​USA: co zrobi Joe Biden w pierwszych dniach urzędowania?

Świat
​USA: co zrobi Joe Biden w pierwszych dniach urzędowania?
PAP/EPA/OFFICE OF THE PRESIDENT ELECT /
Biden m.in. złoży swój projekt ustawy ratunkowej

Prezydent elekt USA Joe Biden, zgodnie z amerykańską tradycją, od pierwszych chwil urzędowania planuje odcisnąć swoje piętno i wdrażać swój program.

Przyjęło się, że pierwsze 100 dni urzędowania to kluczowy okres prezydentury, jeśli chodzi o to, jak będzie później postrzegana i z perspektywy jej priorytetów.

 

Każdy kolejny prezydent swoje najważniejsze projekty chce wdrażać właśnie na początku kadencji, kiedy (jeszcze) ma za sobą społeczeństwo.

 

Co zamierza Joe Biden w pierwszych dniach urzędowania? Wymieńmy te najważniejsze zapowiedzi:

 

Plan ratunkowy - 46. prezydent USA złoży projekt ustawy ratunkowej w związku z epidemią koronawirusa; program kosztujący aż 1,9 bln dolarów zakłada m.in. czeki na 1400 dolarów dla większości obywateli, a także 20 mld dolarów na przyspieszenie programu szczepień. Biden chce, by w pierwszych 100 dniach jego urzędowania zaszczepionych zostało 100 mln Amerykanów.

 

- Nie możemy marnować więcej czasu. Musimy działać i musimy działać teraz - mówił Joe Biden, wskazując, że mamy do czynienia z "kryzysem głębokiego ludzkiego cierpienia".

 

ZOBACZ: Biden przedstawił plan walki z koronawirusem. Skrytykował Trumpa

 

Powrót do Światowej Organizacji Zdrowia i porozumienia paryskiego - Joe Biden planuje wznowić zerwane przez Donalda Trumpa umowy i więzi. Zwłaszcza w przypadku zmian klimatycznych - odpowiedź na nie będzie drugim, po walce z epidemią, priorytetem jego kadencji. Zapowiedział m.in. "agresywne limity" dotyczące emisji metanu.

 

Zniesienie zakazu podróżowania z części krajów muzułmańskich - demokraci od początku przekonywali, że zakaz ma podłoże ksenofobiczne. W mocy pozostaną jednak restrykcje podróżne związane z pandemią koronawirusa.

 

Kroki związane z imigracją - Biden zapowiedział połączenie rodzin rozdzielonych na granicy amerykańsko-meksykańskiej, zaprzestanie tego procederu, wstrzymanie budowy muru, a także ustawę wytyczającą ścieżkę do legalizacji swojego pobytu dla 11 milionów nieudokumentowanych imigrantów.

 

Cofnięcie zgody na budowę rurociągu Keystone XL - rurociąg naftowy między USA a Kanadą od dawna budzi kontrowersje; ekolodzy alarmują, że to ogromnie szkodliwy dla środowiska projekt, przeciwko budowie protestowali też rdzenni Amerykanie.

 

ZOBACZ: Trump każdemu Amerykaninowi chce dać 2 tysiące dolarów

 

Cofnięcie reformy podatkowej republikanów - demokraci uważają obniżenie podatków dla najbogatszych i dla wielkich korporacji za błędną, niemoralną decyzję. Zmiany nie dotkną najmniej zarabiających.

 

Powrót uczniów do szkół - administracja Bidena zamierza przeznaczyć 130 mld dolarów na bezpieczne przeprowadzenie tego procesu już na początku urzędowania.

 

Nakaz noszenia masek w budynkach federalnych - Biden zapowiedział, że tam, gdzie sięgają jego prerogatywy, tam urzędnicy będą mieli obowiązek noszenia masek.

 

Ustawa równościowa - nowy prezydent zapowiada "Equality Act", ustawę, która ma wzmocnić ochronę osób LGBT w całym kraju.

 

Nadzór nad policją - wobec wydarzeń z ostatnich miesięcy i lat, obrazujących systemowy rasizm w USA, Joe Biden zapowiedział utworzenia komitetu nadzorującego działania policji.

 

Pierwsze decyzje Joe Bidena będą przybierały formę kompleksowych ustaw (jak plan ratunkowy) bądź dekretów (jak cofnięcie zgody na rurociąg).

 

Biden będzie miał o tyle ułatwione zadanie w realizowaniu swojego programu, że demokratom udało się przejąć kontrolę nad Senatem. Jednak demokraci nie są jednorodnym organizmem politycznym - choćby senator Joe Manchin z Wirginii Zachodniej ma bardziej "republikańskie" poglądy gospodarcze i już zapowiada sprzeciw wobec części rozwiązań zawartych w planie ratunkowym.

prz/ Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie