"Ogromna zmiana systemowa". Uproszczona procedura wykonywania zawodu lekarza

Polska
"Ogromna zmiana systemowa". Uproszczona procedura wykonywania zawodu lekarza
Polsat News
Minister zdrowia Adam Niedzielski

- System był skomplikowany. Teraz procedura jest uproszczona, ale zapewniająca bezpieczeństwo - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, który wręczył pozwolenia na wykonywanie zawodu lekarza obcokrajowcom. - To uzupełnienie potężnego deficytu lekarzy w Polsce i poprawa dostępności - podkreślił.

- Bardzo się cieszę, że dzisiaj będę mógł wręczyć pozwolenia wykonywania zawodu osobom, które (…) ze względu na różne bariery administracyjne, biurokratyczne i te związane z kosztami, jakie trzeba ponosić, nie miały możliwości mieć pozwolenia na wykonywanie zawodu, którego się wyuczyli w swoich krajach macierzystych, przede wszystkim Białorusi i Ukrainie – powiedział minister.

 

ZOBACZ: KE: Pfizer przekazał, kiedy dostawy szczepionek wrócą do normalnego poziomu

 

Szef resortu zdrowia wskazał na konferencji prasowej w Warszawie, że do tej pory system dopuszczania do wykonywania zawodu był skomplikowany. - Trzeba był przystąpić do nostryfikacji dyplomu na jednej z uczelni medycznych, potem konieczne było odbycie stażu podyplomowego lub uznanie stażu podyplomowego realizowanego za granicą. Następnie była konieczność zdania egzaminu lekarskiego, czy lekarsko-dentystycznego i egzamin z języka polskiego – wskazał.

 

- Ta liczna wymogów tworzyła poważne bariery w dostępie – dodał. Wprowadzono zmiany, a uproszczone procedury – jak podkreślił – zachowują gwarancje wiedzy i odpowiedniego procesu kształcenia.

 

Wnioski o prawo do wykonywania zawodu

 

Niedzielski podczas konferencji prasowej poinformował, że do Ministerstwa Zdrowia o prawo do wykonywania zawodu w tzw. systemie uproszczonym wpłynęły 34 wnioski dotyczące lekarzy i 12 wniosków dotyczących lekarzy dentystów.

 

- Pięć postępowań zostało zakończonych, pozostałe wnioski są u konsultantów krajowych w celu jakościowej weryfikacji systemu kształceniu, ale też doświadczenia, które udokumentowali aplikujący. Mamy też troszkę braków w dokumentacji, więc 20 wniosków zostało zwróconych w celu uzupełnianie, 10 jest w trakcie analizy - przekazał minister.

 

Podkreślił, że prawo wykonywania zawodu lekarza w tzw. systemie uproszczonym to ogromna zmiana systemowa w polskiej służbie zdrowia.

 

Szef MZ wyraził nadzieję, że taka możliwość zachęci również innych uprawnionych do tego lekarzy. - Zapraszamy lekarzy, mamy uproszczoną procedurę i zarobki, które w tej chwili (...) są zarobkami godnymi, szczególnie z punktu widzenia innych krajów, które nie mają jeszcze tak wysokiego poziomu rozwoju gospodarczego jak Polska - zaznaczył Niedzielski.

 

Trzy warianty

 

Minister wyliczył na konferencji prasowej, że uproszczony system dopuszczający lekarzy cudzoziemców do wykonywania zawodu na terenie Polski zakłada trzy warianty. Pierwszy z nich wynika z ustawy z regulacji z 28 października 2020 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID­­-19. Jej przepisy pozwalają na wydanie przez ministra zdrowia prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty na określony zakres czynności zawodowych w danej dziedzinie medycznej, na dany czas i na dane miejsce.

 

- Oznacza to, że lekarz, który posiada dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu specjalisty wydany poza UE oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe właśnie takie prawo wykonywania zawodu otrzyma - zaznaczył Niedzielski.

 

Drugi wariant z kolei dotyczy warunkowego wykonywania zawodu lekarza. Wynika z przepisów nowelizacji ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych z dnia 27 listopada 2020 roku, czyli tzw. ustawy covidowej.

 

ZOBACZ: "Niech pan posprząta tę stajnię Augiasza, wtedy pogadamy". Miller do Niedzielskiego

 

- To jest pozwolenie na wykonywanie zawodu w podmiocie leczniczym przeznaczonym do udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom, którzy są chorzy na COVID-19. To może być lekarz bez specjalizacji uzyskanej poza UE, ale z dyplomem uzyskania studiów medycznych poza UE, bo to jest oczywisty warunek - uściślił minister.

 

Natomiast wariant trzeci - warunkowe prawo wykonywania samego zawodu lekarza dotyczy osób, które nie mają specjalizacji.

 

Jak podkreślił dalej minister niezależnie od tych trzech wariantów lekarze, którzy utrzymują prawo wykonywania zawodu na uproszczonych zasadach mogą je realizować maksymalnie 5 lat. W tym czasie mogą nostryfikować dyplom i przejść specjalizację.

 

Jak podkreślił minister dzięki wprowadzeniu tych uproszczeń możliwe będzie uzupełnienie braków kadrowych oraz zapewnienie lepszej dostępności do lekarzy w Polsce.

 

- To oznacza, że realnie dzisiaj, co prawda nie w dużej liczbie, wzrasta liczba lekarzy w Polsce o 5 osób, którym dzisiaj przyznaję uprawnienia" - zaznaczył wręczając prawo wykonywania zawodu lekarzom m.in. z Białorusi.

 

msl/pgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie