Kiedy PiS przedstawi "nowy ład"? Jest prawdopodobny termin

Polska
Kiedy PiS przedstawi "nowy ład"? Jest prawdopodobny termin
Daniel Gnap/ KPRM
Premier Mateusz Morawiecki

PiS przedstawi "nowy polski ład" najpewniej pod koniec lutego br. - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Według dziennika, pakiet rozwiązań jest szeroki - zawiera zarówno pomysły gospodarcze, jak i inwestycyjne oraz wsparcia dla rodzin.

W czwartkowej rozmowie z telewizją "wPolsce.pl" wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że niedługo PiS przedstawi daleko idące i ambitne, w dalszym ciągu prospołeczne plany nastawione także na działania prorozwojowe, tzw. nowy ład."

 

Z informacji "Rz" wynika, że "nowy polski ład"  zostanie najpewniej zaprezentowany pod koniec lutego tego roku.

 

ZOBACZ: Kaczyński zapowiada "nowy ład". "Niedługo przedstawimy nasze plany"

 

"Najważniejsze postulaty nie trafiły jeszcze do obiegu publicznego, będą ustalana na poziomie ścisłego kierownictwa PiS" - podkreśla rozmówca dziennika. Z informacji "Rz" wynika jednak, że plan ten zawiera zarówno pomysły gospodarcze, jak i inwestycyjne oraz wsparcia dla rodzin. Zmiany mają dotknąć takich sfer jak edukacja, cyfryzacja, służba zdrowia, infrastruktura czy rozwój, planowanie przestrzenne, mieszkalnictwo.

 

"Być może najważniejsze politycznie wydarzenie dla PiS"

 

Jeden z rozmówców dziennika zwraca uwagę, że mniejsza niż jeszcze kilka tygodni temu aktywność w mediach premiera Mateusza Morawieckiego wynika właśnie z tego, że jest zaangażowany w prace nad propozycjami wspólnie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz ministrami i zespołami w rządzie.

 

"Prezentacja tego projektu będzie (poza kwestiami związanymi z koronawirusem oraz publikacją wyroku TK dotyczącego aborcji) być może najważniejszym politycznie wydarzeniem dla PiS w pierwszej połowie tego roku" - czytamy w "Rz".

 

Opozycja też ma plany

 

Według "Rz" opozycja również szykuje własne inicjatywy. "Z naszych informacji wynika, że w nowym tygodniu Platforma Obywatelska również będzie chciała mieć swoje tematy. Nie jest wykluczone, że już wkrótce poznamy też niektóre pomysły z opracowywanych obecnie inicjatyw politycznych i programowych. Swoim rytmem chce też iść Szymon Hołownia i inne partie opozycyjne. Hołownia w ubiegłym tygodniu zaprezentował pomysły dotyczący rozdziału państwa od Kościoła, ma w planach kolejne tematy" - zauważa dziennik.

 

Gowin: przełom lutego i marca

 

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin poinformował z kolei, że "Nowy Polski Ład" ma zostać zaprezentowany na przełomie lutego i marca. 

 

- Wydaje się, że Nowy Polski Ład - ta koncepcja zapowiedziana przez premiera Mateusza Morawieckiego - zostanie ogłoszony zapewne na przełomie lutego i marca - poinformował wicepremier w Stalowej Woli podczas konferencji dot. inwestycji mieszkaniowych w tym mieście.

 

Gowin zwrócił uwagę, że dzisiaj rząd koncentruje się na pomocy przedsiębiorcom, którzy cierpią z powodu restrykcji wprowadzonych przez epidemię koronawirusa.

 

- Ale już dzisiaj musimy planować działania, które pozwolą wrócić polskiej gospodarce na ścieżkę wzrostu i możliwie szybkiego wzrostu - zauważył wicepremier.

 

Poinformował, że nad "Nowym Polskim Ładem" pracują resorty: rozwoju, pracy i technologii, funduszy i polityki regionalnej, finansów, a także Kancelaria Premiera.

ac/dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie