Rolnicy będą zwolnieni ze składki do KRUS. "Prezydentowi na tym zależało"

Polska
Rolnicy będą zwolnieni ze składki do KRUS. "Prezydentowi na tym zależało"
Wikimedia Commons/Jojo

W pakiecie ustaw "tarczy antykryzysowej" będą rozwiązania skierowane do rolników, na czym bardzo zależało prezydentowi Andrzejowi Dudzie – powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Wśród rozwiązań ma się znaleźć m.in. możliwość zwolnienia ze składek na KRUS na kwartał – dodał.

- Prezydent bardzo mocno naciskał i wnioskował do rządu, by większym wsparciem w ramach "tarczy antykryzysowej" objąć rolników. Rozmowy na ten temat trwały w sobotę i w niedzielę. Ustalono, że takie wsparcie dla rolników będzie częścią pakietu pomocowego dla gospodarki - powiedział rzecznik prezydenta.

 

"Analogicznie jak przypadku ZUS"

 

Zaznaczył, że jednym z rozwiązań jest zawieszenie składek na KRUS na kwartał, analogicznie do rozwiązań przewidzianych dla przedsiębiorców dotyczących składek na ZUS. Zaznaczył, że o dalszych szczegółach informacji będzie udzielać Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Informację potwierdził minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. - Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, pierwszą pomocą dla rolników, która uzyskała zgodę rządu, jest zwolnienie ze składek KRUS, analogicznie jak to ma miejsce w przypadku ZUS - poinformował Ardanowski. 

 

Dodał, że Polska oczekuje dodatkowych środków z UE na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów, również przesunięcia niewykorzystanych środków z PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich).

 

Minister rolnictwa podkreślił, że według prezydenta, jeżeli pomagamy całej sferze gospodarki, małym i mikro przedsiębiorstwom, to także trzeba pomóc rolnikom.

 

"Tarcza antykryzysowa"

 

Rządowy pakiet rozwiązań, mających ograniczyć skutki dla gospodarki epidemii koronawirusa, jest konsultowany. Z dotychczasowych informacji wynika, że pakiet pod koniec tygodnia, najprawdopodobniej w najbliższy piątek, ma być rozpatrywany przez Sejm.

 

W sobotę prezydent Duda poinformował, że projekt uwzględni także rozwiązanie, zgodnie z którym zwolnieni z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie