Rosja banuje... anime. "Okrucieństwo, morderstwa, przemoc"

Kultura
Rosja banuje... anime. "Okrucieństwo, morderstwa, przemoc"
Madhouse
"Death Note" zakazane w Rosji? Zakaz rozpowszechniania zaczął obowiązywać kilka stron

Zgodnie z postanowieniem petersburskiego sądu odcinki popularnych seriali anime: "Death Note", "Inuyashiki" i "Tokyo Ghoul" muszą zniknąć z niektórych stron internetowych. Sąd przychylił się do tez zawartych w pozwie, w którym wskazywano na szkodliwy wpływ japońskich animacji na dzieci. Niewykluczone, że zakaz może dotknąć też innych serii.

To pierwszy z pięciu pozwów, dotyczących 49 stron internetowych udostępniających japońskie seriale animowane.

 

Zgodnie z postanowieniem sądu z rejonu kołpinskiego, odcinki "Death Note" i "Inuyashiki" muszą zniknąć z dwóch stron internetowych z kolei "Tokyo Ghoul" - z jednej. Uznano, że "treści rozpowszechniane przez strony są zabronione w Federacji Rosyjskiej".

 

ZOBACZ: Wysoka oglądalność duńskiej bajki o mężczyźnie z długim penisem. Emisja nie będzie wstrzymana

 

"Każdy z odcinków zawiera sceny okrucieństw, morderstw i przemocy" - informowano w oświadczeniu prasowym wydanym przez sądy okręgowe w grudniu. Sąd uznał, że seriale prowokują dzieci i nastolatków do niebezpiecznych zachowań.

Najbardziej popularne anime

Agencja RIA Novosti precyzuje, że zakaz nie dotyczy innych stron publikujących odcinki seriali. Z kolei portal "Meduza" wyjaśnia, że Roskomnadzor - rosyjska agencja ds. regulacji w sferze mediów i internetu - może interpretować wyrok sądu w szerszym zakresie.

 

Lokalne media informują, że pozwy zostały złożone z inicjatywy "zaniepokojonych rodziców". "The Moscow Times" przypomina, że starania o zakazanie udostępniana odcinków "Death Note" trwają od 2013 r., gdy 15-latka kolekcjonująca popularną mangę popełniła samobójstwo.

 

"Death Note", najbardziej popularne anime wszechczasów według serwisu MyAnimeList, opowiada historię ucznia liceum Yagamiego Lighta, który wchodzi w posiadanie tytułowego "Notatnika śmierci". Za jego pomocą jest w stanie uśmiercić dowolną osobę - musi znać jedynie jej imię i nazwisko. Dzięki swojej nowej mocy Light postanawia zlikwidować przestępczość. Na trop nastolatka wpada najlepszy detektyw świata.

Eksperci wsłuchają się w rap

Media informują, że sąd na kolejnych rozprawach zadecyduje jaki los czeka trzy inne tytuły - horrorze science-fiction "Elfen Lied", przeznaczonej dla dorosłych komedii "Interspecies Reviewers" oraz... "Naruto", produkcji o początkującym nijny, stworzonej z myślą o nastoletnich chłopcach.

 

ZOBACZ: 33 zabitych w pożarze studia animacji. Podejrzany o podpalenie w rękach służb [WIDEO]

 

Dodatkowo sędziowie będą musieli wysłuchać popularnego utworu "I Ate Grandpa" autorstwa rosyjskiego rapera Morgenshterna. Biegli pedagodzy zbadają, czy tekst piosenki również może być szkodliwy dla słuchających go dzieci.

bas/sgo/ "The Moscow Times", "Meduza"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie