Budownictwo wreszcie ruszyło w górę

Biznes
Budownictwo wreszcie ruszyło w górę
pixnio.com
Grudzień na budowach był udany, ale w całym 2020 roku branża zanotowała spadek produkcji o 2,2 proc.

Produkcja budowlano-montażowa w grudniu 2020 roku była o 3,4 proc. wyższa niż rok wcześniej. Poprawa nastąpiła po ośmiu z rzędu miesiącach regresu w tej branży. W całym zeszłym roku oddano do użytku 7 proc. więcej mieszkań niż w 2019 roku.

Podane przez Główny Urząd Statystyczny grudniowe wyniki "budowlanki" są nadspodziewanie dobre. Ekonomiści przewidywali, że ostatni miesiąc minionego roku zakończy się spadkiem produkcji o 2,2 proc., tymczasem wzrosła ona o 3,4 proc. Z drugiej strony, jeśli uwzględnić fakt, że w grudniu 2020 roku mieliśmy dwa dni robocze więcej niż w grudniu 2019 roku, to tak skorygowana produkcja budowlano-montażowa jednak spadła o 2,1 proc.

 

Dobry koniec słabego roku

 

Drugie półrocze minionego roku to wyjątkowo nieudany okres dla firm budowlanych. W lipcu, sierpniu i wrześniu spadek produkcji był mniej więcej 10-procentowy. W październiku i listopadzie mieliśmy lekkie wyhamowanie tendencji spadkowej do 5-6 proc. W tej sytuacji grudzień być może stał się początkiem przełomu.

 

Jeden udany miesiąc nie uratował całego 2020 roku, bowiem produkcja budowalno-montażowa w okresie styczeń-grudzień spadła o 2,2 proc. Trzeba jednak pamiętać, że GUS bada aktywność tylko tych przedsiębiorstw, które zatrudniają co najmniej 9 osób.

 

ZOBACZ: ZUS: można wnioskować o zwolnienie z opłacania składek

 

Wartość produkcji obejmująca roboty inwestycyjne w grudniu była wyższa o 7,7 proc. niż przed rokiem, natomiast wartość robót o charakterze remontowym spadła o 3,1 proc. W odniesieniu do grudnia 2019 roku rozmiary produkcji wzrosły o 12 proc. w firmach wykonujących roboty specjalistyczne. W dziedzinie obiektów inżynierii lądowej i wodnej zanotowano spadek o 1 proc. a w budowie budynków wzrost o 4,1 proc.

 

Na całoroczny spadek ogólnej produkcji budowlano-montażowej o 2,2 proc. największy wpływ miał regres w dziedzinie wznoszenia budynków - wyniósł 4,9 proc. Budownictwo obiektów inżynierii lądowej i wodnej zmniejszyło aktywność o 2 proc., natomiast roboty specjalistyczne wzrosły o 1,3 proc.

 

"Mieszkaniówka" na plusie

 

Jak wynika z raportu GUS, w 2020 roku oddano do użytku 222 tys. mieszkań, czyli o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 143,8 tys. mieszkań ( 9,4 proc. więcej), natomiast inwestorzy indywidualni - 74,1 tys. mieszkań, czyli o 7,1 proc. więcej.

 

GUS informuje też, że powierzchnia użytkowa nowych mieszkań została podsumowana na 19,6 mln m kw., co oznacza, że była o 6,9 proc. większa niż 2019 roku.

 

ZOBACZ: Inflacja w UE. W Polsce największy skok cen

 

Przeciętna wielkość jednego nowego mieszkania to 88,5 m kw.

 

Szacuje się, że na koniec grudnia 2020 roku w budowie pozostawało 827,4 tys. mieszkań, czyli o 0,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym w zeszłym roku wzrosła o 2,8 proc. Najwięcej nowych domów i osiedli mieszkaniowych powstaje w województwach mazowieckim i wielkopolskim.

Jacek Brzeski/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie