Ustępujący wiceprezydent Mike Pence na zaprzysiężeniu Bidena

Świat
Ustępujący wiceprezydent Mike Pence na zaprzysiężeniu Bidena
PAP/EPA/Win McNamee / POOL
Pence podczas uroczystości na Kapitolu reprezentował ustępującą administrację Donalda Trumpa

Ustępujący wiceprezydent Mike Pence wraz z żoną Karen wzięli udział w ceremonii zaprzysiężenia Joe Bidena na nowego prezydenta USA. Pence podczas uroczystości na Kapitolu reprezentował ustępującą administrację Donalda Trumpa. Podczas inauguracji wystąpiła znana wokalistka Lady Gaga, która zaśpiewała amerykański hymn.

Na ceremonii nie było Trumpa, który już wcześniej zapowiedział, że nie weźmie w niej udziału. W ten sposób Trump stał się pierwszym od 1869 roku ustępującym prezydentem USA, nieobecnym podczas zaprzysiężenia swojego następcy.

 

ZOBACZ: Pierwsza kobieta wiceprezydentem USA. Kamala Harris zaprzysiężona

 

W ceremonii zaprzysiężenia wzięli natomiast udział m.in. sędziowie Sądu Najwyższego, a także byli prezydenci: Barack Obama, George W. Bush i Bill Clinton.

 

Lady Gaga zaśpiewała hymn

 

Show skradła jednak amerykańska wokalistka Lady Gaga, która przy akompaniamencie orkiestry U.S. Marine Corps zaśpiewała hymn USA. 

 

 

Trump na Florydzie

 

Trump na pokładzie samolotu Air Force One wylądował już na Florydzie, gdzie zamieszka w resorcie Mar-a-lago, którego jest właścicielem. Opuszczając Biały Dom w środę rano Trump zostawił w Gabinecie Owalnym list dla swojego następcy - Joe Bidena, kontynuując tradycję zapoczątkowaną w 1989 r. przez ustępującego ze stanowiska prezydenta Ronalda Reagana.

 

ZOBACZ: Donald Trump opuścił Biały Dom po raz ostatni jako prezydent

 

Trump zerwał także z inną tradycją - nie zaprosił zwycięzcy wyborów do Białego Domu. Zrezygnował także z udziału w inauguracji swojego następcy. Do tej pory nie pogratulował swojemu rywalowi i wciąż utrzymuje, że podczas wyborów prezydenckich w listopadzie ub.r. dochodziło do fałszerstw.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie