Kwaśniewski: Trump nie zniknie, będziemy oglądali "trumpizm"

Polska
Kwaśniewski: Trump nie zniknie, będziemy oglądali "trumpizm"
Polsat News
Był prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski

- To było dobre show. Ze względu na czas pandemii, była to inna inauguracja. Po raz pierwszy od stu lat nie pojawił się ustępujący prezydent. Samo wydarzenie było wzruszające, po amerykańsku dobrze zrobione. Wystąpienie Bidena - bardzo dobre, takiego w jego stylu - prawdziwe, autentyczne, ja nie czułem żadnej sztuczności - ocenił w "Gościu Wydarzeń" były prezydent Aleksander Kwaśniewski. 

- Joe Biden jest człowiek takim, jak go widzimy, jest dobry, pełen empatii, gotowy do kompromisu, słuchający innych - przyznał Aleksander Kwaśniewski, który spotykał się w przeszłości z nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych. 

 

Kwaśniewski zwrócił uwagę na szereg wyzwań stojących przed nowym prezydentem USA. - On ma przed sobą pandemię, problem rasizmu, podziału Amerykanów, nierówności społecznych, zmian klimatycznych - wymieniał. - Na głowę tego już niemłodego człowieka spada mnóstwo trudnych spraw - zaznaczył. 

 

- Kończy się wyjątkowo niebezpieczna prezydentura Trumpa - stwierdził były prezydent Polski. 

 

ZOBACZ: Joe Biden zaprzysiężony na 46. prezydenta USA

 

Zdaniem byłego prezydenta aktualnie już inaczej definiuje się wojny, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. - Czas czołgów przemija, będziemy mieli wojny hybrydowe albo to, co rozpoczął Trump z Chinami, czyli wojnę handlową - wyjaśniał. 

 

Kwaśniewski: będziemy musieli oglądać "trumpizm"

 

- Myślę, że Trumpa nie tak szybko stracimy z ekranów telewizyjnych czy mediów społecznościowych, a na pewno będziemy musieli oglądać "trumpizm" - ten sposób myślenia, działania, dowolnie traktujący prawo, konstytucję ma sporo zwolenników w Ameryce. To jeden z problemów, z którym zmierzy się Biden - ocenił. 

 

Zdaniem Kwaśniewskiego, gdyby Trump założył nową partię, "byłby to cios dla partii Republikańskiej". 

 

Wideo: Aleksander Kwaśniewski w "Gościu Wydarzeń"

  

Biden jest najstarszym prezydent w historii USA, ma 78 lat. - Wiek w polityce ma niewątpliwe znaczenie - przyznał Kwaśniewski. - Młody wiek oznacza brak doświadczenie, dojrzałość oznacza doświadczenie, ale często niedostatek sił fizycznych. Na pewno wiek nie będzie pomocą dla Bidena - podsumował, zaznaczając przy tym, że Biden "to jeden z najbardziej doświadczonych polityków na świecie". 

 

ZOBACZ: Papież napisał do Bidena. "Niech Bóg obdarzy Pana mądrością i siłą"

 

Kwaśniewski przekonywał, że nie powinniśmy się spodziewać "trzęsienia ziemi" w relacjach Polska - USA. - Ameryka pozostaje naszym strategicznym partnerem, my dla Ameryki jesteśmy ważnym parterem. Relacje polityczne zawsze były dobre, jesteśmy w NATO. Wydaje mi się, że zasadniczych zwrotów nie będzie - przyznał. - Biden będzie odbudowywał relacje z Europą. Będzie chciał znormalizować i poprawić relacje z UE. To dla Polski problem, bo osłabiliśmy swoją pozycję w UE - ocenił. 

jo/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie