Prezydent: Polska pionierem rehabilitacji osób po COVID-19

Polska
Prezydent: Polska pionierem rehabilitacji osób po COVID-19
PAP/Hanna Bardo
Prezydent w Głuchołazach

- Polska jest pionierem rehabilitacji osób po przebytej chorobie COVID-19 - powiedział prezydent Andrzej Duda, który w czwartek odwiedził szpital w Głuchołazach, gdzie prowadzony jest program rehabilitacji osób, które przeszły COVID-19.

Prezydent odwiedził w czwartek Szpital Specjalistyczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Głuchołazach, w którym prowadzony jest program pilotażowy w zakresie rehabilitacji leczniczej po przebytej chorobie COVID-19.

 

Prezydent zaznaczył, że jest to pierwsze tego typu miejsce w Polsce a realizowany tutaj specjalny program fizjoterapii i rehabilitacji ma charakter pionierski, zarówno w Polsce jak i w Europie. - Jesteśmy w tym zakresie pionierami z całą pewnością jest to powód do dumy - mówił Duda. Jak zaznaczył, merytoryczną i naukową opiekę na oddziałem rehabilitacji ozdrowieńców prowadzi prof. Jan Szczegielniak.

 

"W tej chwili trwają zapisy na 2022 rok"

 

Duda powiedział, że pilotażowy program rehabilitacji pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 jest realizowany w szpitalu w Głuchołazach od września ub.r., początkowo korzystało z niego 60 osób, w tej chwili jest rehabilitowanych 90 osób, a wkrótce, w najbliższych tygodniach, będzie mogło być rehabilitowany już 120 osób.

 

ZOBACZ: Brytyjski wariant koronawirusa. Częściej kaszel, zmęczenie i bóle gardła niż utrata węchu i smaku

 

- Na pytanie, czy ten oddział jest sukcesem czy nie, czy ta terapia jest skuteczna, czy pomaga ludziom, najlepsza odpowiedzią jest to, że w tym roku nie ma już żadnych miejsc, wszystkie miejsca do końca roku są już zajęte. W tej chwili trwają zapisy na 2022 rok - powiedział prezydent.

 

Jak mówił, realizowany w szpitalu w Głuchołazach program rehabilitacji ozdrowieńców, których organizmy odczuwają jednak nadal skutki przebytej choroby COVID-19, w tym skutki psychologiczne i neurologiczne, został opracowany przez prof. Szczegielniaka i jego współpracowników. Wskazał, że realizowana terapia jest kompleksowa, nie jest to tylko wąsko pojęta rehabilitacja w sensie fizycznym.

 

"Takich ośrodków powinno być więcej"

 

Prezydent zaznaczył, że prof. Szczegielniak przez ostanie dwa lata był członkiem Narodowej Rady Rozwoju. - W najbliższych tygodniach będziemy inaugurowali Radę ds. Ochrony Zdrowia w ramach nowej Narodowej Rady Rozwoju. Pan profesor zgodził się również w tej nowej Radzie brać udział - powiedział Duda.

 

Podkreślił, że ośrodków takich jak ten w Głuchołazach powinno być w Polsce więcej, by "dostępność terapii rehabilitacyjnej, pocovidowej była większa, by wszyscy, którzy jej potrzebują mogli z niej skorzystać".

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie