Premier: Polska pilnuje instytucji europejskich, żeby do żadnych nowych opóźnień już nie dochodziło

Polska
Premier: Polska pilnuje instytucji europejskich, żeby do żadnych nowych opóźnień już nie dochodziło
Polsat News
Premier zwracał uwagę, że szczepionek do Polski dociera za mało

Polska pilnuje instytucji europejskich, żeby do żadnych nowych opóźnień już nie dochodziło - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że jeśli spadkowy trend się utrzyma, to w "chirurgiczny sposób, ale krok po korku, będziemy chcieli otwierać gospodarkę". W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki odwiedził fabrykę sprzętu medycznego ZARYS International Group sp. z o.o. sp.k.

- Polska firma zaopatruje bez przeszkód wszystkie szpitale potrzebujące sprzętu do walki z koroanwirusem. Cieszę się że jedna z największych firm dystrybuuje sprzęt w kraju i też na eksport.

 

"Ja cały czas przynaglam instytucje europejskie"

 

Jak zwracał uwagę premier, bieżące dostawy sprzętu medycznego i ochronnego jest niezbędna dla całościowego otwarcia gospodarki. Przypomniał, że obserwujemy stabilizację w liczbie nowych zakażeń. - Chuchamy i dmuchamy by tak pozostało - dodał.  

 

Prezes Rady Ministrów odwiedził firmę ZARYS International Group sp. z o.o. sp.k. w województwie śląskim. Firma zajmuje się produkcją sprzętu medycznego. 

 

Zwracał uwagę, że szczepionek do Polski dociera za mało. - Ja cały czas przynaglam instytucje europejskie by jak najszybciej szczepionki do Polski dotarły - podkreślał. Przypominał, że w drugim kwartale roku możliwa jest poprawa dostaw. - Polska pilnuje instytucji europejskich, żeby do żadnych nowych opóźnień już nie dochodziło - zaznaczył. 

 

Pomoc dla przedsiębiorców

 

Morawiecki przypomniał o przedłużeniu bezzwrotnych świadczeń dla małych firm. Dodał, że zamknięte pozostają branże, które oceniane są jako miejsce, gdzie ryzyko zakażenia jest największa, dlatego "pozostają u nas zamknięte". - Wierzę, że program szczepień zacznie przynosić pozytywne wyniki - ocenił. 

 

WIDEO: Premier: Polska pilnuje instytucji europejskich, żeby do żadnych nowych opóźnień już nie dochodziło

  

 

- Są branże bardzo mocno poturbowane, dlatego ta pomoc będzie kierowana dalej - zapewnił. - Kolejne kilka tygodni to kolejne projekty pomocy - dodał. 

 

Jak mówił Morawiecki w czasie wizyty w firmie Zarys w Zabrzu, pojawiła się "stabilizacja danych, które są nieco lepsze (…) i mamy ogromną nadzieję, że ten trend będzie kontynuowany".

 

ZOBACZ: Polsat News nieoficjalnie: będzie nowy harmonogram szczepień. Konferencja szefa KPRM od g. 13:45

 

- Chcę powiedzieć, że obserwujemy spadek liczby zajętych łóżek, spadek liczby zajętych respiratorów. To jest też dobry sygnał i oby ten trend był kontynuowany, to już w tym tygodniu będziemy chcieli przedstawić kolejne reguły, które będą obowiązywać w najbliższym czasie, tak żeby w delikatny, chirurgiczny sposób, ale jednocześnie krok po kroku otwierać gospodarkę na - mam nadzieję - nadchodzący lepszy czas - mówił szef rządu.

 

Jak przypomniał, strategia rządu zakłada utrzymywanie wysokiego poziomu dyscypliny społecznej przy otwieraniu gospodarki. Podczas konferencji prasowej w Zabrzu Morawiecki poinformował, że podczas swojego pobytu na Górnym Śląsku uczestniczył w porannych obradach zespołu zarządzania kryzysowego przeciwdziałania COVID-19.

 

"Nowy ład" 

 

Morawiecki pytany o założenia "Nowego Ładu", odparł, że jest to reakcja na zmiany w geopolityce i gospodarce na świecie. - Podjęliśmy już kilka miesięcy temu ogromny wysiłek analityczny, żeby przebadać, w którym kierunku Polska powinna się rozwijać i gdzie ten rozwój może być w odpowiedni sposób wsparty poszczególnymi instrumentami budżetowymi, fiskalnymi, inwestycyjnymi, monetarnymi czy wreszcie szeroko rozumianej polityki regulacyjnej i gospodarczej - mówił szef rządu.

 

Wśród celów "Nowego Ładu" wymienił m.in. poprawę jakości służby zdrowia. - Także i tutaj dojdzie do daleko idących reform, zmian, które powinny w ciągu 2-3 lat w najbliższych pokazać jakościową zmianę tak, żeby rzeczywiście i dostępność poszczególnych usług, do poszczególnych specjalistów była jak najlepsza - zapewnił premier.

 

Edukacja, infrastruktura, cyfryzacja

 

Poinformował, że "Nowy Ład" będzie obejmował także edukację, infrastrukturę, dostęp do usług publicznych, cyfryzację. - Widzimy, jak rozwijają się Chiny, w jakiej zapaści jest Europa zachodnia czy południowa i czerpiemy lekcje z tych problemów innych, i dobrych doświadczeń jeszcze innych krajów. Jednocześnie to wszystko staramy się ująć w kontekście właściwym dla polskich przemian społeczno-gospodarczych. Na tym właśnie będzie polegał "Nowy Ład", który w ciągu kilku najbliższych tygodni przedstawimy - powiedział Morawiecki.

 

ZOBACZ: Kiedy PiS przedstawi "nowy ład"? Jest prawdopodobny termin

 

Pytany o szacunkowy koszt "Nowego Ładu", odparł, że poinformuje o niej podczas prezentacji całego programu. - Nie chcę dzisiaj mówić o szacunkowej łącznej wartości, ponieważ to będzie część naszej prezentacji za kilka tygodni, natomiast generalnie chcemy maksymalnie uwolnić zasoby krajowe - poinformował szef rządu.

 

Morawiecki poza zasobami własnymi wymienił także środki unijne i krajowy program odbudowy po pandemii jako źródła finansowania "Nowego Ładu". Wśród ewentualnych źródeł wskazywał także na korzystanie z doświadczeń emisji obligacji.

 

"Przede wszystkim trzeba przestrzegać reguł"

 

Trzeba przestrzegać reguł; służby będą w dalszym ciągu kontrolowały w różnych miejscach, czy reguły, które ustaliliśmy są we właściwy sposób przestrzegane - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki pytany o wydarzenia z Rybnika.

 

W nocy z soboty na niedzielę policja interweniowała w otwartym, mimo obowiązującego zakazu, klubie muzycznym w centrum Rybnika. Podczas przepychanek użyto ręcznych miotaczy gazu, pałek i granatów hukowych. Padły też strzały ostrzegawcze z broni gładkolufowej. Poszkodowanych zostało dwóch policjantów, uszkodzono dwa radiowozy. Zatrzymano trzech mężczyzn w wieku 30, 44 lat i 48 lat – dwóch mieszkańców Rybnika i jednego chorzowianina, wylegitymowano ponad 200 osób.

 

ZOBACZ: Bijatyka przed klubem w Rybniku. "Policja użyła gazu, mamy mnóstwo nagrań"

 

- Przede wszystkim trzeba przestrzegać reguł - powiedział w poniedziałek szef rządu pytany przez dziennikarzy na konferencji prasowej w Zabrzu o komentarz do działań policji.

 

Premier podziękował też ministrowi spraw wewnętrznych oraz jego służbom, w tym policji ale nie tylko - zaznaczył. - Włączyły się w to inne służby, także ministra finansów; włączyły się pozostałe służby ministerstwa spraw wewnętrznych i oczywiście sanepid - zaznaczył.

 

Morawiecki zwrócił uwagę, że w takich miejscach jak dyskoteki, gdzie ludzie przebywają ze sobą przez dłuższy czas na niewielkiej powierzchni ryzyko zakażeń jest szczególnie duże.

 

Otwarte centra handlowe

 

Od poniedziałku wszystkie sklepy w galeriach handlowych mogą działać z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego.

 

W palcówkach handlowych nadal obowiązują limity: jedna osoba na 10 m kw. w sklepach do 100 m kw. lub jedna osoba na 15 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Obowiązuje też wymóg noszenia maseczek. Sklepy mają obowiązek udostępnić też klientom rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

 

ZOBACZ: Horała: łamiący restrykcje przedsiębiorcy mogą głównie liczyć na ich przedłużenie

 

Pozostałe branże decyzją rządu pozostają zamknięte. Zgodnie z zapowiedziami przedsiębiorców, wielu z nich otworzy swoje lokale 1 lutego mimo zakazu. 

 

laf/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie