Sąd nakazał zaszczepienie seniorki przeciw Covid-19 wbrew decyzji jej córki

Świat
Sąd nakazał zaszczepienie seniorki przeciw Covid-19 wbrew decyzji jej córki
zdj. ilustracyjne/ PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
Zagrożono, że rodziny mogą stracić opiekę nad seniorami w przypadku utrudniania ich zaszczepienia

Sąd w Santiago de Compostela na północnym zachodzie Hiszpanii nakazał w środę lokalnym władzom medycznym zaszczepienie przeciw Covid-19 jednej z mieszkanek domu seniora. Sprzeciwiała się temu córka kobiety.

Relacjonujący proces dziennik "ABC" wskazał, że podopieczna jednego z domów spokojnej starości cierpi na zaawansowaną chorobę, która ogranicza jej funkcje poznawcze, a tym samym utrudnia samodzielne podejmowanie decyzji.

 

Prowadzący sprawę sędzia odrzucił argumentację córki kobiety, która w sobotę uniemożliwiła zaszczepienie swojej matki w domu opiekuńczym. Kobieta twierdziła, że szczepienie może mieć negatywny wpływ na samopoczucie matki. Deklarowała, że woli "poczekać, aby zobaczyć reakcję innych osób, które otrzymały szczepionkę".

 

ZOBACZ: Szczepionka Pfizera poradzi sobie z nowymi mutacjami koronawirusa SARS-CoV-2

 

"Łatwiej jest zachorować na ciężką chorobę bez poddania się szczepieniu niż po jego przeprowadzeniu" - podsumował sędzia, który nakazał zaszczepienie seniorki.

 

Komunikat prokuratury

 

30 grudnia regionalna prokuratura w Sewilli na południu kraju wydała komunikat, w którym przestrzegła rodziny niedołężnych seniorów odmawiające poddania tych osób szczepieniom. Zagrożono, że rodziny te mogą stracić opiekę nad seniorami w przypadku utrudniania ich zaszczepienia. 

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie