KE: Pfizer przekazał, kiedy dostawy szczepionek wrócą do normalnego poziomu

Świat
KE: Pfizer przekazał, kiedy dostawy szczepionek wrócą do normalnego poziomu
Zdjęcie ilustracyjne/ fot. PAP/EPA/SEAN GALLUP / POOL
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen skomentowała w środę ewentualne opóźnienia w dostawach szczepionek Pfizer/BioNTech

Koncern farmaceutyczny Pfizer przekazał Komisji Europejskiej, że dostawy szczepionek przeciw COVID-19 w tym tygodniu są ograniczone, ale w przyszłym tygodniu wrócą do normalnego poziomu - poinformował w czwartek na konferencji w Brukseli rzecznik KE Stefan De Keersmaecker.

- W tym tygodniu obserwujemy ograniczenia w dostawach. W przyszłym tygodniu dostawy będą na poziomie 100 proc. - powiedział. Dodał, że w najbliższych tygodniach różnica wynikająca z obecnego ograniczenia dostaw zostanie dostarczona do państw członkowskich.

 

ZOBACZ: Szczepienia w USA. Tysiące mieszkańców Nowego Jorku nie otrzymają pierwszej dawki w terminie

 

"Dostawy to sprawa rozwiązywana między firmą a państwami członkowskim. Komisja Europejska zawarła kontrakt ramowy, ale zakupy i dostawy to kwestia bilateralna między firmą a krajem członkowskim" - zaznaczył De Keersmaecker.

Reakcja szefowej KE 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen skomentowała w środę ewentualne opóźnienia w dostawach szczepionek Pfizer/BioNTech.

 

ZOBACZ: Von der Leyen: Komisja Europejska kupi 300 mln dodatkowych szczepionek Pfizera

 

"W ostatni piątek byliśmy zaskoczeni oświadczeniem ze strony Pfizer/BioNTech, że będzie opóźnienie. Natychmiast zadzwoniłam do prezesa Pfizera. Wytłumaczyłam mu, że to wyjątkowo ważne, żebyśmy dostali dawki zapisane w kontrakcie, ponieważ większość krajów członkowskich zaczęła szczepić (...), a cztery tygodnie później należy podać drugą dawkę. Jest to konieczność medyczna. To była bardzo bezpośrednia rozmowa" - powiedziała szefowa KE podczas konferencji prasowej, pytana o ewentualne kroki prawne za opóźnienia w dostawach.

Plan ws. dostawy szczepionek 

"Potem nadeszła korekta w komunikacie prasowym. Polegam na tym, co (przedstawiciele Pfizera) oświadczyli publicznie w ostatni piątek. Pacta sunt servanda (umów należy dotrzymywać - red.). Mamy kontrakt i potrzebujemy tych szczepionek teraz" - dodała, nie odpowiadając jednak, czy KE jest gotowa sięgnąć po instrumenty prawne, gdyby do opóźnień mimo wszystko doszło.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 21 stycznia

 

W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Jak wyjaśniły, aby ten cel został osiągnięty, konieczne będzie tymczasowe zmniejszenie liczby dostarczanych dawek.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie