniorów nie dotarły w poniedziałek, lecz w następne dni. Nie ma informacji o kolejnych opóźnieniach. Od grudnia wykonano prawie 118 tys. zastrzyków.

Przedstawiciel polskich władz jest jednym z siedmiu głównych negocjatorów, którzy w imieniu Unii Europejskiej pod kierunkiem Komisji Europejskiej negocjują dla 27 państw kontrakty z firmami farmaceutycznymi na zakup szczepionek – podał w czwartek portal RMF24.

W poniedziałek 15 lutego ma nastąpić kolejny etap luzowania obostrzeń. Z nieoficjalnych informacji Polsat News wynika, że w reżimie sanitarnym otwarte zostaną hotele. Interia donosi, że rząd rozważa otwarcie kin z limitami osób. - Na pewno restauracje pozostaną zamknięte – zdradza informator portalu z Kancelarii Premiera.

CZYTAJ WIĘCEJ: Luzowanie obostrzeń. Nieoficjalnie: rząd rozważa otwarcie kinW przyszłym tygodniu w Azerbejdżanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich ruszą badania nad skutecznością szczepień z użyciem dawek preparatu AstraZeneca i rosyjskiego Sputnika V - zapowiedział w czwartek prezes Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) Kiriłł Dmitriew.

Niemieckie przedsiębiorstwa spodziewają się, że ograniczenia związane z koronawirusem potrwają do połowy września, a normalizacja ich działalności gospodarczej nastąpi dopiero pod koniec 2021 roku - wynika z czwartkowego sondażu instytutu Ifo.

Zespół Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zbiera w Wuhanie nowe informacje na temat wybuchu pandemii Covid-19; nie ma dowodów, aby koronawirus wydostał się z laboratorium – powiedział uczestnik misji Peter Daszak, cytowany w czwartek przez agencję Reutera.

Żądamy powołania komisji śledczej ds. działań państwa w związku z epidemią Covid19, oczekujemy, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu został rozpatrzony wniosek w tej sprawie - oświadczyli posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński informując zarazem, że są kandydatami KO do tej komisji.

WIĘCEJ: Wymiana zdań podczas konferencji. Posłowie KO żądają komisji śledczej ws. walki z pandemią

Premier Węgier Viktor Orban wyraził w czwartek przekonanie, że od początku kwietnia będzie możliwe stopniowe rozluźnianie restrykcji epidemicznych. Mówił o tym na spotkaniu w Węgierskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej.

Pandemia koronawirusa wywołała poważne zakłócenia w usługach świadczonych pacjentom z chorobami nowotworowymi w regionie europejskim; wpływ pandemii w tym zakresie jest wręcz katastrofalny - ocenił dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę dr Hans Kluge.

W Watykanie rozpoczęły się w czwartek szczepienia wysłanników mediów z całego świata, którzy towarzyszyć będą papieżowi Franciszkowi w podróży do Iraku w dniach 5-8 marca. Zaszczepienie jest warunkiem podróży w papieskim samolocie.

Ponad 119 tys. osób na Dolny Śląsku zostało już zaszczepionych. 33,5 tys. przyjęło drugą dawkę przeciwko COVID-19 – wynika z danych resortu zdrowia. Najwięcej zaszczepionych jest we Wrocławiu, a najmniej w powiecie polkowickim.

Łódzki magistrat zwolni z opłaty za koncesje na sprzedaż alkoholu w 2021 r. wszystkie działające w mieście lokale gastronomiczne, w których spożycie alkoholu odbywa się na miejscu. "Tym, którzy już zapłacili, pieniądze zostaną zwrócone" - poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Europejska Agencja Leków (EMA) zainicjowała procedurę przyspieszonej oceny (rolling review) szczepionki przeciw Covid-19 amerykańskiej firmy Novavax. Przybliżony termin ewentualnego dopuszczenia preparatu do użycia na terytorium UE nie jest jeszcze znany.

Rosyjska dwudawkowa szczepionka przeciw SARS-CoV-2 obniża o 91,6 proc. ryzyko wystąpienia objawowego COVID-19 – wskazuje dotychczasowa wstępna analiza wyników badania klinicznego, którą publikuje tygodnik „Lancet”.

Trzecia faza badania klinicznego rosyjskiej szczepionki Gam-COVID-Vac (Sputnik V) jest prowadzona w 25 szpitalach i klinikach w Moskwie. Do wstępnej analizy wykorzystano wyniki uzyskane w grupie niemal 20 tys. pacjentów w wieku 18 lat i starszych. Trzy czwarte z nich (14 964) otrzymało dwie dawki szczepionki, a jedna czwarta (4902) – placebo.

Minister zdrowia Jens Spahn mówi o złagodzeniu ograniczeń pandemicznych jeszcze w zimie. "Nie możemy pozostać w tej trudnej sytuacji przez całą zimę” - powiedział Spahn gazetom grupy medialnej Funke. "Jako społeczeństwo nie bylibyśmy w stanie sobie z tym poradzić”. Liczba zakażeń Covid-19 w Niemczech spada.

Spahn podkreślił, że ma na myśli przede wszystkim szkoły i przedszkola, gdzie w pierwszej kolejności powinno dojść do poluzowania obostrzeń.

Zespół naukowców m.in. z Uniwersytetu Oksfordzkiego zbada efekty podawania różnych szczepionek przeciwko Covid-19 w ramach dwóch dawek. Korzyści z takiego podejścia miały wykazać badania na zwierzętach.

Jak stwierdził w wywiadzie dla BBC Radio 4 prof. Matthew Snape z Oksfordu, istnieją przesłanki, by sądzić, że łączenie różnych szczepionek mogłoby wzmocnić ich efekt.

Mamy 6 496 nowe i potwierdzone przypadki koronawirusa - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Nie żyje 444 kolejnych osób. Od początku pandemii zakaziło się 1 533 511 osób. Z powodu Covid-19 do tej pory zmarło 38 344 osób. W Polsce wykonano dotychczas 1 461 578 szczepień, z czego 119 143 ostatniej doby.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

Palestyńczycy otrzymają w czwartek 10 tys. dawek rosyjskiej szczepionki Sputnik V, co wystarczy dla 5 tys. osób - powiedziała radiu Głos Palestyny minister zdrowia Autonomii Palestyńskiej Maj al-Kajla.

Na świecie istnieje obecnie ok. 4000 wariantów wirusa, który wywołuje Covid-19, więc wszyscy producenci szczepionek, w tym Pfizer i AstraZeneca, starają się ulepszyć swoje preparaty - powiedział w czwartek brytyjski wiceminister zdrowia Nadhim Zahawi.

Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła proces dopuszczania do obrotu szczepionki firmy Novavax przeciw COVID-19. Polska zakontraktowała 8,4 mln dawek tego preparatu – wynika z wpisu na Twitterze ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Korea Północna ma otrzymać 1,99 mln dawek szczepionki AstraZeneca przeciwko Covid-19 w I połowie 2021 r., - wynika z raportu programu COVAX opublikowanego w środę. Oficjalnie reżim w Pjongjangu twierdzi, że na terenie nie wykryto ani jednego potwierdzonego przypadku Covid-19, choć wprowadzono surowy lockdown.

Bezrobocie zauważalnie wzrosło w styczniu do poziomu 6,5 proc. Widać zatem pierwsze negatywne na rynku pracy skutki pandemii - powiedział w czwartek wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin. Według niego to argument za przyspieszeniem rozmrażania branż dotkniętych ograniczeniami.

Co najmniej 215 skarg na kary administracyjne stosowane przez sanepid, wpłynęło do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych w Polsce. Chodzi o wysokie grzywny, nawet do 30 tys. zł. Nakładane były za łamanie obostrzeń epidemicznych - podał w czwartek portal RMF24.

Skuteczność szczepionki 60 proc. oznacza to, że tyle osób zaszczepionych preparatem nie zachoruje. Reszta może zapaść na COVID-19, ale przejdzie tę chorobę w sposób łagodny - przypomniał w czwartek w kontekście szczepionki firmy AstraZeneca w Polskim Radiu 24 główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Cztery osoby zginęły, a dwie zostały ranne w pożarze, który wybuchł nocą ze środy na czwartek w szpitalu przyjmującym pacjentów z Covid-19 w Zaporożu na Ukrainie. Wśród ofiar śmiertelnych były trzy pacjentki i 26-letnia lekarka.

Do końca 2021 r. wszystkie osoby, które będą chciał się zaszczepić, będą miały taką możliwość - zapewniał w czwartek w Programie 1. Polskiego Radia szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Zaprzeczył, jakoby polski rząd planował zakup rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

Z powodu opóźnień w dostawach szczepionek przeciw Covid-19 program szczepień na Tajwanie może prawdopodobnie ruszyć najwcześniej w czerwcu – ocenił tajwański minister zdrowia Czen Szih-czung w opublikowanym w czwartek wywiadzie.

W piątek (05 lutego br.), po wielotygodniowej przerwie zostanie otwarte dla zwiedzających Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp. i jego filie, za wyjątkiem remontowanej Zagrody Młyńskiej w Bogdańcu - poinformowała Katarzyna Chorążyczewska z Muzeum Lubuskiego im. J. Dekerta w Gorzowie.

Pandemii koronawirusa we Francji towarzyszą skandale, politycy mówią nieprawdę i manipulują opinią publiczną – mówi  Piotr Witt, mieszkający w Paryżu pisarz i publicysta, autor książek.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji (SI) w radiologii może pomóc lekarzom w analizie danych pacjentów i ułatwić diagnostykę Covid-19 - wynika z analizy think tanku Parlamentu Europejskiego. Oprócz korzyści niesie to jednak ze sobą ryzyko błędu oraz wyzwania prawne i etyczne.

Według oficjalnych danych już ponad półtora miliona Polaków przechorowało COVID-19. Dla wielu z nich to jednak dopiero początek problemów. Powodem jest niejasny status ozdrowieńców i niedostrzeganie przez rząd tej grupy - pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Władze Rzymu przygotowują się na pierwszy weekend po złagodzeniu restrykcji w związku z wprowadzeniem w całym regionie żółtej strefy niższego ryzyka zakażeń. Siły porządkowe zorganizują w centrum specjalne „korytarze”, by nie dopuścić do tłumów na ulicach.

Ponad 289 tys. osób w Polsce do środy rano zostało zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki na COVID-19. Łącznie wykonano ponad 1,3 mln zastrzyków.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w środę w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 3389 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 110 679 kolejnych osób. Eksperci ostrzegają przed nowymi wariantami koronawirusa.

Amerykańska uczelnia szacuje, że od wybuchu epidemii w Stanach Zjednoczonych odnotowano łącznie 26 mln 554 204 przypadki zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 450 680.

W Meksyku zanotowano w środę rekordową liczbą zgonów i nowych przypadków zakażeń Covid-19. W kraju wyczerpały się zapasy szczepionek.

Brazylijskie ministerstwo zdrowia poinformowało w środę, że prowadzi rozmowy na temat dostawy 30 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19 - rosyjskiego Sputnika V i indyjskiego Covaxin.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie