Gawrony posprzątają w parku rozrywki. W zamian za smakołyki przyniosą niedopałki i śmieci

Świat
Gawrony posprzątają w parku rozrywki. W zamian za smakołyki przyniosą niedopałki i śmieci
Flickr/Susanne Nilsson/CC BY-SA 2.0

Sześć gawronów zostało wytresowanych, aby w zamian za jedzenie przynosić w dziobach pozostawione przez ludzi śmieci. Ptaki mają zbierać m.in. niedopałki i papiery we francuskim w Les Epesses w zachodniej Wandei. Władze tamtejszego parku rozrywki Puy du Fou podkreślają, że gawrony są "niezwykle inteligentne".

- Naszym celem nie jest jedynie sprzątanie, bo nasi odwiedzający z reguły nie śmiecą. Chcemy pokazać, że natura jest w stanie nauczyć nas dbania o środowisko - powiedział w rozmowie z agencją AFP Nicolas de Villiers, przedstawiciel tematycznego parku rozrywki Puy de Fou.

 

Ptaki mają wrzucać odpadki do zautomatyzowanego pudełka. Gdy gawron zdeponuje np. niedopałek papierosa, mechanizm będzie wydawać niewielką porcję ptasiej karmy.

 

Gawrony należą do rodziny krukowatych.

 

- Są wyjątkowo inteligentne: potrafią komunikować się z ludźmi i nawiązywać z nimi więź przez zabawę - dodał de Villers.

 

Ptaki mają rozpocząć swoją "pracę" w parku w najbliższy poniedziałek. Puy de Fou to tematyczny park rozrywki, którego motywem przewodnim jest historia i główne wydarzenia z przeszłości Francji. Jest drugim co do liczby zwiedzających po paryskim Disneylandzie.

 

polsatnews.pl, The Guardian

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie