Sondaż: coraz więcej osób chce się zaszczepić przeciwko koronawirusowi

Polska
Sondaż: coraz więcej osób chce się zaszczepić przeciwko koronawirusowi
PAP/EPA/NEIL HALL
Ile osób chciałoby się zaszczepić przeciwko koronawirusowi?

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy wyraźnie zmieniło się nastawienie Polaków do szczepień przeciw COVID-19. W listopadzie ubiegłego roku respondenci deklarujący chęć zaszczepienia się byli w mniejszości (36 proc.). Obecnie taki zamiar wyraża ponad połowa badanych (56 proc.) - informuje CBOS w najnowszym sondażu.

Stosunek do szczepień przeciw COVID-19 w znacznej mierze zależy od wieku badanych. Częściej chęć zaszczepienia się deklarują starsi ankietowani. Taki zamiar wyraża zdecydowana większość respondentów w wieku 65 lat i więcej (74 proc.), natomiast jedynie 37 proc. spośród najmłodszych badanych, w wieku 18–24 lata - podaje CBOS.

 

cbos.pl

Z sondażu wynika, że głównym powodem zniechęcającym do szczepień są obawy przed potencjalnymi skutkami ubocznymi, jakie może wywoływać nowa szczepionka (78 proc.), a w drugiej kolejności – wątpliwości dotyczące jej skuteczności (35 proc.).

 

W Polsce wykonano dotąd 591 785 szczepień przeciw COVID-19 – wynika z danych widniejących w czwartek na rządowej stronie internetowej gov.pl.

Z zamieszczonych tam informacji wynika, że odnotowano 235 niepożądanych odczynów; zutylizowano 1834 dawki szczepionki.

 

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia ub. roku. 

 

msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie