Składki przedsiębiorców wzrosną najmniej od 2014 roku

Biznes
Składki przedsiębiorców wzrosną najmniej od 2014 roku
Pixabay/Shutterbug75
Ze względu na wzrost przeciętnej płacy w sektorze przedsiębiorstw w IV kw. o 5,4 proc., składka zdrowotna wzrośnie o 19,47 zł

- Dzisiejsze dane o przeciętnym wynagrodzeniu za IV kw. ub.r. pozwalają obliczyć składki dla przedsiębiorców, które będą płacić w 2021 r. - wzrosną najmniej od 2014 r. Co ciekawe, składka preferencyjna wzrośnie znacznie bardziej niż składka standardowa - powiedział Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

- Różnica ta wynika z powiązania składek preferencyjnych z płacą minimalną, rosnącą znacznie szybciej od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Istotnym "motorem" wzrostu składek w 2021 r. będzie również składka na ubezpieczenie zdrowotne - dodał Kozłowski.

ZOBACZ: Rośnie liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Zdecydowana większość to Ukraińcy

 

- W 2021 r. będziemy mieli do czynienia z najmniejszą podwyżką składek dla przedsiębiorców od 7 lat - zarówno w ujęciu bezwzględnym, jak i procentowym. Wynika to przede wszystkim z założenia przez rząd bardzo niskiego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2021 r. w stosunku do swoich wcześniejszych prognoz na 2020 r. - jedynie o 0,6 proc. Powoduje to, że w części na ubezpieczenia społeczne nastąpi jedynie symboliczny wzrost składek standardowych 6,54 zł - podkreślił Kozłowski.

"Składka zdrowotna wzrośnie o 19,47 zł"

 

- Inaczej rzecz ma się ze składkami preferencyjnymi, obliczanymi od podstawy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Ze względu na wzrost płacy minimalnej o 7,7 proc., wzrosną one o 18,98 zł w części na ubezpieczenia społeczne. Największym źródłem przyrostu składek w 2021 r. będzie jednak ubezpieczenie zdrowotne. Ze względu na wzrost przeciętnej płacy w sektorze przedsiębiorstw w IV kw. aż o 5,4 proc., składka zdrowotna wzrośnie o 19,47 zł - dodał.

 

Interia/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie