Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 27 stycznia

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 27 stycznia
PAP/Radek Pietruszka
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych przypadkach koronawirusa w Polsce

"Mamy 6 789 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce" - przekazało w środę Ministerstwo Zdrowia. Dzień wcześniej, we wtorek, były to 4 604 przypadki. Jak dodał resort, zmarło kolejnych 389 chorych na Covid-19, w tym 292 pacjentów z chorobami współistniejącymi. Oznacza to, że łączna liczba infekcji SARS-CoV-2 w naszym kraju wzrosła do 1 489 512, a zgonów - do 36 054.

Nowe przypadki koronawirusa pochodzą ze wszystkich województw: mazowieckiego (934), wielkopolskiego (656), pomorskiego (636), kujawsko-pomorskiego (634), śląskiego (623), warmińsko-mazurskiego (435), zachodniopomorskiego (401), łódzkiego (392), małopolskiego (359), lubelskiego (358), dolnośląskiego (343), podlaskiego (317), podkarpackiego (182), lubuskiego (174), opolskiego (105) i świętokrzyskiego (97).

 

"143 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - uściśliło ministerstwo.

 

 

Dzisiejsze dane o nowych zakażeniach są wyższe niż te z wtorku. Wówczas odnotowano 4 604 przypadki SARS-CoV-2.

 

Zajęta niemal połowa łóżek w szpitalach dla chorych na Covid-19

 

Ponadto, z powodu COVID-19 zmarło 97 osób, natomiast z powodu współistnienia koronawirusa z innymi schorzeniami zmarły 292 osoby. 

Resort poinformował też, że dla pacjentów z Covid-19 dostępnych jest 29 558 łóżek szpitalnych, z czego 14 120 są zajęte. Pod respiratorem przebywa 1 414 zakażonych - takich urządzeń dla najciężej chorych przygotowanych jest w sumie 2 847.

 

Na kwarantannie przebywają 176 833 osoby, a suma wyzdrowiałych z infekcji zwiększyła się do 1 246 267, z czego w ciągu ostatniej doby zaraportowano 2 692 takie przypadki.

 

 

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 47,4 tys. testów pod kątem obecności koronawirusa.

 

 

Niedzielski: nie rekomenduję dalszego otwierania szkół

 

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski został zapytany, czy możliwe jest otwarcie szkół od 8 lutego. Obecnie naukę stacjonarną pobierają uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych.

 

- Nie, ja absolutnie nie rekomenduję dalszego otwierania szkół. Mamy taką ścieżkę przyjętą, że w drugim tygodniu lutego powtarzamy badania przesiewowe nauczycieli i dopiero po obejrzeniu wyników tych badań będziemy rekomendowali dalsze kroki - odpowiedział w Radiu Zet.

 

ZOBACZ: Niedzielski: absolutnie nie rekomenduję dalszego otwierania szkół

 

Jak dodał, jeżeli okaże się, że otwarcie szkół dla uczniów z klas 1-3 nie przyniosło wzrostu odsetka zachorowań, to pojawi się przestrzeń do podejmowania dalszych decyzji. Jego zdaniem, w kwestii otwierania oświaty na razie "nic nie będzie się działo".

 

Dobowy rekord szczepień w Polsce

 

Natomiast we wtorek padł dobowy rekord liczby zaszczepionych osób w naszym kraju - 118 915. Poinformował o tym Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień.

 

"Łącznie zaszczepiliśmy już pierwszą dawką przeszło 775 tys. osób. Dziękujemy wszystkim, którzy udowadniają, że #NarodowyProgramSzczepień działa" - przekazał na Twitterze.

 

Jak dodał Dworczyk w innym wpisie, "mamy zapewnionych 85 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 do końca roku".

 

"60 mln z jednej umowy, a z drugiej 25 mln - napisał na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk w odpowiedzi na wpis szefa klubu KO Cezarego Tomczyka.

 

ZOBACZ: Merkel chce kolejnych obostrzeń w Niemczech. "Sytuacja wymknęła się spod kontroli"

 

"Minister Dworczyk pyta, gdzie jest informacja o możliwości wykorzystania patentu przez firmę Moderna. Na stronie internetowej tej firmy. Taki jest obraz tego spotkania. Minister Michał Dworczyk mówi, że harmonogram jest na stronie? Dla kolejnych grup? Nie żartujmy" - napisał wcześniej polityk opozycji.

 

 

wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie