"Zaniechania i zaniedbania władzy". PO chce komisji śledczej ws. zakupu szczepionek

Polska
"Zaniechania i zaniedbania władzy". PO chce komisji śledczej ws. zakupu szczepionek
PAP/Andrzej Grygiel
Lider PO Borys Budka

Lider PO Borys Budka zaproponował powołanie sejmowej komisji śledczej w sprawie zakupów szczepionki przeciw COVID-19. - Władza nie zdała egzaminu, jeśli chodzi o organizację systemu szczepień. Komisja śledcza miałaby "rozliczyć osoby, które świadomie lub nie, ale naraziły zdrowie i życie Polaków" - dodał.

Szef PO powiedział na środowej konferencji prasowej, że nie ulega wątpliwości, iż obecna władza nie zdała egzaminu "jeśli chodzi o organizację systemu szczepień" oraz "jeśli chodzi o walkę z pandemią", co obserwujemy od marca ubiegłego roku.

 

- Są 3 parametry, którymi można oceniać rząd PiS. Jesteśmy na 16 miejscu w UE, jeśli chodzi o liczbę wykonywanych szczepień. Jesteśmy na 26 miejscu w UE, jeśli chodzi o liczbę wykonanych testów oraz na 2 miejscu w UE pod względem liczby zgonów - mówił Budka.

 

ZOBACZ: Kradzież szczepionek na koronawirusa. Zniknęły z przychodni w miejscowości Iłowo-Osada

 

Dodał, że "dziś, najważniejszą rzeczą jest sprostać wyzwaniu, ale również rozliczyć osoby, które świadomie lub nie, ale naraziły zdrowie i życie Polaków".

 

"Informacja o rezygnacji z 15 mln szczepionek zmroziła Polaków"

 

Według niego "jest cały obszar działalności, w którym rodzą się poważne wątpliwości co do motywów działania tej władzy".

 

WIDEO: "Zaniechania i zaniedbania władzy". PO chce komisji śledczej ws. zakupu szczepionek

  

 

- Ostatnia informacja, która zmroziła Polaków, jest o tym, że rząd świadomie zrezygnował z 15 mln szczepionek - powiedział szef PO. Według niego, "przez to dziś, po pierwsze, skończyły się zapisy na szczepienia", ale również "proporcjonalnie zmniejszyła się liczba szczepionek, która trafiła do Polski".

 

ZOBACZ: "To coś, o czym powinniśmy rozmawiać". Posłanka Lewicy o produkcji szczepionek w Polsce

 

Budka podkreślił, że ta sprawa musi zostać wyjaśniona, ale - jak dodał - "to jedna z wielu, które kładą cień na tej władzy".

 

PO chce sejmowej komisji śledczej

 

- Sejm powinien zająć się kompleksowym wyjaśnieniem zaniechań, zaniedbań tej władzy. (...) Nie ma rzetelnej, niezależnej prokuratury, nie ma organów, które mogłyby to wyjaśnić i dziś rozpoczynamy proces powołania sejmowej komisji śledczej - oświadczył szef PO.

 

Zapowiedział, że Platforma zaproponuje udział w komisji śledczej partnerom koalicyjnym oraz podpisanie wspólnego wniosku.

 

ZOBACZ: Szczepienia poza kolejką na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Minister zdrowia zapowiada kontrolę

 

- Są ze mną osoby, posłowie, którzy będą naszymi przedstawicielami w komisji śledczej - jest poseł Dariusz Joński, poseł Michał Szczerba - osoby, które udowodniły swoją pracą, że są powody do tego, by cierpliwie i rzetelnie badać zaniechania tej władzy - wyjaśnił Budka.

 

Projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej może być wniesiony przez Prezydium Sejmu lub co najmniej 46 posłów. Komisję śledczą powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład osobowy Sejm bezwzględną większością głosów.

 

Jest plan B

 

Budka, pytany przez dziennikarzy, czy - jeśli komisja nie powstanie - to rozważa powołanie zespołu parlamentarnego, przyznał, że jest to jeden z wariantów. - Jeżeli PiS zablokuje powstanie komisji śledczej, jeżeli będzie bardzo bał się tej komisji, nie będzie chciał wyjaśnień, to będziemy proponować innym klubom opozycyjnym właśnie powołanie takiego zespołu - powiedział lider PO.

ac/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie