Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/SOHAIL SHAHZAD
Na zdjęciu: pobieranie próbki do badań pod kątem koronawirusa w Pakistanie

- Jest bardzo mało prawdopodobne, że Irlandczycy będą mogli w tym roku wyjechać na zagraniczne wakacje - stwierdził tamtejszy wicepremier. Jego zdaniem, do lata społeczeństwo nie osiągnie wystarczającej odporności na Covid-19. Natomiast Unia Europejska i firma AstraZeneca nie zdołały porozumieć się ws. dostaw szczepionek podczas środowych rozmów.

Bądź na bieżąco - najważniejsze informacje o pandemii koronawirusa i jej skutkach w relacji "minuta po minucie".

wka/ms/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Wszystkie reguły dot. zgromadzeń, imprez, hoteli, restauracji, podróży pozostają bez zmian. Po materiale dziennikarzy "Raportu" udało się zatrzymać handlarza "szczepionkami". W czwartek poinformowano, że przy umowie na zakup respiratorów przez resort zdrowia od firmy E&K była pozytywna rekomendacja Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Czytaj "Koronawirus - Raport Dnia".

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus - Raport Dnia. Czwartek, 28 stycznia

Czeski rząd ogłosił w czwartek nowe restrykcje przeciwepidemiczne dotyczące podróżowania. Od soboty osoby będące w podróżach służbowych muszą posiadać zaświadczenie od pracodawców. Nowe ograniczenia związane z Covid-19 wprowadzono także w kurortach narciarskich.

Pałac Elizejski rozważa wprowadzenie z powodu pandemii Covid-19 tzw. hybrydowego lockdownu - poinformowały w czwartek źródła zbliżone do administracji prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Taka forma restrykcji zezwalałaby na pewną swobodę osobom młodym lub mieszkańcom niektórych regionów.

Władze Portugalii przedłużyły do 14 lutego obowiązywanie stanu wyjątkowego w związku z epidemią koronawirusa. Na podstawie nowych obostrzeń zamknięte zostaną od piątku granice lądowe, powietrzne i morskie dla obywateli Portugalii - ogłosił w czwartek prezydent Marcelo Rebelo de Sousa.

Szczepionka Pfizer/BioNTech przeciw Covid-19 ma 92-procentową skuteczność - wynika z największego poza testami klinicznymi kontrolowanego badania w Izraelu. Zaledwie 31 osób ze 163 tys. zaszczepionych zakaziło się, kiedy szczepionka w pełni działała, czyli tydzień po podaniu drugiej dawki.

15 ampułek ze szczepionką przeciwko COVID-19 zniknęło z punktu szczepień w przychodni przy Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. Policja stara się ustalić sprawcę lub sprawców kradzieży, będzie analizowała zapisy z kamer monitoringu.

W Hiszpanii i Portugalii nie brakuje posiadaczy i hodowców psów użyczających odpłatnie czworonogi osobom próbującym ominąć obowiązujące w regionie lub na terenie całego kraju restrykcje epidemiczne.

- To nie są obawy ani emocje. To decyzje wypracowane na podstawie rekomendacji ekspertów, lekarzy, profesorów medycyny. Z jednej strony mamy niezłe wyniki jeśli chodzi o liczbę zachorowań i liczbę wolnych łóżek, ale nie możemy zamykać oczu na to, co dzieje się w innych krajach - tak o przedłużeniu większości dotychczasowych obostrzeń mówił w "Gościu Wydarzeń" szef KPRM Michał Dworczyk.

Maseczki chirurgiczne, sprzedawane jako jednorazowe i będące najpopularniejszym środkiem ochronnym w czasie pandemii Covid-19, można prać w pralce i używać do pięciu razy - ogłosiło włoskie stowarzyszenie obrony konsumentów Altroconsumo.

 

 

Resort zdrowia Izraela w wytycznych opublikowanych w czwartek zaleca, by kobiety w pierwszym trymestrze ciąży nie były szczepione przeciw Covid-19. Ma to na celu wyeliminowanie "nawet przypadkowego związku" między szczepionką a wadami wrodzonymi dziecka lub poronieniami.

Policja ustaliła, dlaczego w dostawie do jednego ze szpitali w Olsztynie dotarło mniej szczepionek niż wynikało to z listów przewozowych. Okazało się, że doszło do pomyłki podczas przygotowania i liczenia surowca przed transportem - podała komenda miejska.

Premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła w czwartek przedłużenie surowych restrykcji przeciwepidemicznych do końca lutego. Według niej wiosną nie dojdzie do szybkiego łagodzenia ograniczeń ze względu na wykrycie nowych wariantów koronawirusa.

Koncern farmaceutyczny AstraZeneca zgadza się w zasadzie na szybkie upublicznienie przeredagowanej umowy z Unią Europejską w sprawie dostaw szczepionek przeciwko Covid-19 - podała w czwartek agencja dpa, powołując się na koła związane z Komisją Europejską.

Otwieramy muzea i galerie sztuki m.in. dzięki pracownikom tych instytucji i ich poważnemu traktowaniu koniecznych ograniczeń - ocenił w czwartek wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

Szefowa resortu gospodarki Tajwanu Wang Mei-hua zwróciła się do Niemiec o pomoc w zapewnieniu dostaw szczepionek przeciw COVID-19 po tym, gdy Berlin poprosił Tajpej o pomoc w zażegnaniu niedoboru elektronicznych podzespołów do samochodów.

Były prezydent Czech Vaclav Klaus, który został ukarany mandatem wysokości 10 tys. koron (ok. 1700 zł) za brak maski ochronnej, odwołał się w czwartek od decyzji stacji sanitarno-epidemiologicznej sprzed tygodnia. Stwierdził, że było to z jego strony obywatelskie nieposłuszeństwo.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność decyzji sanepidu o nałożeniu na miasto Ciechanów kary administracyjnej 30 tys. zł w związku z wydarzeniem "Koncertowanie pod blokami" - podał ciechanowski Urząd Miasta. Zapowiedział kroki prawne wobec urzędników, którzy nałożyli karę.

Wzrasta przeciążenie służby zdrowia, a praca zdalna jest jednym z najbardziej użytecznych środków walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - oznajmił w czwartek minister zdrowia Francji Olivier Veran podczas konferencji prasowej na temat sytuacji epidemicznej w kraju.

Amsterdamskie zoo Artis, jedno z najstarszych w Europie, poinformowało w czwartek, że wysyła swoje dwie lwice i jednego lwa do zoo we Francji. Jak wyjaśniło, nie może sobie pozwolić na hodowlę tych zwierząt ze względu na skutki finansowe pandemii koronawirusa.

We Włoszech potrzebny jest "zdecydowany, zaprogramowany lockdown" przez cały miesiąc, najlepiej w lutym - oświadczył epidemiolog Francesco Forastiere. Jego zdaniem na taką potrzebę wskazuje nadal wysoka liczba zmarłych na Covid-19, po kilkuset dziennie.

Z powodu pandemii koronawirusa branża turystyczna na świecie straciła w zeszłym roku 1,3 bln dolarów - podała w czwartek mająca siedzibę w Madrycie Światowa Organizacja Turystyczna (UNWTO). Zlikwidowanych zostało lub zagrożonych jest od 100 do 120 mln miejsc pracy w tym sektorze.

225 pracowników Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie przyjęło drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Pierwszą dawką zaszczepiono 717 osób z personelu. Na jej podanie czeka nadal ponad 200 kolejnych - poinformowała w czwartek rzeczniczka szpitala Marzena Sutryk.

Prezydent Władimir Putin powiedział w czwartek, że pandemia koronawirusa w Rosji "stopniowo się cofa". Jego zdaniem skala zakażeń w kraju jest nawet czterokrotnie niższa niż w państwach europejskich pod względem liczby zachorowań na 100 tysięcy ludności.

Rząd Niemiec planuje wprowadzenie ostrzejszych ograniczeń dotyczących wjazdu do kraju z powodu pandemii Covid-19. Większość Niemców opowiedziała się za wstrzymaniem lotów do RFN - wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej YouGov.

Brytyjski wariant koronawirusa staje się coraz bardziej powszechny w Belgii. Eksperci ostrzegają, że jeśli kraj nie podejmie przeciwdziałań, to sytuacja epidemiczna można się pogorszyć już w lutym lub marcu - informuje w czwartek belgijska telewizja VRT.

W Rosji ponad 2 mln osób zaszczepiło się do tej pory krajową szczepionką przeciwko Covid-19 Sputnik V; nie odnotowano poważnych skutków ubocznych - poinformowała w czwartek Darja Jegorowa, przedstawicielka Instytutu im. Nikołaja Gamalei, który opracował ten preparat.

Geopolityka komplikuje ukraińską misję pozyskania szczepionki przeciw Covid-19 - pisze portal Atlantic Council. Późne rozpoczęcie szczepień i napięcia w społeczeństwie spowodowane problemami ekonomicznymi mogą być wykorzystane przez Rosję - alarmuje. W kraju nie ruszył jeszcze proces szczepień.

W trzech z ponad 560 szkół podstawowych w woj. świętokrzyskim trzeba było wprowadzić hybrydowe nauczanie po potwierdzeniu zakażeń koronawirusem wśród uczniów lub nauczycieli klas I-III.

Muzea i galerie sztuki od 1 lutego będą mogły rozpocząć funkcjonowanie w ścisłym rygorze sanitarnym uwzględniającym jedną osobę na 15 m kw. - poinformowało w czwartek MKiDN. Szefowie placówek przyjęli tę decyzję z radością - świadomi "odpowiedzialności".

Z 1070 szkół podstawowych, w których uczą się dzieci w klasach I-III w woj. podkarpackim, zajęcia stacjonarne zawieszono w 12 z nich, w tym w jednej całkowicie, a w 11 częściowo. Powodem są pozytywne wyniki testów na COVID-19 u nauczycieli i uczniów, a także kwarantanny.

Podczas czwartkowej debaty w Bundestagu na temat corocznego raportu niemieckiego ministerstwa gospodarki szef tego resortu Peter Altmaier zapewnił, że rząd udzieli poszkodowanym przez pandemię Covid-19 firmom dalszego finansowego wsparcia w kwocie 50 mld euro obok wyasygnowanych już 80 mld.

Umorzenie składek za styczeń albo za grudzień i styczeń oraz ponowna wypłata świadczenia postojowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - to rozwiązania, które przewiduje dla firm nowe rozporządzenie Rady Ministrów. Wnioski będzie można składać od 1 lutego.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, cytowana w komunikacie, zwraca uwagę, że prawo do pomocy otrzymali przedsiębiorcy z niemal 50 różnych branż. Dodaje, że zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej.

Dyrektorzy krakowskich instytucji kultury planują wznowienie działalności i cieszą się z ponownego spotkania ze odwiedzającymi, które będzie możliwe w związku z czwartkową decyzję rządu ws. luzowania restrykcji. Od 1 lutego otwarte zostaną m.in. galerie sztuki i muzea.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy w opublikowanym w czwartek Monitorze Fiskalnym poinformował, że globalny dług publiczny osiągnął w 2020 roku 98 proc. PKB, ponieważ rządy przeznaczyły blisko 14 bln dolarów na wsparcie gospodarek. Wezwał też do podtrzymania tych nakładów.

Lubuski oddział NFZ wyjaśnia, czy w jednej z prywatnych przychodni w Gorzowie Wlkp. doszło do złamania procedur związanych ze szczepieniami przeciw COVID-19. Chodzi o podanie szczepionki kilkunastu nauczycielom jednego z gorzowskich liceów.

Unijny mechanizm, którego propozycję przedstawi w piątek KE, pozwoli na blokowanie eksportu szczepionek z kraju UE poza terytorium Wspólnoty; decyzje w tej sprawie będą podejmowały państwa członkowskie - przekazało w czwartek dziennikarzom źródło unijne.

Propozycja mechanizmu to reakcja Unii Europejskiej na zapowiedzi firmy farmaceutycznej AstraZeneca, która poinformowała w ubiegłym tygodniu, że nie zamierza dostarczać do UE zakontraktowanej liczby szczepionek, znacznie zmniejszając planowane dostawy. Firma tłumaczy to trudnościami w procesie produkcji.

Od poniedziałku 1 lutego szpital tymczasowy w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym AmberExpo w Gdańsku będzie gotowy na przyjęcie pierwszych 100 pacjentów z COVID-19. Docelowo placówka pomieści 400 łóżek.

Komisja Europejska w ramach unijnego instrumentu SURE przeprowadziła emisję obligacji społecznych o wartości 14 mld euro, aby pomóc chronić miejsca pracy i utrzymać zatrudnienie w czasie epidemii koronawirusa.

- Jesteśmy przeciwni bezprawnemu ograniczaniu działalności gospodarczej, a pomoc branży ślubnej nie odpowiada na jej realne potrzeby - mówił poseł Konfederacji Krzysztof Bosak w czwartek.

Do końca marca na szczepienia zapisało się w woj. lubelskim ponad 120 tys. osób. Obecnie w regionie jest 415 punktów szczepień - podał wojewoda lubelski Lech Sprawka. Zaszczepiono też pierwszą dawką większość mieszkańców DPS-ów.

Ponad 28,8 tys. osób zaszczepiono dotąd w województwie świętokrzyskim przeciw COVID-19 - wynika z czwartkowych danych Ministerstwa Zdrowia. Drugą dawkę szczepionki dostało w regionie dotąd blisko 4,4 tys. osób.

Ostatniej doby na Podkarpaciu zastrzyki przeciw COVID-19 przyjęły 5303 osoby, w tym 1004 drugą dawkę. W regionie trwają szczepienia seniorów powyżej 70 lat i osób z grupy zero. Łącznie na Podkarpaciu zaszczepiono 42 782 osoby.

Spółka Autostrada Wielkopolska przekazała w ramach darowizny nowoczesny sprzęt o wartości 150 tys. zł na działalność szpitala tymczasowego MTP w Poznaniu. Na potrzeby walki z COVID-19 do placówki trafił m.in. defibrylator, elektrokardiograf i monitor funkcji życiowych.

Partia rządząca i opozycja w Japonii uzgodniły w czwartek projekt zmian w prawie, by karać osoby zakażone koronawirusem, jeśli odmówią hospitalizacji. Zrezygnowano jednak z pomysłu karania ich więzieniem, co według krytyków byłoby zbyt surowe - podała agencja Kyodo.

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Na liście są 273 laboratoria, najwięcej w woj. mazowieckim - 43, a najmniej w województwach lubuskim i opolskim - po pięć.

Od rozpoczęcia kampanii szczepień przeciw koronawirusowi we Francji 1 231 783 osoby otrzymały pierwszą dawkę szczepionki, a 6153 osoby - obie dawki. Rząd obawia się, czy dostawcy szczepionek będą wywiązywać się z umów.

Prawie 90 tys. osób do tej pory otrzymało na Dolnym Śląsku szczepionkę przeciwko COVID-19. Ostatniej doby zastrzyk dostało prawie osiem tysięcy pacjentów - wynika z danych resortu zdrowia.

Ponad 31,7 tys. osób zaszczepiono dotąd w Podlaskiem przeciwko zakażeniu koronawirusem - wynika z czwartkowych danych na rządowej mapie z raportem ze szczepień. Drugą dawkę szczepionki dostało dotąd prawie 5 tys. osób.

W najbliższej zmianie rozporządzenia epidemicznego wprowadzimy możliwość zwolnienia z kwarantanny osoby przyjeżdżające do Polski, jeśli będą miały negatywny wynik testu wykonanego na 48 godzin przed przyjazdem - wynika z wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

W woj. warmińsko-mazurskim przeciw COVID-19 zaszczepiono dotąd 70 proc. zgłoszonych do tego zabiegu mieszkańców domów pomocy społecznej i 64 proc. pracowników tych placówek - podały w czwartek służby prasowe wojewody.

- Wszystkie zgromadzenia, czego by nie dotyczyły, to okazja dla transmisji wirusa i potencjalna szansa na eskalację pandemii - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski pytany, czy protesty związane z publikacją wyroku TK dot. aborcji stwarzają zagrożenie pogorszenia sytuacji epidemiologicznej.

Na piątkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pójdziemy w kierunku przedłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego - zapowiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zasiłek ma przysługiwać na dotychczasowych zasadach.

Komisja Europejska prowadzi rozmowy z firmą AstraZeneca ws. upublicznienia umowy na dostawy szczepionek. Między stronami w ostatnich dniach rozgorzał spór w związku z zapowiedzią koncernu, że dostawy szczepionki przeciw Covid-19 do krajów UE będą znacznie mniejsze niż zapisano w kontrakcie.

Na otwarcie sklepów od 1 lutego handlowcy operacyjnie są stuprocentowo gotowi od długiego czasu - ocenił Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Według Związku, możliwość powrotu do działalności handlowej, to dla większości firm ostatnia szansa na przetrwanie.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefową wielkopolskiego sanepidu złożyła w czwartek do prokuratury posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska (KO). Według niej inspekcja mogła sfałszować dane w ewidencji osób objętych kwarantanną.

- Przestrzegajmy restrykcji, które są wprowadzone. To dla naszego wspólnego dobra - powiedziała w czwartek w czasie konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zaapelowała też do seniorów, by pozostali w domach, a jeśli potrzebują pomocy, by zwrócili się do wolontariuszy.

Komisja Europejska zapowiedziała, że w piątek szczegółowo przedstawi propozycję mechanizmu dotyczącego autoryzacji eksportu szczepionek przeciw Covid-19 poza terytorium Unii Europejskiej.

Niedzielski: chcemy złożyć zamówienie na 4-5 mln dodatkowych szczepionek firmy Moderna.

Za dwa tygodnie będziemy podejmowali kolejne decyzje ws. obostrzeń - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że musimy zachować rezerwę, jeśli chodzi o optymizm w podejmowaniu decyzji "luzujących" ze względu na pojawiające się nowe mutacje koronawirusa.

- Odmrożenie handlu jest krokiem stosunkowo śmiałym, bo w większości krajów UE w tej chwili wprowadzane są coraz ostrzejsze restrykcje gospodarcze - powiedział wicepremier Jarosław Gowin, komentując czwartkową decyzję rządu ws. luzowania restrykcji gospodarczych.

Przenośne, szybkie i ultraczułe urządzenie do wykrywania SARS-CoV-2 powstaje w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Urządzenie diagnostyczne będzie wykrywać koronawirusa nowatorską metodą - wykorzystując jego tzw. widmo ramanowskie - informuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotka się w niedzielę z szefami koncernów farmaceutycznych, z którymi KE podpisała umowy na dostawy szczepionek. Celem rozmów będzie wymiana opinii nt. proponowanego przez Komisję mechanizmu gotowości obrony biologicznej.

Firma z Charkowa, która chce zarejestrować na Ukrainie rosyjską szczepionkę przeciw Covid-19, złożyła wniosek w tej sprawie, ale nie dostarczyła materiałów do ekspertyzy pozwalającej na jego rozpatrzenie - przekazało agencji Interfax-Ukraina Państwowe Eksperckie Centrum przy resorcie zdrowia.

Niedzielski: od 1 lutego otwarcie instytucji kultury z zachowaniem reżimu sanitarnego - 1 osoba na 15 m kw

Portugalscy pacjenci chorzy na Covid-19 z powodu braku miejsc w rodzimych szpitalach będą kierowani do placówek medycznych w sąsiedniej Hiszpanii, wynika z deklaracji władz Portugalskiego Stowarzyszenia Lekarzy Intensywnej Terapii w Lizbonie.

Niedzielski: godziny dla seniorów zniesione od 1 lutego.

Niedzielski: od 1 lutego otwieramy sklepy w galeriach handlowych z zachowaniem reżimu sanitarnego

Niedzielski: nadal zostajemy przy nauczaniu stacjonarnym klas 1-3; reszta w trybie zdalnym.

Niedzielski: przedłużamy zasady bezpieczeństwa w tzw. etapie odpowiedzialności. Będzie obowiązywał do 14 lutego; potem dalsze decyzje.

Nowa Zelandia, Wietnam, Tajwan i Tajlandia wysforowały się na czołówkę walki z koronawirusem. Najgorzej z pandemią radzą sobie Brazylia, Meksyk, Kolumbia, Iran i USA - wynika z nowego interaktywnego narzędzia opracowanego przez australijski Instytut Polityki Międzynarodowej z Sydney.

Miasto sfinansuje testy na obecność przeciwciał SARS-CoV-2 wszystkim zainteresowanych badaniem nauczycielom przedszkoli i klas I–III szkół podstawowych, a także opiekunom w żłobkach - poinformował w czwartek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Posłowie KO: Dariusz Joński i Michał Szczerba spotkali się w czwartek rano z szefem KPRM Michałem Dworczykiem. Jak poinformowali po spotkaniu, poznali m.in. koszt adaptacji PGE Narodowego w Warszawie na potrzeby szpitala tymczasowego. To ponad 18 mln złotych.

W 2020 r. w Hiszpanii zostało zlikwidowanych 622,6 tys. miejsc pracy, czyli najwięcej od czasu kryzysu finansowego w 2012 r., wynika z szacunków Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Madrycie.

Nowa Zelandia, Wietnam, Tajwan i Tajlandia wysforowały się na czołówkę walki z koronawirusem. Najgorzej z pandemią radzą sobie Brazylia, Meksyk, Kolumbia, Iran i USA – wynika z nowego interaktywnego narzędzia opracowanego przez australijski Instytut Polityki Międzynarodowej z Sydney.

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker poinformował w czwartek, że państwa unijne porozumiały się co do wytycznych dotyczących zaświadczeń o szczepieniach przeciw Covid-19. Mają one służyć tylko do celów medycznych.

Według ogłoszonych w czwartek danych Instytutu Roberta Kocha (RKI) po raz pierwszy od końca października tak zwana zapadalność 7-dniowa na koronawirusa w Niemczech znajduje się poniżej progu 100. Jeszcze w grudniu wskaźnik ten przekraczał 197.

Rząd Węgier podjął decyzję o przedłużeniu obowiązujących w kraju obostrzeń epidemicznych do 1 marca - oświadczył w czwartek szef kancelarii premiera Gergely Gulyas

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 8,234 mln osób. Ostatniej doby wykonano 47 689 testów, w tym 13 810 testów antygenowych – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 13 879 osób. 1406 pacjentów jest pod respiratorami – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 29 502 łóżka i 2843 respiratory.

W kraju pula wolnych łóżek – jak pokazują dane MZ – wynosi ponad 15 tys., a respiratorów – ponad 1400.

Na kwarantannie – jak przekazało ministerstwo – przebywa 178 510 osób.

Resort poinformował też, że wyzdrowiało dotąd 1 250 892 chorych na COVID-19.

Rekomenduję, by nie posyłać do szkół starszych uczniów jeszcze przez co najmniej dwa tygodnie – powiedział w środę w rozmowie z portalem Wirtualna Polska minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że obostrzenia trzeba luzować ostrożnie.

Ministerstwo Zdrowia: 7156 nowych zakażeń koronawirusem; zmarło 389 osób.

WIĘCEJ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 28 stycznia

81 zakażeń koronawirusem wykryto w czwartek w Wietnamie - poinformował tamtejszy minister zdrowia. Do największego wzrostu zachorowań od początku epidemii dochodzi w czasie wyboru nowych władz kraju.

Unia Europejska nie rozwiązała sporu z firmą AstraZeneca w sprawie dostaw szczepionek, co zwiększa ryzyko dodatkowych opóźnień w szczepieniach przeciwko Covid-19. Spór może jeszcze bardziej skomplikować burzliwe relacje między Wielką Brytanią a UE po brexicie - pisze Bloobmerg.

Trzeba iść w kierunku lekkiego rozluźnienia pewnych obostrzeń, które do tej pory obowiązywały - powiedział w czwartek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Jak zastrzegł, "musi to być jednak niezwykle ostrożny proces".

- Duże nadzieje oprócz szczepionek wiąże się też z przeciwciałami monoklonalnymi, które są produkowane w Latinie koło Rzymu- powiedział włoski immunolog Francesco Le Foche. Wyjaśnił, że muszą one zostać zaaprobowane przez Europejską Agencję Leków.

Liczba zakażonych koronawirusem studentów i pracowników uczelni od listopada sukcesywnie maleje - wynika z danych zebranych przez zespół KRASP ds. sytuacji epidemicznej. W ostatnich miesiącach między 80 a 90 proc. kierunków prowadzonych było w pełni zdalnie.

Po wzrostach na początku roku w USA spada liczba wykrywanych dziennie przypadków SARS-CoV-2 oraz hospitalizacji z powodu koronawirusa. Liczba zgonów utrzymuje się na wysokim poziomie - w środę kolejny raz przekroczyła 4 tysiące.

Gubernator Andrew Cuomo wyeliminował w środę w stanie Nowy Jorku kilka "pomarańczowych stref" z zaostrzonymi restrykcjami epidemicznymi narzuconymi z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się Covid-19. Umożliwi to restauracjom oferowanie posiłków w zamkniętych pomieszczeniach

Unia Europejska i AstraZeneca nie dokonały przełomu w kwestii opóźnionych dostaw szczepionek Covid-19 - powiedziała komisarz UE ds. Zdrowia Stella Kyriakides po środowym spotkaniu z przedstawicielami firmy.

Jest "bardzo mało prawdopodobne", że Irlandczycy będą mogli w tym roku wyjechać na zagraniczne wakacje, ponieważ immunitet populacyjny raczej nie zostanie osiągnięty - powiedział w środę irlandzki wicepremier Leo Varadkar.

80-letni Carlos Slim, biznesmen, najbogatszy Meksykanin i jedocześnie jeden z najbogatszych ludzi na świecie trafił do szpitala z zakażeniem Covid-19 - poinformował w środę jego rzecznik Arturo Elias.

Elias powiedział, że Slim mimo hospitalizacji czuje się "bardzo dobrze", a stan jego zdrowia jest stale monitorowany.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie