Nowy biskup kaliski Damian Bryl. Na stanowisku zastąpił Edwarda Janiaka

Polska
Nowy biskup kaliski Damian Bryl. Na stanowisku zastąpił Edwarda Janiaka
Twitter/Archidiecezja Poznańska
Moment ogłoszenia nazwiska nowego biskupa kaliskiego

Biskup Damian Bryl, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, został mianowany biskupem kaliskim. Decyzję papieża Franciszka w tej sprawie ogłosiła w poniedziałek Nuncjatura Apostolska. Kaliską diecezją do czerwca 2020 r. kierował biskup Edward Janiak, który miał tuszować przestępstwa seksualne popełniane przez jednego z księży.

17 października ubiegłego roku papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Od tego momentu zgodnie z decyzją papieża diecezją kaliską zarządzał abp Grzegorz Ryś jako administrator apostolski sede vacante.

 

Biskup Edward Janiak znalazł się pod lupą Watykanu w związku z oskarżeniami o tuszowanie przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez podległego mu księdza.

 

ZOBACZ: Papież przyjął rezygnację bp. Janiaka. Obowiązuje go nakaz przebywania poza diecezją

 

Sprawę ujawnili bracia Tomasz i Marek Sekielscy w połowie maja 2020 r. filmie "Zabawa w chowanego". Przedstawiono w nim historię Jakuba i Bartłomieja Pankowiaków oraz Andrzeja Hurnego, którzy w dzieciństwie byli wykorzystywani seksualnie przez księdza Arkadiusza H.

 

Z filmu wynika, że przełożony kapłana - biskup kaliski Edward Janiak - ignorował zgłoszenia dotyczące przestępstw seksualnych swojego podwładnego, który był jedynie przenoszony z parafii do parafii.

Reakcja prymasa Polski na "zaniedbania"

Na film braci Sekielskich zareagował prymas Polski abp Wojciech Polak, delegat Komisji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, zawiadamiając Stolicę Apostolską - zgodnie z papieskimi wytycznymi - o zaniedbaniach, których miał się dopuszczać bp Janiak.

 

26 maja watykańska kongregacja do spraw biskupów upoważniła przewodniczącego episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego "do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych".

 

Pod koniec czerwca bp Janiak został decyzją Stolicy Apostolskiej odsunięty od kierowania diecezją kaliską.

 

Kim jest biskup Damian Bryl?

 

Nowy biskup kaliski Damian Bryl urodził się 10 lutego 1969 r. w Jarocinie. W latach 1988-1994 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1994 r. w Poznaniu z rąk abp. Jerzego Stroby.

 

W latach 1994-1996 pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej. W 1996 r. podjął studia specjalistyczne na Universidad de Navarra w hiszpańskiej Pampelunie, ukończone w 1999 r. doktoratem z teologii.

 

ZOBACZ: Biskup drugi raz zakażony koronawirusem. Trafił do szpitala

 

Po powrocie do Polski (1999), został spowiednikiem, a od 2001 r. ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W latach 1999-2001 pomagał w pracy duszpasterskiej w parafii Bożego Ciała w Poznaniu. Posługę w seminarium duchownym łączył z pracą redakcyjną w miesięczniku "Katecheta" (do 2006 r.).

 

W latach 2006-2010 duchowny pracował jako adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Bp Bryl zasiada w radzie stałej Konferencji Episkopatu Polski

 

13 lipca 2013 r. papież Franciszek mianował go biskupem tytularnym Suliana i biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Sakrę biskupią przyjął 8 września 2013 r. Jako swoją dewizę biskupią przyjął słowa z Drugiego Listu do Koryntian: Caritas Christi urget nos "Miłość Chrystusa przynagla nas".

 

W Konferencji Episkopatu Polski bp Bryl jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Rodziny. W sierpniu 2020 r. został wybrany członkiem rady stałej Konferencji Episkopatu Polski.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie