Nawalny opublikował wideo z komisariatu. "Nie rozumiem, co się dzieje"

Świat
Nawalny opublikował wideo z komisariatu. "Nie rozumiem, co się dzieje"
Twitter/ Kira Jarmysz
Nawalny opublikował nagranie z komisariatu

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny opublikował w poniedziałek nagranie wideo z pomieszczenia komisariatu policji w Chimkach pod Moskwą, gdzie - jak poinformował - rozpatrywany jest przez sąd wniosek o umieszczenie go w areszcie śledczym.

- Nie rozumiem, co się dzieje. Minutę temu wyprowadzono mnie z celi na spotkanie z adwokatami. Przyszedłem tutaj, a tu odbywa się posiedzenie sądu. Jacyś ludzie nagrywają to na kamery, jacyś ludzie siedzą na sali. (...) Rozpatrywana jest kwestia umieszczenia mnie w areszcie na wniosek naczelnika policji - powiedział Nawalny.

 

ZOBACZ: Zatrzymanie Nawalnego. Von der Leyen wzywa do uwolnienia opozycjonisty

 

- Dlaczego posiedzenie sądu odbywa się na policji? - zapytał. Ocenił, że doszło do demonstracyjnego lekceważenia obowiązujących przepisów; "to, co się tutaj odbywa, jest niemożliwe" - oświadczył.

 

Nagranie opublikowała na Twitterze rzeczniczka polityka Kira Jarmysz.

 

 

Zatrzymanie na lotnisku

 

Nawalny przebywa na komisariacie policji w Chimkach od czasu zatrzymania w niedzielę na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo po powrocie z Niemiec. Jego adwokaci zostali poinformowani, że odbędzie się posiedzenie sądu w sprawie tzw. środka zapobiegawczego. Federalna Służba Więzienna (FSIN) prosi sąd, aby Nawalny pozostał w areszcie śledczym do czasu, gdy rozpatrzony zostanie wniosek o zamianę wydanego wobec niego w 2014 roku wyroku w zawieszeniu na bezwzględne wykonanie kary, czyli pozbawienie wolności.

 

ZOBACZ: Zatrzymanie Nawalnego. Noc spędził na komisariacie

 

Nawalny został w 2014 roku skazany na 3,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat za domniemaną defraudację funduszy firmy Yves Rocher. W tym procesie współoskarżonym był jego brat Oleg Nawalny, któremu sąd nie zawiesił wykonania kary i który odbył wyrok w kolonii karnej.

 

Okres próby zakończył się 30 grudnia 2020 roku. 11 stycznia br. FSIN zwróciła się do sądu, by ta kara warunkowa została zamieniona na bezwzględne wykonanie kary, a więc odbycie wyroku w kolonii karnej.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie