Niemcy: głosowanie za pomocą... niedopałków. Tak w Konstancji walczą ze śmieceniem

Świat
Niemcy: głosowanie za pomocą... niedopałków. Tak w Konstancji walczą ze śmieceniem
Facebook/ Stadt Konstanz
Gabloty na niedopałki ustawiono w pobliżu Jeziora Bodeńskiego i rzeki Ren

Nietypowy sposób na walkę ze śmieceniem zastosowała niemiecka Konstancja (Badenia-Wirtembergia). Na terenie miasta pojawiły się pojemniki z… pytaniami. Odpowiedzi można udzielić oddając niedopałek do wybranej przegrody.

"Chleb z pastą czekoladową smakuje najlepiej:  »z masłem«  czy »bez masła«?" - taki napis widnieje na jednej z gablot, umieszczonej w pobliżu Jeziora Bodeńskiego w Konstancji.

 

ZOBACZ: Pies służbowy wytropił nielegalne papierosy w naczepie ciężarówki

 

 

Z kolei w miejskim ogrodzie, za pomocą niedopałka, można odpowiedzieć na pytanie ws. pizzy - jaka wersja bardziej nam smakuje - "amerykańska" czy "włoska". Łącznie na terenie miasta - w często odwiedzanych miejscach - pojawiło się 10 pojemników z różnymi pytaniami.

Dla dobra środowiska 

Jak podkreślają władze miasta, w jednym z wpisów w mediach społecznościowych, akcja ma na celu ograniczenie ilości niedopałków, które są wyrzucane w miejscach publicznych. Według badań, ten nietypowy sposób na walkę z odpadami, ma zmniejszyć ilość śmieci tego typu o 46 proc.

 

"Niedopałki papierosów zawierają dużo metali ciężkich i mogą zanieczyścić wodę. Szczególnie, kiedy są pozostawiane na brzegu" - zaznacza Susan Rößner z Konstanzer Arbeitskreis Müll, cytowana przez serwis swr.de.

 

ZOBACZ: Gawrony posprzątają w parku rozrywki. W zamian za smakołyki przyniosą niedopałki i śmieci

 

Kontenery na niedopałki zostały zainstalowane w pobliżu Jeziora Bodeńskiego oraz rzeki Ren. Akcja została sfinansowana z budżetu klimatycznego miasta. Konstancja przeznaczyła na nią 4 tys. euro.

 

Podobny pomysł – jak przypominają niemieckie media – pojawił się m.in. w Berlinie oraz Hamburgu.

ms/msl/ swr.de, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie