Szczepionka AstraZeneca nie dla seniorów. "W pierwszym etapie tylko nauczyciele"

Polska
Szczepionka AstraZeneca nie dla seniorów. "W pierwszym etapie tylko nauczyciele"
PAP/EPA/JALAL MORCHIDI

Szczepionka AstraZeneca będzie dla osób między 18. a 60. rokiem życia. Decyzja zapadła po rekomendacji Rady Medycznej - przekazał na wtorkowej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk. W pierwszym etapie szczepionka będzie przeznaczona wyłącznie dla nauczycieli.

W piątek Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła na rynek UE szczepionkę AstryZeneki. W sobotę Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) opublikował na swej stronie internetowej charakterystykę tej szczepionki. Napisano w niej m.in., że szczepionkę AstryZeneki podaje się osobom dorosłym w wieku 18 lat i starszym. Zaznaczono jednak, że "obecnie istnieją ograniczone dane o skuteczności szczepionki AstryZeneki u osób w wieku 55 lat i starszych".

 

ZOBACZ: Kiedy decyzja ws. powrotu starszych uczniów do szkoły? Znamy termin

 

Szef KPRM poinformował na wtorkowej konferencji prasowej, że w poniedziałek wieczorem Rada Medyczna przedłożyła rekomendacje dotyczące szczepionki firmy AstraZeneca, na podstawie, których podjęta została decyzja, że w Polsce ta szczepionka będzie wykorzystywana dla osób między 18 a 60 rokiem życia.

 

Szczepionki dla nauczycieli

 

- W konsekwencji również Rada zarekomendowała, żeby rozpocząć szczepienia grupy 1C, tzn. nauczycieli. W pierwszej kolejności tych, którzy już uczą klasy I-III, czy nauczycieli przedszkolnych. Do tego projektu szczepień rozpoczęliśmy od wczoraj przygotowania - powiedział Dworczyk.

 

Szef KPRM pytany na późniejszej konferencji prasowej, czy w przyszłym tygodniu oprócz nauczycieli będą mogli się szczepić też pracownicy administracyjni szkół, odparł, że "w pierwszym etapie będą szczepieni wyłącznie nauczyciele".

 

Podkreślił, że takie są rekomendacje Rady Medycznej i uzgodnienia z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem. - Ale tak, jak zapowiadaliśmy będziemy szczegółowo informować w drugiej połowie tego tygodnia po tym, jak już przygotujemy dokładnie ten proces, przyjęcie szczepionek firmy AstraZeneka i potem proces szczepienia nauczycieli - powiedział Dworczyk.

 

Przekazał, że w przyszłym tygodniu spodziewana jest pierwsza dostawa szczepionki firmy AstraZeneca. - Również w przyszłym tygodniu chcielibyśmy, aby rozpoczęły się szczepienia nauczycieli - podkreślił Dworczyk. Dodał, że szczegółowe informacje w tej sprawie zostaną przekazane w czwartek, jak zostaną dopracowane system rejestracji i procedura szczepień nauczycieli.

 

WIDEO: konferencja prasowa z udziałem szefa KPRM Michała Dworczyka

  

Zmiany terminów szczepień

 

Dworczyk był też pytany o skalę zmian terminów szczepień w związku z opóźnieniami dostaw szczepionek.

 

- Mówimy o przesunięciu o dzień bądź o dwa dni terminu szczepień dla grupy ok. 5 tys. seniorów w skali całego kraju - poinformował. Wyraził nadzieję, że do tego rodzaju sytuacji nie będzie więcej dochodziło.

 

- To jest oczywiście uzależnione od tempa i rzetelności dostaw. Te kilka zmian - opóźnienia i zmniejszenia dostaw - doprowadziły do tego, że zapasy, ten bufor bezpieczeństwa, jaki stworzyliśmy, jest praktycznie na wyczerpaniu - mówił. Jak dodał, szczepionki wykorzystywane są obecnie na bieżąco.

zdr/bas/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie