Iwan Wyrypajew na "czarnej liście Putina". "Prawdopodobnie straciłem kontakt z ojczyzną"

Świat
Iwan Wyrypajew na "czarnej liście Putina". "Prawdopodobnie straciłem kontakt z ojczyzną"
Polsat News
Iwan Wyrypajew na "czarnej liście Putina"

- Dziś rano dowiedziałem się, że pojawiła się lista osób prześladowanych prawnie. Również ja jestem na tej liście - powiedział na antenie Polsat News Iwan Wyrypajew, rosyjski reżyser i dramaturg, mieszkający w Polsce.

Reżyser zorganizował w minioną sobotę cichy, samotny protest pod hasłem "Rosjo, nie bój się wolności dla Nawalnego". Przed Ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie z czasem spontanicznie pojawiło kilkadziesiąt osób.  

 

- Dziś rano dowiedziałem się, że pojawiła się lista osób prześladowanych prawnie. Również ja jestem na tej liście, z tym, że ja mieszkam w Polsce. Są tam nazwiska osób mieszkających w Rosji m.in światowej sławy rosyjski dramaturg Wasilij Sigariew oraz sławna aktorka. Grozi im więzienie - powiedział Iwan Wyrypajew w "Nowym Dniu z Polsat News". 

Polsat News

 

Wyjazd do Rosji wykluczony

 

Wyrypajew stanął teraz przed ogromnym dylematem. W Rosji nadal mieszka jego ojciec. Powrót do kraju oznacza dla niego co najmniej 3 lata więzienia i rozłąki z rodziną, z którą mieszka w Polsce. 

 

- Prawdopodobnie straciłem kontakt z ojczyzną. Jeśli pojadę do Rosji, to będę zatrzymany. Żona zadzwoniła już do mnie i powiedziała, że nie mogę tam pojechać. To dla mnie bardzo przykre, bo w Rosji mam ojca, który jest starszym człowiekiem. Jeśli coś mu się stanie, to nie mam pojęcia co zrobię - przyznał reżyser. 

 

Wideo: Rosyjski reżyser na "czarnej liście Putina"

  

Jego zdaniem pojawienie się listy osób oraz próba otrucia i zatrzymanie Aleksieja Nawalnego pokazuje skalę działań, do których zdolny jest Władimir Putin. - Rosją rządzi mafia - powtarza Wyrypajew. 

 

ZOBACZ: Nawalny opublikował wideo z komisariatu. "Nie rozumiem, co się dzieje"

 

- Ludzie wierzą Władimirowi Putinowi przez propagandę w mediach, czego przykładem jest mój 71-letni tata. Głównym tematem tam jest atak krajów zachodnich na Rosję. We wszystkich kanałach mówi się o tym, że Nawalny jest szpiegiem. To jest temat, który wszystkim poważnie wchodzi do głowy. Większość Rosjan myśli, że teraz trwa coś w rodzaju III wojny światowej - tłumaczył reżyser. 

dsk/prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie