"500 plus". Od poniedziałku wniosek złożysz przez internet

Polska
"500 plus". Od poniedziałku wniosek złożysz przez internet
Polsat News
Świadczenie przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18. roku życia

Od poniedziałku rodzice mogą składać wnioski o "500 plus" na nowy okres świadczeniowy za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS. Złożenie wniosku drogą tradycyjną będzie możliwe od 1 kwietnia.

W 2021 r. konieczne jest złożenie wniosku o "500 plus" na nowy okres świadczeniowy. Prawo do świadczenia "500 plus" będzie ustalane na okres od 1 czerwca tego roku do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

 

ZOBACZ: 500 plus w 2021 roku. Od lutego rusza nabór wniosków

 

Od poniedziałku (1 lutego) rodzice mogą składać wnioski drogą elektroniczną - za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS. Osoby, które do 30 kwietnia złożą kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek, świadczenie za czerwiec będą miały przyznane i wypłacone najpóźniej do 30 czerwca.

 

Jak przekazała minister rodziny Marlena Maląg, do godziny 9:10 rodzice złożyli już w sumie ponad 82,5 tys. wniosków, w 861 przypadkach świadczenie zostało już przyznane.

 

WIDEO: Od kwietnia 2016 r. do końca roku 2020 do rodzin trafiło 134,4 mld zł, a wsparciem objęto 6,5 mln dzieci 

    

Wniosek drogą tradycyjną od 1 kwietnia

 

Świadczenie przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Świadczenie obejmuje zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

 

Od 1 kwietnia możliwe będzie złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli poprzez wizytę w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Co ważne, tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

 

Od początku trwania programu "500 plus", czyli od kwietnia 2016 r., do końca roku 2020 do rodzin trafiło już 134,4 mld zł, a wsparciem objęto 6,5 mln dzieci.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie